in

Kışa Sportif Bir Başlangıç Yapın

Kış ayları, vücudunuzun başta soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı daha savunmasız olduğu bir dönemdir. Bu süreçte kendinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam etmek için, bağışıklığınızı ve direncinizi güçlü tutmaya özen göstermelisiniz. Sağlıklı ve zinde hissetmenin temel anahtarlarından biri olan spor, kış aylarında da sürdürebileceğiniz birçok aktivite barındırır. Siz de spor, beslenme ve sağlıklı yaşam ipuçlarını takip ederek kış aylarını son derece keyifli ve enerjik şekilde geçirebilirsiniz. Peki, kendinizi soğuk havaya ve hastalık riskine karşı nasıl koruma altına alabilirsiniz? İşte, kışa sağlıklı ve sportif bir başlangıç yapmak için uygulayabileceğiniz ipuçları…

Soğuk Hava Sizi Spor Yapmaktan Alıkoyamaz

Kim demiş “Kışın spor yapılmaz!” diye? Kış aylarında diğer mevsimlerde yaptığınız spor aktivitelerine yönelebileceğiniz gibi, yalnızca bu süreçte yapılması mümkün olan branşları da deneyerek spor yaşamınıza renk katabilirsiniz. Kışın spor yapmak, birçok kişinin sandığının aksine, hastalıklara karşı direncinizi düşürerek sizi riske atmaz. Korunaklı şekilde giyindiğiniz ve kondisyonunuzu göz önünde bulundurarak bir antrenman programı hazırladığınız sürece, direncinizi katbekat artırabilirsiniz. Kış aylarında soğuk hava nedeniyle eve kapanmak vücudunuzun D vitamini ihtiyacını karşılamakta da zorlanmanıza yol açabilir. Kış sporlarını tercih ederek yeterli ölçüde güneş ışığı alabilir, daha formda ve zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz. 

Kışa Sportif Bir Başlangıç Yapın

Vücudunuz kendini sıcak tutmaya odaklı olduğu için, kış aylarında spor yaparak daha fazla yağ yakabilirsiniz. Uyguladığınız egzersizler sayesinde, kış aylarının beraberinde getirdiği hareketsiz yaşamdan uzak kalabilirsiniz. Üstelik kışa sportif bir başlangıç yaptığınız takdirde, yaza da son derece fit ve güçlü bir vücutla girebilirsiniz. 

Sağlıklı Beslenerek Direncinizi Artırın

Kış aylarına sağlıklı ve sportif bir başlangıç yapmak için, dengeli ve yeterli bir beslenme düzenine bağlı kalmanız büyük önem taşır. Mevsim sebzelerini ve meyvelerini beslenme planınıza dahil etmeli, ölçülü miktarda karbonhidrat tüketmeli, protein ağırlıklı öğünler ile spor antrenmanlarınızdan aldığınız verimi desteklemelisiniz. Haftada 1 ya da 2 kez balık yiyerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağları tüketebilir, her öğünde kendinize az miktarda da olsa salata hazırlayabilirsiniz.

Kışa Sportif Bir Başlangıç Yapın

Siz dengeli ve sağlıklı beslendikçe vücudunuz da sizin daha enerjik ve dirençli olabilmeniz için çaba gösterir. Bu nedenle kış ayları boyunca sağlıksız beslenmekten, öğün atlamaktan ve kendinizi aç bırakmaktan kaçınmalısınız. 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Kış aylarında direncinizi ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanızın bir diğer anahtarı, vücudunuzun günlük sıvı ihtiyacını karşılamaktır. Yaz aylarında sıcaktan bunaldığınız ve terlediğiniz için, susadığınızı kolaylıkla fark edersiniz. Ancak kış aylarında, özellikle su içme alışkanlığınız yoksa uzun saatler boyunca vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğunu ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.

Kışa Sportif Bir Başlangıç Yapın

Metabolizmanızın düzenli bir şekilde çalışması, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin üretilmesi ve bağışıklığınızın korunması için günde yaklaşık 2 – 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Doğru Aksesuarları ve Kıyafetleri Tercih Edin

Kış aylarında spor yapmak, sağlıklı bir yaşam açısından son derece isabetli bir karardır. Ancak sağlığınızı korumak için, soğuk havaya karşı önlem almayı unutmamalısınız. Özellikle kış aylarında ve açık havada yaptığınız sporlar esnasında, korunaklı spor kıyafetlerinden ve aksesuarlarından yardım almalısınız. Sizi sıcak tutan, çabuk kuruyabilen, vücudunuzdaki teri hızla dışarı atabilen kumaşlar ile üretilen spor kıyafetlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca virüslere karşı önlem almak için, spor salonlarında kendi havlunuzu kullanmanız büyük önem taşır.

İnce ya da yanlış giyindiğinizde, spor yaparken fark etmeseniz bile üşütebilirsiniz. Açık havada spor yaparken yanınıza yedek bir yağmurluk ya da bere alabilir, kapalı spor salonunda ya da evde spor yaptıktan hemen sonra duşa girerek saçlarınızı kuruttuğunuzdan emin olmalısınız. Kışın yaptığınız spor antrenmanlarında konforunuzu artıracak spor aksesuarlarını ve kıyafetlerini barcin.com’da bulabilirsiniz! 

Günde 1 Saat Yürüyüş ile Formda Kalın

Günde 1 Saat Yürüyüş ile Formda Kalın

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?