Menu
in

Spor Yapanların Avokado Tüketmesi İçin 3 Sağlıklı Sebep!

Avokado yiyip de ilk seferinde tadını seven muhtemelen yoktur. Damak tadımıza uygun olmayışından mıdır nedir, pek çok kişi avokadonun lezzetini ilk seferde pek sevmez. Ancak dünyanın da kabul ettiği bir gerçek vardır ki o da, avokadonun hem cilt hem de beden sağlığı için inanılmaz faydalı olduğu.

Tip olarak armudu andıran avokado, dünyada super-food kategorisinde değerlendirilip, içinde barındırdığı sağlıklı yağlar ve 20 çeşit vitamin ve mineralle gerçek bir sporcu dostudur.

İyi bir vücuda sahip olmak için artık diyetin tek başına yetmediğini göz önünde bulundurulduğunda kaslı bir vücut için spor şart. Spor şartsa, iyi beslenme de şart! İşte bu noktada ise ne yediğinizin önemi daha da artıyor.

Sporcu beslenmesi üzerine yazdığımız, Fitness Öncesi ve Sonrası Beslenme Rehberi yazımızda sporcuların ne yemeleri gerektiğini detaylıca anlattık. O yazımızda da bahsettiğimiz gibi spor yapanların mutlaka ama mutlaka tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerden biri kesinlikle sağlıklı yağlar.

“Vücut yağının az olması, çabuk yorulmanıza mineral ve vitaminlerden eksik kalmanıza da sebep olabilir. Bunun için egzersiz öncesinde alacağınız yağ oranını 10 gramın altında tutmamalısınız.”

İşte tam da bu noktada devreye Omega 3 ve diğer yağlar açısından oldukça zengin avokado giriyor. Özellikle insan vücudunun üretemediği ve dışarıdan almak zorunda kaldığı 9 aminoasidin de ana kaynağı yine bu küçük yeşil mucize!

1. Zengin protein kaynağı!

Kendi klasmanında değerlendirdiğimizde bir meyve için oldukça fazla proteine sahiptir avokado. Orta boy, olgunlaşmış bir avokado içinde 3 gram protein ve 9 gram lif vardır.

Şimdi lezzetli mi lezzetli avokadolu bir omlet tarifiyle güne bol proteinli bir başlangıç yapmak isterseniz; bu malzemelerinizin olması yeterli.

Avokadolu Omlet Tarifi:

  • Yarım avokado
  • Kaşar peyniri
  • 2 yumurta
  • Karabiber, tuz

2. Muzdan Bile Güçlü Potasyum Kaynağı!

Her sporcunun potasyum için ilk başvurduğu kaynak olan muzun pabucunun dama atılma vakti geldi! Muzdan yaklaşık olarak %35 daha zengin potasyum kaynağı olması ile avokado özellikle yurt dışında yaşayan sporcuların son dönemlerde en popüler yiyeceklerinden biri.

3. %80’i faydalı yağ!

Hani spor yaparsın, diyet yaparsın da göbekteki o son fazlalıktan kurtulamazsın ya. İşte o noktada uzmanların tavsiyesi günlük kalori miktarını artırmak ve yağ alımını artırmaktır. Yağ diyorsak tabii ki sağlıklı yağlardan bahsediyoruz. Mesela avokado gibi. %80’i yağdan oluşan bu meyve özellikle kas kaybetmeden sıkılaşmak isteyenlerin tüketilecekler listesinin başında yer almalı! Sadece yarım avokadonun bile içinde 15 gr. yağ var, düşünsenize!

Spor sonrası gücünüzü tekrar toplamak için ihtiyacınız olan enerjiyi avokadolu smoothie, size fazla fazla sağlayacaktır. Evde bulunan malzemelerle basit ve lezzetli tarifi mutlaka bir kenara not edin.

Avokadolu smoothie:

  • 1 bardan süt
  • ½ adet olgun avokado
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • ½ yeşil elma
  • Birkaç yaprak nane
  • Bir kaşık bal

Tüm malzemeleri bir karıştırıcının içine sırayla koyun ve karıştırın! Birkaç dakika sonra yukarıda bahsettiğimiz yönlerden zengin bir smoothie’niz olacak. Doğal malzemelerden hazırlanmış çok daha fazla tarife ulaşmak için Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Enerji İçecekleri yazımıza mutlaka göz atın!

Yorum Yazın

Exit mobile version