Menu
in ,

Spor Ayakkabı ve Giyim Liderlerinden adidas Nasıl Kuruldu?

Spor giyim ve aksesuar alanında dünyanın en ünlü markalarından biri olan adidas, pek çok spor branşı için nitelikli ürünler geliştirir. Tüm dünyanın peşinden koştuğu spor ayakkabı modellerinden kaliteli ve işlevsel spor ekipmanlarına kadar her yıl binlerce ürünü piyasaya süren marka, kendi alanında dünyanın en çok gelir elde eden şirketlerinin başında gelir. adidas’ın mutfakta başlayan ve zamanla tüm dünyaya yayılmayı başaran kuruluş hikayesi ise günümüzde birçok girişimciye örnek olacak cinsten. 1950’li yıllarda farklı spor dallarına özel olarak ürettiği ürünlerle adını dünyaya duyurmayı başaran adidas, günümüzde moda, müzik ve popüler kültür gibi alanları etkileyerek ikonik bir marka olmayı başardı. “İmkansız Yoktur.” sloganı ile kitleleri büyüleyen global spor markası, bugün geliştirdiği ürünlerle dünyanın moda algısını şekillendirmeye devam ediyor. Gelin dünya devlerinden adidas’ın kuruluş hikayesini ve ikonik modellerini hep birlikte yakından inceleyelim.

adidas’ın Kurucusu Kimdir? 

Global çapta en çok bilinen markalardan biri olan adidas, ilginç kuruluş hikayesi ile dikkat çeker. Adolf Dassler ve kardeşi Rudolf Dassler tarafından 1920’li yıllarda kurulan marka, Almanya’nın bir kasabasında ilk olarak ayakkabı atölyesi şeklinde hizmet vermeye başlar. Markanın temellerini annelerinin mutfağında atan ve ilk çalışmalara burada başlayan kardeşler, gözlerini olimpiyatlara çevirerek en iyi ayakkabıları üretmeye koyulurlar. Markanın ismi kurucusu Adolf Dassler’in isminden ilhamla adidas olur. İki kardeşin ortak olduğu ve bir süre başarılı işler yaptığı şirket, İkinci Dünya Savaşı sonrasında siyasi nedenlerden ötürü yol ayrımına girer. Politik fikir ayrılığı yaşayan ve birbirlerine küsen kardeşlerden Rudolf Dassler, şirketten ayrılarak kasabanın farklı bir bölgesinde bir diğer dünyaca ünlü spor giyim markası Puma’yı kurar. Adolf ve Rudolf kardeşler arasındaki bu küskünlük şirket çalışanlarına da yansır ve çalışanlar, zamanla aynı marketten veya lokantadan bile alışveriş yapmamaya başlar. 

adidas’ın Ortaya Çıkış Hikayesi 

İki kardeş, ilk kuruluş yıllarında ürettikleri nitelikli ayakkabılar ile özellikle atletizm sporunda ön plana çıkmayı başarır. 1928 yılındaki Amsterdam Olimpiyatları’nda atletlerin adidas marka hafif ve dayanıklı spor ayakkabıları ilgi toplamaya başlar. Hemen ardından 1936 yılında düzenlenen Berlin Olimpiyatları’nda Amerikalı atlet Jesse Owens, adidas koşu ayakkabısı ile kendi alanında rekor kırar ve altın madalya almaya hak kazanır. İkinci Dünya Savaşı sırasında her iki kardeş de Nazi olmakla suçlanıp tutuklanır. Ancak kardeşler, Amerikan Milli Atletizm Takımı için konforlu spor ayakkabılar üretir ve bu nedenle serbest bırakılırlar. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ters düşen kardeşler ayrılma kararı alır. 

Kardeşinin şirketten ayrılması ile marka çalışmalarına yön veren Adolf Dassler, adını ve soyadını birleştirerek markasının ismini yaratır ve patentini almayı başarır. Bu sayede 18 bin nüfusa sahip sıradan bir köy, dünya spor ayakkabı üretiminin merkezi haline gelir. Adolf Dassler önderliğindeki adidas, 1954 yılındaki Dünya Futbol Şampiyonası için Alman Milli Takımı’na özel vidalı kramponlar üretir. Brasil olarak adlandırılan ayakkabılar, markayı kendi alanında dünya devi haline getiren ilk kıvılcımı da ateşlemiş olur. Ardından gözünü 1956 Melbourne Olimpiyatları’na çeviren marka, ürettiği adidas erkek spor ayakkabıları ile global çapta tanınır. 1960 Roma Olimpiyatları’nda ise atletizm dalındaki sporcuların büyük çoğunluğu adidas ayakkabıları ile yarış alanına çıkar.

1970’li yıllara gelindiğinde iki kardeşin arasındaki çekişme oğullarının arasında bir savaşa dönüşür. Horst ve Armin babalarının bıraktığı noktadan rekabet etmeye devam eder. Öyle ki adidas ve Puma arasındaki kıyasıya rekabet spor anlaşmalarına da sıçrar. Ünlü basketbolcu Michael Jordan spor ürünleri için adidas ile ortaklık kurarken tenis oyuncusu Boris Becker ise Puma ile anlaşma imzalar. Tarihler 2005 yılını gösterdiğinde adidas en büyük rakiplerinden biri olan Reebok’ı satın alarak dünya spor giyim piyasasında ezeli rakibi Nike’ın önüne geçer. Günümüzde ise adidas dünyanın en tanınmış spor ürünleri üreticilerinden olup yaklaşık olarak 42 bin kişiye istihdam sağlar.

İkonik adidas Spor Ayakkabı Modelleri

adidas’ın geçmişten günümüze geliştirerek ikonik haline getirmeyi başardığı pek çok spor ayakkabı modeli bulunur. Bunlardan biri adidas Stan Smith. 1971 yılında piyasaya sürülen model, ilk deri tenis ayakkabısı olma özelliğine sahip. Dünyanın en iyi tenis oyuncularından Stan Smith için üretilen model, 1988 yılına gelindiğinde tam 22 milyon adet satarak kendi alanında rekor kırar ve adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmayı başarır. 2014 yılında güncellenerek yeniden piyasaya sürülen ayakkabı, ünlü isimlerle yapılan iş birlikleri ile adeta bir arzu nesnesi haline gelir. 

Markanın bir diğer ünlü ayakkabısı olan adidas Superstar, ilk kez 1969 senesinde günlük kullanım amacıyla üretilir. Konforlu yapısı, kauçuk burun detayı ve şık tarzı ile kısa sürede beğeni toplayan model, spor giyim piyasasında kısa zamanda stil ikonu olmayı başarır. Minimal tasarımı ve sokak stili ile özdeşleşen stili sayesinde kendine hatrı sayılır bir hayran kitlesi edinen Superstar, adidas Originals koleksiyonuna dahil olan modellerden. 

Gençlerin en çok rağbet ettiği ayakkabılardan biri de adidas Ozweego serisi. Markanın ilk olarak 1996 yılında ürettiği ve zamanla bir cazibe unsuru haline gelen modeli tıpkı diğer ikonik ürünler gibi köklü bir geçmişe sahip. Özel adiPRENE yastıklama teknolojisi ile üretilen Ozweego, ilk önce antrenmanlarda hafif bir koşu ayakkabı giymek isteyenler için tasarlanır. Pek çok kez yapısal ve tasarımsal değişime uğrayan ayakkabı modeli modern tasarım detayları eşliğinde yeniden piyasaya sürülür.

İkonik ürün modellerinin yanı sıra outdoor giyim ürünleriyle de tanınan marka, adidas Terrex koleksiyonu ile sağlam yürüyüş botlarından su ve rüzgar geçirmez giyim ürünlerine kadar geniş bir ürün seçkisini marka tutkunlarıyla buluşturur. Öte yandan spor branşlarına ait üretimlerine de hız kesmeden devam eden marka, adidas PREDATOR kramponları ile futbol oyuncularının teknik taleplerini başarıyla karşılar. Futbolda dönüş ve falso hareketlerini destekleyen ayakkabı, her yıl farklı güncellemelerle futbolun yeni beklentilerine kusursuz bir biçimde ayak uydurur.

adidas Logosunun Doğuşu

Günümüzde üretim alanlarına göre farklı logo modelleri kullanan adidas, efsanevi üç çizgili logoları ile tanınır. Markanın ilk logosu olan üç çizgili logo kurucu isim Adolf Dassler tarafından tasarlanmıştır. adidas, üretime başladığı ilk yıllarda geliştirdiği her ürünün üzerine üç siyah çizgi ekler. Bu da zamanla şirketin logosu haline gelmeye başlar. Ayrıca logonun hikayesi 1949 yılında üretilen bir spor ayakkabıya kadar uzanır. Emil Zatopek isimli rekortmen sporcunun ayakkabısında kullanılan üç çizgi bu sembolün ikonik hale gelmesini sağlar.

İkinci logo olan Trefoil ise üç çizgi logosuna yaprak eklenerek oluşturulur. Logonun çıkış amacı, markanın olduğundan daha güçlü bir konuma geldiği ve ürün çeşitliliğinin arttığını göstermektir. Trefoil logosu markanın klasik ürün segmentinde en çok kullanılan logo çeşitleri arasında bulunur.

Üç çubuk logosu ise markanın en son logosu olup genellikle yüksek performans ürünlerinde kullanılır. Logoda ilk bakışta yükselen dağ sembolü göze çarpar. Dağ sembolünün seçilmesindeki amaç, başarılması gereken hedeflerin ve zorlukların üstesinden gelmenin öneminin vurgulanmasıdır. Siz de dünya devi adidas’ın en nitelikli ürünlerine göz atarak bu köklü markanın eşsiz üretim detayları ile geliştirdiği modellere sahip olabilirsiniz. adidas kadın ve erkek giyim ürünlerinden spor malzemelerine kadar birçok ürünü barcin.com üzerinden inceleyerek hemen satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version