in ,

Silikatların Cilde ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Doğanın sunduğu pek çok değerli mineral, sağlık ve güzellik üzerinde olumlu etkiler bırakır. Bu minerallerden biri de silikatlardır. Doğal kaynaklarda bulunan ve cilt sağlığından bedenin genel durumuna kadar birçok fayda sunan minerallerdir. Silikatların cilde ve sağlığa etkilerini ve hangi gıdalarda bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Peki, silikat nedir ve faydaları neler? Gelin, silikatlar hakkında merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Silikatların Cilde ve Sağlığa Faydaları

Silikatlar hem cilt sağlığını desteklemek hem de genel sağlığı korumak için önemli bir role sahiptir. Cilt üzerinde nemlendirici ve arındırıcı etkileri bulunur. Gözenekleri temizleyerek cildin daha genç ve canlı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca vücut için gerekli olan mineralleri içerdikleri için sindirim sisteminden kemik sağlığına kadar birçok önemli işlevi destekler. Silikatın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç köklerini besleyerek saçın uzamasına katkıda bulunabilir.
 • Vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirici özelliği ile hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olur.
 • Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Eklem ağrılarını hafifletir ve hareketliliği artırır.
 • Hücreleri koruyarak serbest radikallerle mücadele eder ve yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olur.
 • Diyabet riskini düşürür ve kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasına imkan verir.
 • Kemik yoğunluğunu artırır ve kemik kırılmalarını önler.
 • Kas kramplarını azaltır ve kas gücünü artırır.
 • Günlük aktiviteler için daha fazla enerji sağlar ve yorgunluğu azaltır.
 • Hem cildin elastikiyetini hem de sağlamlığını korur.

Silikat Hangi Gıdalarda Var?

Silikatlar, doğal minerallerin önemli bir türüdür ve birçok gıdada bulunur. Buna göre silikat bakımından zengin olan gıdalar şöyle sıralanabilir:

 • Lifli tahıl grubunda yer alan yulaf ve arpa, silikat bakımından zengin kaynaklardan biridir. Bu gıdalar, farklı yemeklerde veya içeceklerde kullanılabilir.
 • Buğday da silikat içeriği yüksek olan bir tahıldır. Ekmek, makarna, bulgur gibi çeşitli buğday ürünleri silikat alımına katkıda bulunabilir.
 • Pirinç silikat bakımından oldukça zengindir ve dünya genelinde sıkça tüketilir.
 • Özellikle ıspanak, brokoli, pazı, salatalık, havuç, domates gibi sebzeler önemli ölçüde silikat içerir.
 • Bazı meyveler silikat bakımından daha zengindir. Muz, üzüm, elma gibi meyveler silikat açısından zengin seçenekler arasında yer alır.
 • Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerde de silikat bulunur.

Silika ile Silikat Arasındaki Fark

Silika ve silikat terimleri birbirinin yerine kullanılsa da farklı kimyasal bileşikleri ifade eder. Silika tek mineral, silikatlar ise mineral grubudur. Silisyum dioksit, silikon ve oksijen atomlarından oluşan bir mineraldir. Bu mineral genellikle amorf veya kristal formda bulunur. Silikatlar ise silika ile diğer elementlerin birleşmesiyle oluşan mineral grubunu ifade eder.

Beypazarı’nda Silikat Var mı?

Beypazarı’nda yapılan ölçümlere göre silikat içeriği 48,21 mg/l olarak belirlenmiştir. Bu ölçümlerin sonucuna göre Beypazarı’nın, silikat açısından zengin olduğu söylenebilir. Siz de günlük tüketim miktarına uygun olarak doktor tavsiyesi ile maden suyunu tüketebilirsiniz.

Hangi Maden Suyu Tercih Edilmeli?

Maden suyu tercihi kişinin sağlık durumuna, mineral ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre değişebilir. Genel olarak mineral içeriği yüksek ve dengeli olan doğal kaynaklardan elde edilen maden suları tüketilebilir. Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller bakımından zengin maden suları tercih edilebilir. Bununla birlikte düşük sodyum içeriğine sahip olanlar, hipertansiyon veya sodyum alımını kısıtlamak isteyenler tarafından tüketilebilir. Sağlık durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı dikkate alarak en iyi maden suyu seçimini yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek istiyorsanız, sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyduğunuz tüm kıyafet ve ekipmanları Barcin.com’da bulabilir, beğendiklerinizi kolayca satın alabilirsiniz.

Günlük Yaşantınızda Sportif Giyinmenin Size Katkısı Nedir?

Tenis Kıyafetleri ile Stil ve Konfor Bir Arada