in

Spor Tıbbından Son Haberler

Hepinizin bildiği gibi tıp alanında her yıl gelişmeler yaşanıyor ve elbette bunlardan bazıları, yapılan araştırma ve çalışmaların da destekleriyle spor tıbbında da gerçekleşiyor. Sözü uzatmadan hemen sportif tıbba dair yeni bulguları paylaşayım;

Hastayken Yarışmaktan Vazgeçmeyi Düşünün. Viral enfeksiyonlar mukus yapınız üzerinde iltihaplanmaya sebep olur ve aynı iltihaplanma, kan damarlarınızda da bulunur. Bu durumda boynunuzun aşağısında solunum enfeksiyonu varken veya yarıştan birkaç gün önce bir ateşlenme geçirdiyseniz, yarışmamak en iyisidir. Böyle bir durumda yarışmak, koroner arter plağının kopmasına ve kalp krizini tetikleyebilir.

Uzun mesafe koşuları (geçici olarak) bazı kardiyak fonksiyonları etkiler. Bir maratondan veya uzun bir koşudan sonra koşucular sıklıkla birkaç günde kaybolan ve kalıcı etkileri olmayan kardiyak fonksiyon darboğazına (ekokardiyogram aracılığıyla ölçülür) girerler.Aynı şey, diğer kardiyak stres belirleyicileri için de geçerlidir. Göğüs ağrısı şikayetiyle acile gelen birinde kalp krizini gözlemleyebilmek için kullanılan troponin seviyesinin üzerinde bir seviye Maratoncuların %50’sine yakınında görülür. Bu da eğer belirtilere sahipseniz veya bir maraton yarışı koştuysanız ya da muhtemelen uzun bir koşunun ardından akut koroner sendromunun ölçümlenmesini zorlaştırır.

Erkek maratoncular üzerinde yapılmış birkaç çalışma, koroner arter plak hacminin ve koroner arter kalsiyum miktarının arttığını göstermiştir. Bu bulgular, uzun süre maraton koşuculuğu ile ilişkilendirilmişken, aynı zamanda bunlar önceki yaşam tarzı seçimlerinin sonucu da olabilir. Geçmişteki günahlarınızdan (yaşam tarzınızdan) kaçamazsınız da denilebilir.

Uzun mesafe koşuculuğunun sağlığı geliştirdiği görülüyor. Ultramaraton katılımcıları üzerinde yapılan araştırmalar, uzun mesafe koşmaya başlandığından itibaren obezite belirtilerinde ve kronik hastalıklarda gelişim kaydedildiğini gösteriyor. Aynı zamanda, yüksek hacimde faaliyetten kaynaklanması beklenen, sakatlanma veya hastalık dolayısıyla çalışma günlerinde kayba dair bir artış da görülmüyor.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bazı uzun mesafe koşucularının kalplerinde fibroz (kalp kapakçıklarının anormal kalınlaşması) görülmüş fakat bunun ne anlama geldiği ve insanlara uzun mesafe koşmalarını bırakmalarını söylemek için herhangi bir sebep bilinmiyor.

Kramp Sebepleri ve Önlemleri

Oscar Pistorius Ağustos’ta Salıverilecek