Menu
in ,

Selülit Oluşumunu Engelleyecek Besinler

Selülit, çağımızın en yaygın cilt sorunlarından biri. Deri yüzeyinde ortaya çıkan düzensiz çöküntüler estetik açıdan birçok kişide özgüven problemi yaratır. Erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülen bu sorun genellikle hormonların aktif olduğu 14 yaşından itibaren ortaya çıkmaya başlar. Pek çok kadın, söz konusu problem için selülit gideren kremler denemeyi tercih eder. Ancak bu tip yöntemler kalıcı bir çözüm yerine sadece selülit sorununun azalmasına katkı sağlayabilir. Peki, selülit nedir ve bu problemi önlemek adına neler yapılabilir? Gelin selülit hakkında merak edilen tüm detayları hep birlikte keşfedelim.

Selülit Nedir?

Selülit; genellikle bacak, kalça ve karın bölgesinde görülen, deri altı dokulardaki bakteriler sonucu oluşan, portakal kabuğu görünümüne neden olan bir tür cilt enfeksiyonudur. Selülit; kas ve yağ dokusu sebebiyle anatomik olarak daha çok kadınlarda rastlanan bir cilt sorunudur. Portakal kabuğunu andıran dalgalı görünüm en fazla bacaklarda, göbek deliği çevresinde ve kol bölgesinde görülür. Selülit normal ciltlerde meydana gelmesinin yanı sıra çeşitli yaralanmalar ve ameliyatlar sonucunda oluşan cilt hasarı sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Selülit Oluşumu Neden Olur? 

Selülitin ortaya çıkma nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu deri probleminin ciltteki bağ ve yağ dokusu arasındaki etkileşimden meydana geldiği varsayılır. Yağ hücrelerinde büyüme görüldüğünde veya derideki çeşitli bakteriler sebebiyle cilt üzerinde selülit oluşumu yaşanabilir. Ayrıca insülin, tiroid hormonları, östrojen seviyeleri de deride çukurlu görünüme yol açan nedenler arasında sayılabilir. Yine menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda östrojen miktarının düşmesi bağ dokusunun zayıflamasına ve kolajen üretiminin azalmasına neden olur. Bu durum selülit oluşumunu artırabilen bir etken olarak görülebilir. Tüm bunların yanında genetik faktörler ve düzensiz beslenme de deride portakal kabuğu görünümüne yol açabilir. 

Beslenme rutininizden yağlı besinleri çıkarıp, bunların yerine listenize sağlıklı yiyecekler ekleyerek selülitle mücadele edebilirsiniz. Selüliti önleyen besinler; brokoli, ananas, ıspanak, muz, yumurta, limon ve yoğurt olarak sıralanabilir. Bu besinleri daha fazla tüketmek; hücre yenilenmesi, kolajen artışı ve toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması açısından önemli yararlar sağlar. Selülit oluşumunu engellemenin en iyi yöntemlerinden biri de spordur. Tayt ve t-shirt’ünüzü giyip spor salonunun yolunu tutmak selülit yağı gibi yöntemlerden daha çok işinize yarayabilir. 

Selülit Oluşumunu Engellemek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında pürüzsüz görünen bacaklara sahip olmak birçok kadının hayalidir. Selülitin kesin bir çözümü olmasa da bazı destekleyici önlemlerle cildinizde yeni selülit oluşumunu önleyebilir ve daha fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. İşte bilmeniz gereken detaylar…

  • Bol Su İçin: Selülit sorunu ile savaşmanın en etkili yöntemleri arasında bol su içmek yer alır. Pek çok sağlık sorunu için tavsiye edilen su tüketimi vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Günde en az 2.5 litre su tüketmek kan dolaşımının hızlanmasına ve yağ yakımının artmasına katkı sunar. 
  • Hareket Edin: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çağımızın en önemli problemlerinden biri haline gelen hareketsiz yaşam, dolaşım sorunları ve kilo problemleri adına risk teşkil eder. Cilt yüzeyi üzerinde ortaya çıkan selülit için düzenli olarak spor yapmak, kasları aktif olarak çalıştırmak bu sorunu azaltmak açısından vücuda yarar sağlar. En sevdiğiniz bra ve eşofman altınızı giyerek ip atlama, koşu gibi aktiviteleri veya squat, lunge gibi hareketleri deneyebilirsiniz.
  • Masaj Yapın: Masaj yapmak lokal bir sorun olan selüliti azaltma ve yeni oluşumları önleme adına etkili bir yöntemdir. Masaj hareketleri ile bölgedeki kan dolaşımını artırarak portakal kabuğu görünümünün azalmasına katkı sunabilirsiniz. Masaj için at kılı fırça ve yağlardan destek almanız da mümkün.

Selülitin pek çok yardımcı tedavisi olsa da en etkili selülit tedavisi düzenli spor yapmaktır. Siz de yaşamınıza sporu dahil ederek özellikle bacakta selülit oluşumunu önleyebilir ve kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların kadın eşofman altı gibi çeşitli giyim ve aksesuar ürünlerine barcin.com üzerinden ulaşabilir, spor sırasında kendinizi daha motive hissedebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version