Menu
in

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için gerekli olan spor, kas ağrısı şikayetleri nedeniyle zorlayıcı olabilir. Özellikle ağırlık kaldırma antrenmanları sonrası yaşanan kas ağrıları, iki üç gün kadar sürebilir. Vücudunuzun iyi çalıştığını ve kaslarınızın hareketlendiğini gösteren bu spor sonrası ağrı şikayetlerini azaltmak için dinlenmek gerekir.

Antrenman sonrası kas ağrısı, genellikle 24 saat sonra görülmeye başlar. Tüm vücudu etkileyebildiği gibi bölgesel egzersiz çalışmalarından sonra bedenin belli noktalarında da hissedilebilir. Spordan sonra kas ağrısı, egzersize başlanılan ilk dönemlerde daha fazla yaşanır. Kaslarınız antrenman yapmaya alıştıkça ağrıların hafiflediğini fark edebilirsiniz.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur?

Egzersiz sonrasında yaşanan kas ağrılarına laktik asit sebep olur. Yoğun hareket anında kaslarınızda biriken laktik asit, bir gün sonrasında ağrı şikayeti ile kendini belli eder. Spora yeni başladığınızda, ara verip tekrar antrenman rutini oluşturduğunuzda veya var olan egzersiz programınızı zorlaştırdığınızda bu ağrıları daha net hissedebilirsiniz. Laktik asit birikimini dağıtmak için spor öncesinde ısınma hareketleri yapmak ve sonrasında soğuma hareketleri ile antrenmanı tamamlamak önemlidir.

Belli bir rutine göre hareket etmeye alışmış olan kasların daha fazla çalışmaya başlaması ağrılara sebep olabilir. Spor yapmanıza engel olabilen bu kas ağrıları için bazı hafifletici önlemler alabilirsiniz. Egzersiz programınızı bir uzman yardımıyla oluşturmak, zorlayıcı hareketleri yavaş yavaş antrenmana eklemek, haftanın belli günleri kasların dinlenmesine izin vermek ağrılarınızı azaltabilir.

Spor Sonrası Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Spor ağrılarını azaltmak için doğru bir çalışma tekniği belirlemeniz önemlidir. Her türlü egzersizde önce ısınma hareketleri ile bedeni hazırlamanız gerekir. Direkt temel spora başlamak, vücuda aşırı yüklenme anlamına gelir. Bu nedenle basit ısınma hareketleri sayesinde kaslarınızı aktif konuma getirebilirsiniz.
  • Spor sonrasında yoğun çalışan kaslarınızda biriken laktik asidi dağıtmak için soğuma hareketleri önem taşır. Temel çalışmanız bittikten sonra soğuma hareketleri ile kasların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama bir gün sonrasında yaşayacağınız kas ağrılarının daha hafif olmasına yardımcı olur.

Spor Sonrası Ağrı Nasıl Önlenir?

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer diye merak edenler için en baştan önleyici tedbirler almak gerektiğini vurgulamak önemlidir. Egzersiz rutininizde doğru ısınma ve soğuma hareketleri olması, kas ağrılarınızı azaltmak için gereklidir. Sizin beden yapınıza, ağırlığınıza ve kas yoğunluğunuza uygun bir antrenman programı belirlenmesi, daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Spordan sonra kas ağrısı için ne yapmalı diye düşünüyorsanız sıcak su, uyku, basit kardiyo hareketleri, dinlenme saatleri etkili çözüm önerileri arasında yer alır.

Spor Sonrası Kas Ağrısı (Hamlık Ağrısı) Varken Spor Yapılır mı?

Kas ağrılarını hafifletmek için basit hareketler yapabilirsiniz. Yoğun antrenmanların sonrasındaki günlerde kolay egzersiz hareketleri tercih ederek kaslarınızın zorlanmadan çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama daha az ağrılı bir gün geçirmenize yardımcı olur. Kasların çalışması, içinde biriken laktik asidin dağılması için önemlidir. Bedeni yormayan basit hareketlerle kasların gevşemesi mümkün.

Koşudan Sonra Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Uyku, kasların gevşemesini ve yenilenmesini sağlar. Kas ağrıları yaşadığınız günlerde kaliteli uyku deneyimi sizi rahatlatır. Sıcak su uygulaması da kasların gevşemesine yardımcı olur. Sıcak bir banyo sonrasında uyuyarak spor ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Koşu sonrasında bacaklarınızı rahatlatan masaj uygulamalarından destek alabilmeniz mümkün. Hafif yürüyüşler, yorucu olmayan bacak hareketleri ve etkili dinleme rutinleri, kasların gevşemesi için önemlidir.

Spor Sonrası Kol, Karın, Göğüs, Sırt Ağrıları Nasıl Geçer?

Spor sonrasında yaşanan hamlık ağrıları çok normaldir. Belli bir hareket düzenine alışan kasları tekrar aktif hale getirmek sonraki günlerde ağrılara sebep olur. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek, esneme hareketleri yapmak ağrıların azaltılmasında etkilidir. Zorlayıcı antrenman rutinlerini ertesi gün evde kalabildiğiniz zamanlarda yapmanız kurtarıcı olur. Hafta sonu dinlenmeye uygunsanız sizi zorlayan programları cuma günü yapabilirsiniz. Bu sayede kas ağrılarınızı dinlenerek atlatabilirsiniz. Doğru ekipmanlarla spor yapmak, daha iyi sonuç almanıza yardımcı olur. Barcin.com ayrıcalıkları ile antrenman stilinize uygun olan ürünlerini satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version