Menu
in

Spor Salonuna Yazılıp Da Gitmemenizin Altında Yatan Sebep!

Spor salonları, yıllık üyelik yapıp, sadece birkaç ders giden “kağıt üstünde sporcularla” dolu. Eminiz sizin de etrafınızda en pahalısından bir spor salonuna yazılıp bir daha kapısından bile geçmeyen en az 1 arkadaşınız vardır. Hatta muhtemelen bu kişi sizsiniz.. Peki bunun sebebi nedir? Bunun cevabına geçmeden önce en sık kullanılan birkaç spor salonu bahanesini sizinle paylaşmak istiyoruz. Eğer siz de bunlardan birkaçını söylüyorsanız, motivasyonunuzu yükseltecek önerilerimizi bulacağınız yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

-Bugün çok yorucu bir gündü, kolumu kaldıracak halim yok.

-Şu an aşırı üşendim, hafta sonu telafi ederim.

-Arkadaşım gitmeyecekmiş, tek başıma da gidemem.

-Spor çantamı evde unutmuşum.

-Kıyafetlerimi yıkamayı unuttum.

Bahaneleri öğrendiğimize göre gelelim bu bahanelerin çıkış noktasına. Spor salonuna gitmeye üşenmemizin ve gitmemek için kendimizce “haklı” bahaneler uydurmamızın tek bir sebebi var: iç motivasyon eksikliği!

Her zaman eşin dostun motive edici, tabir-i caizse “gazlayıcı” cümlelerini duymamızın imkanı yok. Özellikle iş hayatının elzem ihtiyacı olarak karşımıza çıkan iç motivasyon, spor yapanların da mutlak ihtiyacı. Arkadaş çevrenizde duyacağınız motivasyon cümleleriyle bir yere kadar spor yapabilirsiniz. İşte bu noktada hedefinize ulaşmanın yolu iç motivasyondan geçiyor. Peki, çok hızlı aksiyon almak isteyen, kolayca vazgeçen bir tipsiniz ve belki de hayatınızda ilk kez bir şeyi bırakmadan, düzenli olarak spor yapmak istiyorsunuz; n’apacaksınız? Yok mu bu işin bir sihirli değneği? Sihirli değnek yok ama bu konuda işinize yarayacak, iç motivasyonunuzu yükseltecek sihirli birkaç önerimiz var.

Bir hedefiniz olsun!

Bir amaç uğruna yapılan spor gibisi yoktur. Eğer ki iç motivasyonunuz çok hızlı düşüyorsa spora başlamadan önce mutlaka bir hedefiniz olsun. Burada en önemli nokta hedefin ulaşılabilir olması. Hatta ilk etapta “1 ay boyunca hiç kaytarmayacağım” gibi kolay hedefleriniz olsun. Zamanla bu hedeflerinizi mutlaka artırın. Ancak hiçbir hedef asıl hedefinizi geçmemeli. Yani spora başlamanızdaki esas amacınız. Bu kilo vermek de olabilir, taş gibi vücut sahibi olmak da olabilir. Bu amaç doğrultusunda kendinize küçük hedefler koyarak bu süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz. Zaten zamanla sporun vücudunuzdaki etkisini gördükçe özgüveniniz artacak ve spora gitmediğinizde kendinizi rahatsız hissedeceğiniz günler yaşayacağınızı unutmayın.

Spor Yapan Diğer İnsanları Araştırın!

Sizin gibi spor yapan insanların kaç ayda hangi düzeye ulaştıklarını ve vücutlarındaki değişimleri araştırın. Bu hem sizin gelişiminizi başkalarıyla kıyaslayabilmenize olanak sağlayacak hem de gelecekteki görüntünüzün ön izlemesi olacak. Bu da aynada sallanan kollarınıza baktıkça içinizin umutla dolmasını sağlayacaktır.

Gelişiminizi Sosyal Medyada Paylaşın!

Birçok insanın spor salonu aynasından selfie’sine yahut koşu bandında koştuğu mesafeyi paylaştığına şahit olmuşsunuzdur. Bu spor yapmayanlar için sadece “hava atma” işi gibi gelse de bu olaya başka bir yerden bakmanın faydası var. sosyal medyada paylaşılan spor fotoğrafları 2 işe hizmet ediyor. ilki, gelişen ve şekle giren vücudunuzun arkadaşlarınız tarafından övülmesi motivasyonunuzu büyük ölçüde yükseltecektir. Yani dış motivasyon cümleleri iç motivasyonunuzu yükseltmeye yarayacaktır. İkincisi ise, spor yaptığınızı artık herkes biliyor ve bırakırsanız büyük mahçup olacaksınız. Sırf bu duygu bile başlı başına iç motivasyonunuzu yüksek tutmanız için yeterli.

Kendinizi Ödüllendirin

İlk maddede belirttiğimiz gibi hedeflerinizi gerçekleştirdikçe kendinizi ve istikrarınızı ödüllendirebilirsiniz. Hedefiniz bacak inceltme ise bu uğurda verdiğiniz savaşı mutlaka ödüllendirin. Bu bir sonraki hedefiniz için sizi yüreklendirecektir.

Spora Sevgilinizle Gidin

hayatınızın partneri, spor salonu partneriniz olsun! Spor partnerinize duyduğunuz saygı bile pes etmemeniz için bir sebep! Hiçbir şey iç motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yaramıyorsa en iyi sevgilinizi spor partneriniz yapın. Aynı spor salonu üyesi olarak hem vücutlarınızdaki değişime anbe an şahit olacak hem de birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamana bir yenisini ekleyerek aranızdaki bağın güçlenmesini sağlayacaksınız. Üstelik size iyi bir haberimiz var. Hangi sporu yapacağınız konusunda kararsızsanız, sevgiliyle yapılacak en iyi sporlar yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Özetle;

Kendinizi tanıyın ve sizi sıkmayacak, fazla zorlamayacak ve spordan soğutmayacak yöntemleri yukarıda bahsettiğimiz yöntemler çerçevesinde gözden geçirin ve kendinize uyarlayın. Unutmayın, hiçbir başarı acı çekmeden elde edilmiyor!

Yorum Yazın

Exit mobile version