in

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Nabız Kaç Olmalıdır?

Nabız kalp vuruşları kaynaklı gerçekleşen kalp basıncının vücudun çeşitli bölgelerinden çarpma hissi şeklinde duyulmasıdır. Kalbin damarlar üzerindeki basıncını ifade eden nabız yetişkin bireylerde dinlenme esnasında genellikle 60 ila 100 arasındadır. Özellikle kardiyo egzersizlerinde ve spor antrenmanlarında nabız ölçümü yapmak spor aktivitesinin verimliliğini ölçme, kalp sağlığını gözetme bakımından önemli bir faktördür. Spor esnasında nabzınızın belirli bir aralıkta kalması yağ yakmanıza destek olur. Peki, spor yaparken nabız ne kadar olmalı? Spor yapmak nabzı düşürür mü? Tempolu yürüyüşte nabız kaç olmalı? Gelin spor ve nabız ilişkisi hakkında merak edilen tüm detayları birlikte inceleyelim.

Spor Yaparken Nabız En Fazla Kaç Olmalı?

Nabız sayısı size kalbinizin bir dakikada kaç kez çarptığı hakkında bilgi verir. Fiziksel aktivite sırasında vücut oksijen ve besin gereksinimine ihtiyaç duyarak kalbe kan pompalar. Daha fazla çalışan ve hızlı bir şekilde atan kalp, nabız sayısının artmasına neden olur. Bunun yanında spor sırasında kasların ihtiyacı olan oksijen de daha fazla kan akışına ve nabzın artmasına sebebiyet verir. Sonuç olarak sportif faaliyetlerde nabzın yükselmesi vücudun doğal bir tepkisi olup sağlıklı kalp ve kondisyon seviyesinin göstergesidir. Düzenli olarak spor yapan kişilerde kalp kasları esnek hale geldiği için kalp daha verimli çalışır ve kalp basıncı düşer. Bu da nabzın daha düşük olması anlamına gelir. Ancak her nabız düşüklüğü sağlıklı olmayabilir. Nabız düşüklüğü durumunda doktora başvurmak ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmak kişinin bilinçlenmesi adına faydalıdır.

Orta seviyeli spor aktivitelerinde beklenen nabız sayısı dinlenme nabız sayısının %50 veya 70’i oranında olabilir. Bu da 30 yaşında bir bireyin nabız atışının 60 ile 100 arasında olabileceğini gösterir. Ancak yine de nabız sayısı kişiden kişiye göre değişebilir. Koşu aktivitesi sırasında nabız sayısı bireyin maksimum nabzının %60 ile 80’i civarında olabilir. (220 – yaş) formülü ile hesaplanan nabız sayısına göre 30 yaşındaki birinin koşarken maksimum nabzının 190 olması gerekir. Ancak bireyin koşarken 110 ile 150 arasında bir nabız aralığı belirlemesi sağlıklı olur. Yine yoğun efor gerektiren sportif aktivitelerde ise nabız sayısının 150 ile 170 olması ideal olarak tanımlanır. Tempolu kardiyo egzersizlerinin hemen ardından nabzın 80 ila 120 aralığında olması normal olarak kabul edilir. Ancak hedef nabız aralığını profesyonel bir antrenörle bireysel durumlara göre belirlemek en doğrusudur.

Sporda Nabız Kaç Olursa Tehlikeli?

Sporda nabız sayısının ne zaman tehlikeli olduğunu anlamak için dinlenme nabız sayınızı bilmeniz önem taşır. Sabah kalktığınızda ölçtüğünüz kalp hızınızı yukarıdaki formüldeki maksimum nabız sayısından çıkararak olması gereken minimum nabız sayınızı bulabilirsiniz. Örneğin minimum nabız sayınız 65, maksimum nabız sayınız 190 ise 190 – 65 = 125 sonucuna ulaşabilirsiniz. Antrenman yoğunluğunuzu %60 ile 70 arasında ayarladığınızda 125 x 0.60 + 65 = 140 ve 125 x 0.70 + 65 = 152,5 sayılarını bulabilirsiniz. Buna göre sportif aktivitelerde ideal nabız hızınızın en fazla 152,5 olması gerekir. Bunun üzerine çıkan nabız artışlarında daha dikkatli olmalısınız. Spora alışkın olan profesyonel kişilerde antrenman yoğunluğu %80 üzerine çıkabileceği için ideal nabız sayısı da daha yukarıda olabilir.

Spor sırasında mola vermek ve konuşabilecek düzeyde antrenman yapmak nabız sayısını ayarlamaya yardımcı olur. Çok yüksek veya düşük nabız atışı sağlık açısından riskli durumları işaret edebilir. Antrenmanlarda nabzın sürekli olarak yüksek seviyede kalması kalpte yaşanabilecek bir sorunun habercisi olabilir. Dinlenme sırasında nabız sayısı 100’ün üzerinde olursa uzman yardımı almak gerekebilir. Kişinin zor nefes alması ve göğüs bölgesinde sıkışıklık hissetmesi durumunda derhal egzersize ara verilmesi ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

Siz de spor yaparken ideal nabız aralığınızı öğrenerek yağ yakma hızınızı artırabilir ve verimli antrenman süreçleri yaşayabilirsiniz. Antrenmanda kullanacağınız  spor kıyafetlerini ve aksesuarlarını Barcin.com üzerinden inceleyip hemen satın alabilirsiniz.

Halsizlik Neden Olur? & Halsizliğe Karşı Öneriler: Nedenleri ve Tedavi Yolları

Topuk Dikeni ve Ağrısına Doğal Çözüm Yolları