in

Spor Öncesi Vücudunuzu 5 Adımda Esnetin!

Sağlıklı ve fit bir görünüm için beslenme rutininize dikkat etmeniz, düzenli spor yapmanız gerekir. Antrenman günlerinde bedeninizi doğru şekilde hazırlamak için stretching yani esneme hareketleri uygulamanız önemlidir. Egzersiz öncesinde yapılan esneme, spordan maksimum fayda elde etmenizi sağlar. Yüksek tempolu spor türlerinde sık yaşanan kaza ve sakatlanmaları önlemeye yardımcı olur. Kasların çalışır hale gelmesi ve ısınması, eğitim saatlerinde uygulanan pozisyonları etkili şekilde gerçekleştirmeniz için gereklidir.

Stretching Neden Yapılmalıdır?

Gün içerisinde vücudun doğal hareketleri, kasların elastik yapısının koruması için yeterli değildir. Günlük yaşamda hareket ederken kullandığınız eklem ve kaslar, yanlarında bulunan diğer vücut parçalarına aşırı yük binmesine neden olabilir. Spor anında yapılan zorlayıcı hareketler, bu yüklenmiş noktaları zorlayarak istenmeyen sorunlara yol açabilir. Sakatlanma veya şiddetli ağrılar yaşamadan spor deneyimi yaşamak için egzersiz öncesinde mutlaka stretching hareketleri uygulamanız gerekir.

Spor sonrasında elastik bir yapıya kavuşan ve aşırı şekilde ısınan kaslarınızı doğru şekilde dinlendirmek için spor sonrası esneme hareketlerini yapmanız önemlidir. Bu sayede uyguladığınız antrenman daha verimli ve etkili olur. Vücudunuzun spor rutinine alışmasını ve anında adapte olmasını esneme hareketleri ile sağlayabilirsiniz.

Stretching Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Esneme hareketleri, vücudunuzun ısınmasını ve harekete hazır hale gelmesini sağlar. Bu nedenle stretching yaparken yavaş ve sakin şekilde uygulama yapmanız önemlidir. Kasları zorlamadan esnetmeye çalışmak bu adım için çok büyük önem taşır.
  • Vücudun tüm noktalarını hissetmek, yapılan esneme hareketine odaklanmak, rahat bir pozisyonda çalışmak stretching için idealdir.
  • Derin nefes alıp vermek ve ana odaklanmak gerekir. Spor öncesinde ve sonrasında yapılan esneme hareketlerinde derin, doğru, güçlü nefesler almak sakinliğinizi korumanız için önemlidir. Gevşemenize yardımcı olan nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz.
  • Esneme sırasında bel, kalça, sırt, kol ve bacak gibi bedenin tüm bölgelerinin spora hazır olması için çalışılması gerekir. Stretching adımını atlamak veya kısa kesmek, antrenman rutininizi olumsuz etkiler.
  • Spor ayakkabı seçimi de stretching yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir. Esnekliğinizi kısıtlamayacak ve daha iyi performans sunacağınız ayakkabı seçimi yapmak doğru olacaktır. 

5 Mucizevi Hareket ile Vücudunuz Daha Dinç!

Ayakta Hamstring Esneme Hareketi: Dizlerin hafifçe büküldüğü ve kolların yanlara uzatıldığı bu hareket sayesinde bedeninizi gevşeltebilirsiniz. Baş, boyun ve omuzları serbest bırakarak nefes alıp verin. Kollarınızı bacaklarınızın arkasında bileğe yakın bir noktada konumlandırın ve bir süre bu duruşu koruyun. Sonra eski pozisyona geri dönebilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde boyun, kalça, sırt ve hamstring kaslarınızın aktif hale gelir.

Triceps Esneme: Bir yere oturabilir, dizlerinizin üstüne çökebilir, ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak hafifçe eğilebilirsiniz. Sağ kolunuzu dirsekten bükerek sırtınızın üst kısmının orta noktasına dokunmaya çalışın. Sol elinizle sağ dirseğinizi destekleyebilirsiniz. Sol elinizde sağ dirseğinizi hafifçe başınıza doğru çekin. Sonra kolları değiştirerek hareketi tekrar uygulayın. Omuz, boyun, sırt ve triceps kaslarınızı çalıştıran bu vücut esnetme hareketleri spora hazırlanmanızı sağlar.

Kelebek Esneme Pozisyonu: Dizlerinizi bükerek ayak tabanları yere tam basacak şekilde yere oturun. Dizleri yana doğru açarak karın bölgesini içe çekin. Bu şekilde ayaklarınıza doğru tüm bedeninizle eğilin. Zorlandığınız noktada sadece dizleri yana bastırmakla yetinebilirsiniz. 30 saniye kadar duruşu korumak ve sonra eski pozisyona dönmek önemlidir. Sırt, kalça ve uyluk kısımlarını harekete geçiren bu egzersiz, antrenman performansınız için etkili sonuç verir.

Hamle Yaparak Kalça Esnetme Hareketi: Sol diziniz üzerinde dururken sağ dizinizle öne doğru bir hamle yapın. Öne eğilirken sol kalçanızı yere doğru esnetin. Kalçanın sıkı şekilde kalması önemlidir. 30 saniye bekledikten sonra bacakları değiştirip hareket tekrar uygulayabilirsiniz. Kalça esnetme hareketleri içinde bu pozisyon çok etkilidir.

Ayakta Quadriceps Esneme Hareketi: Ayaklar kalça genişliğinde olacak şekilde ayakta durun. Sol dizinizi bükerek sol ayağınızı kalçanıza doğru çekin. Dengede kalmak için ellerinizden destek alabilirsiniz. Bacakların ön kısmını çalıştırmak için kalçayı sıkmak ve dizleri aynı hizada tutmak önemlidir. Sonra bacak değiştirerek aynı hareketi uygulayabilirsiniz. Bacak esnetme hareketleri içinde yer alan bu pozisyon daha güçlü bir eğitim rutini sunar. Bu hareketi yaparken giyeceğiniz tayt, eşofman vb ürünler esnekliğinizi etkileyeceğinden dolayı dikkat etmeli ve doğru ürünü seçmelisiniz. Hareketli bir yaşam sürmek, hem bedensel hem zihinsel sağlığınız için önem taşır. Gün içinde basit sportif etkinlikler ile vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Barcin.com, tüm spor türleri için dünyaca ünlü markaların işlevsel tasarıma sahip ürünlerini sunar. Hemen ihtiyaç duyduğunuz spor ürünlerini sepetinize ekleyebilir, antrenman saatlerini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Yazın Tüketilebilecek Birbirinden Lezzetli 10 Sebze

Yazın Tüketilebilecek Birbirinden Lezzetli 10 Sebze

Sporcu Diyeti: Spor Yaparken Uzak Durulması Gereken Besinler

Sporcu Diyeti: Spor Yaparken Uzak Durulması Gereken Besinler