Menu
in

Her Sporcunun Bir Hikayesi Var, Sizin de Olsun!

Yorucu egzersiz planları, temposu yüksek sporlar, imkansız gibi görünen hareketler spordan her gün biraz uzaklaşmanıza mı neden oluyor? Sizce Nike Zoom Victory ayakkabılarını giyip, rekorlar kıran Mo Farah size katılıyor mudur? Kesinlikle hayır! Eğer sizinle aynı fikirde olsaydı hem uzun hem de orta mesafe yarışlarda altın madalyayı kazanamazdı. Fakat hedefiniz Mo Farah gibi altın madalya kazanmak değilse sizi çok iyi anlıyoruz. Spor çoğu zaman zor görünüyor ve harekete geçmek için motive olmak da bir o kadar uzak. Fakat sağlıklı ve fit bir yaşam için kesinlikle hayatınıza hareket katmalısınız. Amacınız hareketsiz kalmamak için spor yapmaksa doğru yazıdasınız.

Hangi spor?

Kendinize spor seçerken ilk sorgulamanız gereken aldığınız keyiftir. Size keyif vermeyen bir sporla uğraşmak her şeyi olduğundan daha da zor bir hale getirir. Öncelikle sevdiğiniz ve keyif aldığınız sporu bulmalısınız. Yakınlarınızın “Zor ama hemen kilo veriyorsun.” veya “Çok kolay ve nasıl hızlı kilo verdiğini anlamıyorsun!” gibi önerileri yerine kendi ihtiyaç, istek, kapasite ve sevginizi test etmelisiniz. Yapacağınız sporu kendiniz seçerek daha aktif bir yaşama geçiş yapabilirsiniz.

Egzersiz mi antrenman mı?

Egzersiz sizi yoran, sürekli aynı hareketleri yapmanıza neden olan aynı zamanda da bu hareketleri neden yaptığınızı size anlatmayan şeydir. Fakat antrenman daha bilinçli, eğitici, hangi hareketin ne işe yaradığını anlatan ve tek düzelikten uzaklaştırandır. Bu yüzden hayalinizdeki zorlu egzersizleri bir kenara bırakın ve bilinçli antrenman için Nike Training Club üyesi olun. Hem bir şeyleri denemek için şans bulacak hem de vücudunuzu ve kendinizi daha iyi tanıyacaksınız. Nike, sadece hareket etmek veya spor yapmak için harekete geçmek yerine, neyi neden yaptığınızı anlatan bir antrenman deneyimi sunuyor. Böylece hayatınızı hem daha aktif bir hale getirerek sportmen bir yapıya emin ve bilinçli adımlarla geçiş yapma şansı yakalıyorsunuz.

Böylece hikayeniz başlıyor…

Spor yapmakta zorlanan insanların genelde “Bir türlü geçmek bilmedi!”, “Bu sporcular da ne çok sabır var!” gibi cümleler kurduğu çok görülür. Bunun nedeni de hem yaptığı sporu sevmemesi hem de yaptığı egzersizin mantığını bir türlü bulamamasıdır. Fakat bunda inanamayacak veya şaşıracak bir şey yok. O sporcuların başarma nedenleri keyif almaları, yaptıkları işi sevmeleri ve yaptıkları hareketleri bilinçli bir şekilde çalışmalarına bağlanıyor. Bu yüzden eğer severek yapabileceğiniz bir aktivite veya spor bulursanız, kendi hikayenizin sportmen kahramanı olmayı başarabilirsiniz.

Hemen başlamak için tıklayın: http://m.me/NikeWomenTurkiye

Denemek size ne kazandıracak?

Sporla tanışanların, size çoğunlukla beylik gelen laflarına şahit olmuşsunuzdur. Ne yazık ki bu lafların beylik mi gerçek mi olduğunu öğrenmek için, sporla gerçekten tanışmanız gerekiyor. Tabii sporun size katacakları bunlarla sınırlı değil. Örneğin, daha güçlü ve fit bir vücut ilk kazançlarınızdan olacaktır. Böylece istediğinizi giyebilecek ve giyinmek için saatlerinizi harcamak zorunda kalmayacaksınız. Ancak hepsinden önemlisi kendinizle daha fazla vakit geçirebilecek, her daim daha pozitif hissedecek ve kesinlikle olumsuz düşüncelerden hızlıca kurtulabileceksiniz. Üstelik bu yalnızca ruhsal değil fiziksel anlamda da kanıtlanmış bir gerçek.

Düzenli egzersiz yaptığınızda, vücudunuz kas acısını dindirmek için fazladan serotonin salgılar bu da daha zinde ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Yani formül bu kadar basit. Serotonin artışı, stres düzeyinizi de olumlu etkiler, stresli ve kaygılı bir yapıdaysanız bu gibi durumları kontrol altına almanızı sağlar. Aynı zamanda odaklanmanızı ve hafızanızı güçlendirir.

Hareket ettikçe kalbiniz güçlenir, kemikleriniz sağlamlaşır ve özellikle duruşunuz düzelir. Böylece ilerleyen yaşlarda yaşayabileceğiniz muhtemel sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.  Spor yapmak aynı zamanda yeni hobiler ve alışkanlıklar kazanmanızı da sağlar. Rutin haline gelen egzersizler, hem günlük yaşamınızı düzene sokar hem de bu deneyimi arkadaşlarınızla ya da “yeni” arkadaşlarınızla deneyimle şansı sunar. Hafta sonu aktivitelerinizin yerini hafta sonu spor aktiviteleriniz alır; dağ tırmanışları, trekking ya da yüzme… Kendinizi “yenilemek” yerine “yeni ben” ile tanışma vaktiniz geldi de geçiyor bile. Yeter ki gerçekten isteyerek ve sevdiğiniz spora gönül verin, eminiz ki gerisi çok kolay gelecektir.

Yorum Yazın

Exit mobile version