in

Hangi Spora Hangi Tayt?

Spor giyimin olmazsa olmazlarından olan sporcu taytlarını, genellikle renk ve desen çeşitlerine göre seçiyoruz. Özellikle spor taytı, kadınlar için alışverişe çıkmak için başlı başına bir neden. Giyim zevkimize uygun spor tayt kombinleri ile spor yapmak elbette kendimizi şık hissettiriyor. Fakat spor taytını yapılan sporun türüne göre seçmek, sağlıklı ve verimli egzersizler için çok önemli. Çünkü her spor çeşidi, farklı kas gruplarını harekete geçirir. Spor taytları da farklı seçenekleri ile farklı bölgelerdeki kasları destekler ya da sıkıştırır.

Önce spor taytı ne işe yarar sorusunu cevaplayalım, sonra da hangi spor için ne tür taytı seçmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Sporcu Taytının Özellikleri

Sporcu taytları; ter tutma özelliğine sahip, hareket kolaylığı sağlayan, kas yapısını destekleyen, hava geçişi sağlayan taytlardır. Peki, yapılan sporun türüne göre spor taytı nasıl olmalı?

Koşucu Taytı

Hareket kabiliyetini kısıtlamadan kumaşa yerleştirilmiş sıkıştırma bölgeleri (fitil panelleri) bulunan spor taytları, koşucular için en ideali. Bacakları sıkmaları, aynı zamanda bacak hareketleri sonucu belden düşmeyecek esneklikte olmaları, iyi koşucu taytlarının özelliklerinden biri.

“Koşu taytı ne işe yarar?” sorusuna birkaç cevabımız daha var: Yüksek bel bandı ile hareketi kolaylaştıran koşucu taytlarının %100 pamuklu değil, sentetik veya spandex kumaşlardan üretilmiş olmaları gerekir. Çünkü bu kumaşlar vücudunuzdaki nemin dışarı atılmasını sağlarken pamuklu kumaşlar teri vücudunuza yapıştırır. Koşu esnasında değişen vücut sıcaklığını stabil tutmaya yarayan nefes alan kumaşlar, koşucu taytlarının olmazsa olmazları arasında. Kumaş kalitesi şu açıdan da önemli: Soğuk havalarda koşacaksanız rüzgârı engellemeli ki sizi üşütmesin ve yormasın.

Pilates Taytı

Pilates için seçeceğiniz sporcu taytının kumaşı kesinlikle kaymaz ve orta sıkıştırma özellikte olmalı. Üzerinde fermuar ya da metal parçalarının bulunmaması da minder veya pilates topu üzerinde egzersiz yaparken rahat etmenizi sağlayan özellikler. Bel kısmının düz ve yumuşak olması da rahat hareket edebilmeniz için önemli.

Yoga Taytı

Hafif sıkıştırma özellikli, düz ve geniş bel bantlı, esneme kabiliyeti yüksek taytlar, yoga için ideal. Dört yönlü esneyen, teri vücut üzerinde toplamayan, düz dikişli modeller yogadan alacağınız verimi arttırır.
Ucuz spor taytları; teri vücuda yapıştırdıkları, vücudunuzu ya çok sıkıp ya da birkaç hareketten sonra pijamaya döndükleri için hiç işlevsel değil.

Mevsimlere Göre Spor Kıyafet Alma Rehberi

Koşu Yaparken Dinlenecek 18 Şarkı