in

Spor Sırasında Yaşanan Mide Bulantısı ve Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

Spor Sırasında Yaşanan Mide Bulantısı ve Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

Vücudunuz tamamen hazırlıksız olduğu bir şeyle karşı karşıya kaldığında mutlaka haber verir. Tıpkı enfeksiyon olduğunda ateşin çıkması, soğuk algınlığında halsiz hissetmek ya da bazı alerjenler nedeniyle kaşınmak gibi. Spor esnasında mide bulantısı ve baş dönmesi de vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Birçok kişi bu durumu çok fazla antrenman yaptığında yaşasa da spor öncesi de rastlanan bir durumdur. Sebebi ise yetersiz beslenme, laktik asit, aşırı yüklenme veya daha farklı psikolojik nedenleri olabilir. Ancak endişe etmeniz gereken bir durum değildir. Gerekli önlemler aldığınızda tüm bu semptomlar ortadan kaybolur ve uygun egzersiz malzemeleri ile oldukça rahat bir antrenman yapabilirsiniz.

Spor sırasında yaşadığınız mide bulantısı, baş dönmesi gibi problemlere bazen karın ağrısı ve spazmlar da eşlik edebilir. Fakat bu tür sorunların kaynağı hemen hemen aynıdır ya da oldukça benzerdir. Gelin spor esnasında yaşadığınız bu olumsuzlukların sebeplerine ve onlarla nasıl başa çıkabileceğinize birlikte göz atalım.

Spor Sırasında Yaşanan Mide Bulantısı Neden Olur? 

Egzersiz sırasında veya sonrasında mide bulantınızın olması mide-bağırsak sisteminizle ilgilidir. Vücudunuz yoğun bir spor seansı sırasında oldukça fazla kan pompalamak zorundadır ve bu pompalanan kan ekstra sertliğe ihtiyaç duyan kaslarınıza gider. Ancak sonuç olarak mideniz ve bağırsaklarınız için gereken daha az kan kalır ve bu da kendinizi hasta hissetmenize neden olabilir. Bu fenomen aynı zamanda bir “fitness hangover” olarak da bilinir. Bu tür rahatsızlıklar herhangi bir egzersiz türü sırasında meydana gelebilir, ancak özellikle uzun, yoğun egzersizler sırasında olma ihtimali yüksektir.

Bulantı en iyi sporcuların da başına gelir ve süreç aynıdır: mideniz bulanır, çünkü sindiriminiz yavaşlar. Daha önce de bahsedildiği gibi mideye yeterli kan akışı sağlanmadığında sindirim problemleri başlar ve en önemlisi bulantıya sebep olur. Bu sürece iskemi denir ve bulantı, kabızlık veya diyareye yol açabilir. Antrenmana devam etmenizi engelleyen bu durum, hedeflerinize ulaşmanıza giden yolda bir engel gibidir. Bu nedenle çözümlerini bilmek ve antrenmanda zorluk yaşamamak için dikkatli olmak gerekir.

Antrenman  esnasında mide bulantısı herkesin başına gelebileceği bir şeydir ve nedenleri bellidir. Seviyeniz ne olursa olsun, her zaman bir kural vardır: vücudunuzdan çok fazla şey talep ettiğinizde bunun sonuçları olur. Bu, antrenman sırasında/sonrasında, baygınlık veya yaralanmalar sırasında kas ağrısına veya asitlenmeye dönüşebilir. Bu da örneğin kramplara neden olabilir. Bunlardan biri de mide bulantısıdır ve nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • İlaçlar: Birçok ilacın yan etkisi mide problemleridir ve bulantı bu yan etkilerin başında gelir. Egzersiz yaptığınız anda ise bulantı artabilir. Herhangi bir tedavi görüyorsanız egzersiz yapmamanız sizin için daha iyi olabilir.
  • Yoğunluk: İster başlangıç ​​seviyesinde olun, ister yıllardır düzenli olarak egzersiz yapıyor olun, her zaman bu mide bulantısını yaşama şansınız vardır. Cinsiyet fark etmeksizin antrenmanınızın yoğunluğu önemlidir. Kendinizi ne kadar çok zorlarsanız, mide bulantısı o kadar artabilir. Gece spor yapmak da mideniz dolu olduğunda bulantıya sebep olabilir.
  • Dehidrasyon: Mide bulantısının en yaygın nedeni – özellikle acemi sporcular arasında – dehidrasyondur. Egzersiz sırasında çok fazla enerji harcarsınız hem cildiniz hem de ciğerleriniz yoluyla terlemeye başlarsınız. Kısa sürede çok fazla terlemek mide bulantısına neden olabilir. Egzersiz sırasında çok fazla vücut ağırlığı kaybederseniz, bağırsaklar artık yeterli sıvıyı ememez. Bu da bulantıya neden olur.
  • Beslenme şekli: Dolu bir mideyle egzersiz yapıyorsanız sorun yaşıyorsunuz, ancak çok az yemek de ideal değildir. Proteinler ve karbonhidratlar olmadan mideniz boş kalacak ve bu da mide bulantısını yoğunlaştıracaktır. 
  • Gerginlik: Duygularınız ve hormonlarınız mide bulantısında önemli bir rol oynar ve stres, etkiyi büyük ölçüde artırır. Bu nedenle, örneğin bir yarışmadan önce gergin olduğunuzda mideniz ve bağırsaklarınız huzursuz olur ve bu da mide bulantısı olarak hissedilir.

Spor Sırasında Baş Dönmesi Neden Olur? 

Akşam ya da sabah spor yapmak bu tür sorunlarda önemli bir faktör değildir. Çünkü egzersiz esnasında baş dönmesi de tıpkı mide bulantısı gibi benzer sebeplerden meydana gelir. Egzersiz sırasında veya sonrasında bir dönme hissi de oldukça yaygındır. Nedenleri oldukça çeşitlidir. Bu genellikle bir dehidrasyon belirtisidir. Ani baş dönmesi egzersiz esnasında fazla zorlandığınız zaman da ortaya çıkabilir. Ancak bulantı sebepleri gibi baş dönmesinin de yaygın nedenleri vardır.

Halsiz veya hastayken spor yapmak baş dönmesinin yanı sıra vücudunuzda pek çok soruna yol açabilir. Çünkü salonda ya da evde spor yapmak için yeterli bir enerjiniz olması gerekir. Vücudunuz bu enerjiyi virüs ya da bakterilerle savaşmak gibi başka bir yere harcıyorsa, baş dönmesi ortaya çıkabilir. Oruçluyken spor yapmak da hem baş dönmesi hem de mide bulantısına yol açabilir. Yetersiz beslenme spor esnasında gereken enerjiyi sağlamadığından bitkin hissedebilirsiniz. Egzersiz esnasında baş dönmesinin diğer sebepleri ise şöyledir:

  • Kan şekeri seviyesi: Yaygın bir neden düşük kan şekeridir. Düşük kan şekeri seviyesi kendinizi uykulu ve cansız hissetmenize neden olur, çünkü vücudunuzun kullanabileceği daha az enerjiniz olur. Kan şekeri seviyeniz, egzersiz sırasında bazı yiyeceklerle yükseltilebilir. Bu besinler, örneğin yulaf ezmesi, sebze ve meyveler olabilir.
  • Kan basıncı: Düşük tansiyon da baş dönmesinin temel nedenlerinden biridir. Spor yaparken daha da artar. Tansiyonunuz, genleriniz ve yaşam tarzınız tarafından belirlenir. Antrenman öncesi ve sırasında yeterince su içerek bunu önleyebilirsiniz. Ayrıca tansiyonunuzu ve kalp ritminizi düzenleyerek baş dönmesi hissini önlemeye yardımcı olan minerallerden de yararlanabilirsiniz.
  • Kanın pH değeri: Kanınızın pH seviyesindeki bir değişiklik de egzersiz sırasında baş dönmesine neden olabilir. Kaslarınızı zorladığınızda, laktik asit salgılayarak kanınızı daha asidik hale getirirler. Kaslarınız egzersizlerinizin yoğunluğuna alıştığında kendiliğinden kaybolur.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sabah ya da yatmadan önce spor yapmak bazılarının günlük ruitinidir ve ne olursa olsun bundan vazgeçmek istemezler. Ancak spor sınırlarla ilgilidir ve herkesin aşmaması gereken bir kapasitesi vardır. Kuvvet antrenmanında kaslarını geliştiriyor ya da jimnastik yapıyor olmanız fark etmeksizin vücudunuzun ihtiyaçlarını bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Çünkü vücudunuza iyi bakarsanız ancak karşılığını alabilirsiniz.

Egzersiz sırasında veya sonrasında mide bulantısı, baş dönmesi spora olan ilginizi baltalayabilir. Bu durumda yapılması gereken şey, geri adım atmaktır. Kendi sınırınızı aşmış olabilirsiniz, bu nedenle antrenmanınızın yoğunluğunu biraz düşürmeye çalışın ve bir dahaki sefere tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, antrenmanı daha ağırdan alın. Ayrıca, hem dolaşımınızı hem de kalp atış hızınızı normal seviyelere döndürmek için her zaman iyi bir soğuma yapmak önemlidir.

Başka bir spor seansı planlamadan önce kaslarınızın yeterince dinlenmesine izin vermek de daha rahat antrenman yapmanıza yardımcı olur. Spor malzemeleri ile antrenmanınızı yeniden şekillendirebilir, konforunu artırmak için bazı malzemelerden yararlanabilirsiniz. Beslenme de spor yapan kişiler için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Gerekli enerjiyi sağlamak adına neler yemeniz ve yememeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Ayrıca takviye gıdalarla eksik vitamin, mineral ve protein alabilirsiniz.Siz de rahat bir spor antrenmanı yapmak isterseniz Barcin.com koleksiyonlarına göz atabilir, rutinlerinize ara vermeden devam etmek için dilediğiniz spor malzemesine sahip olabilirsiniz.

Definisyon Nedir? Definisyon Nasıl Uygulanır?

Definisyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Spor Tutkunlarına Müjde! En İyi 5 Spor Dizisi

Spor Tutkunlarına Müjde! En İyi 5 Spor Dizisi