in

Sigarayı Bırak Spora Başla!

Sigaranın pek çok şeye zararı olduğu bilinmektedir. Birçok kanser türünün riskini artırır, akciğer dokusuna zarar verir ve kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde önemli bir faktördür. Ancak, sigara içmek sadece vücudunuz için sakıncalı değildir. Sigara içmenin spor performansı üzerinde kötü bir etkisi olduğunu hemen hemen herkes bilir. Artan nefes darlığı, kronik öksürük ve daha ciddi sağlık problemleri sigara içenlerin karşılaşabileceği, sporu ve egzersizi doğrudan etkileyen sorunlardan bazılarıdır. (1)

Sporcular genellikle sağlıklı bir yaşam sürer. Bu nedenle sigara içmek elbette sağlığa zararlıdır, fakat bu durum pasif içiciler için de geçerlidir. Dumanlı ortamda solunan katran gibi kötü maddeler akciğerleri etkiler ve bu akciğerlerinizi etkilediği için dolayısıyla performansınızda da olumsuz etkiler yaratır. Bu nedenle aktif yaşam tarzını benimseyenler için sigara pek çok yönden zararlıdır. Çünkü sigaranın kalp ve kan damarları üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Sonuç olarak sigara içmek, performansınızı olumsuz yönde etkilemekle kalmaz genel sağlık durumunuzda kalıcı hasarlar bırakabilir. (2) Peki spor yapmanın sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu doğru mu?

Spor Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olur mu?

Sigara bağımlılık yaratan maddelerden biridir ve çoğu kişi bırakamayacağını düşünür. Bunun genel sebeplerinden biri ise nereden başlanacağını bilmemektir.  Bununla birlikte birkaç başarısız deneme de bu konuda göz korkutucu olabilir. Ancak bu süreci kolaylaştırmak adına spordan destek alabilirsiniz. Egzersiz sağlığınız için iyidir,  bunu herkes bilir. Ayrıca, bazı insanların sigarayı bırakırken aldığı fazla kiloları uzak tutabilir. Ancak sporun hem doğrudan hem de dolaylı olarak sigara bırakmayı kolaylaştırdığı daha fazla yol vardır. (3)

Sigara içen biri olarak çalışmaya başlamak zor gibi görünse de cesaretinizi kaybetmek için hiçbir neden yoktur. İşte sporun sigara bırakma üzerindeki etkileri:

  • Her şeyden önce sportif bir hedef, sigarayı bırakmak için mükemmel bir motivasyondur. Sigarayı bırakmak fiziksel zindeliği iyileştirir ve performans hedeflerine ulaşmayı kolaylaştırır.
  • Düzenli fiziksel (yoğun olması gerekmez) aktiviteler, sigarayı bırakmanın stres, sigara içme isteği vb. gibi fizyolojik, davranışsal ve psikolojik sonuçlarıyla daha iyi başa çıkmaya yardımcı olur. (4)
  • Egzersizin bir diğer olumlu etkisi de kilonuzu kontrol altında tutmaktır. Kilo alma korkusu, birçok sigara içen kişiyi bırakmaktan alıkoyar. Egzersiz yaparak kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Son olarak egzersiz, sigaranın etkilerinden bağımsız olarak sizi iyi hissettirir. Örneğin spor, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletir ve egzersiz ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. (4)
  • Spor yaptıkça çevrenizde değişir. Bu değişimlerle birlikte kendinize aldığınız spor giyim ürünleri, spor ayakkabıları ve spor malzemeleri de modunuzu yükselterek kendinizi daha iyi hissetmenizi ve daha motive olmanızı sağlar.

Hangi Spor ve Nereden Başlayabilirsiniz?

Her gün yoğun egzersiz yapmak gerekli değildir. Haftada bir kez çok yoğun egzersiz yapmaktansa düzenli olarak orta düzeyde aktivite yapmak daha iyidir. Örneğin, bir fitness kulübüne veya jimnastik, kas güçlendirme, dans kursuna kayıt olabilirsiniz. Yürümek ayrıca birçok sigara içicisinin sigarayı bırakmasına yardımcı olur. Bir yürüyüş grubuna katılabilir, evcil hayvanı gezdirebilir veya boş zamanlarınızda bisiklete binebilir ya da işe bisikletle gidebilirsiniz. Daha rahatlatıcı bir yaklaşımı tercih ederseniz, yoga, jimnastik veya pilatesi tercih edebilirsiniz. Ancak yoğun bir şekilde egzersiz yapmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Öte yandan elbette her sigara ihtiyacı hissettiğinizde yoğun bir şekilde egzersiz yapamazsınız. Neyse ki küçük başlangıçlar da yardımcı olur.  Bu nedenle günlük yaşamınızda eğer mümkünse işinize bisikletle gitmeyi deneyebilir, yarım saat evinizin etrafında bisiklet turu atabilir, 15 dakika da olsa yürüyüş ayakkabısı giyip güne kısa bir yürüyüşle başlayabilirsiniz. Alternatif olarak ise asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri seçebilirsiniz. Bu şekilde alışmış olduğunuz standartların biraz dışına çıkarak kendinizi antrenman ve spora hazırlayabilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde ise profesyonel bir eğitmen eşliğinde dilediğiniz sporu yapabilirsiniz.

Sigarayı bırakarak kendinizi bir iyilik yapabilir, daha dinç ve enerjik bir hayat sürmek için de spora başlayabilirsiniz. Alışma sürecinde yaralanmaları önlemeniz ve daha az yorulmanız için Barcin.com aracılığıyla koşu ya da yürüyüş ayakkabılarına göz atabilir, koruyucu ekipmanlar alabilirsiniz.

Kaynaklar

1-https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/index.htm 

2-https://www.nhs.uk/common-health-questions/lifestyle/what-are-the-health-risks-of-smoking/ 

3-https://www.medicalnewstoday.com/articles/320484#How-exercise-helps-nicotine-dependent-mice 

4- https://smokefree.gov/challenges-when-quitting/cravings-triggers/fight-cravings-exercise

Antroposen Diyeti Nedir?

Antroposen Diyeti Nedir?

İşlenmiş Gıdaların Vücudumuzda Bıraktığı Tahribat!

İşlenmiş Gıdaların Vücudumuzda Bıraktığı Tahribat!