in

Sporu Alışkanlık Haline Getirmenin 5 Yolu

Sporu Alışkanlık Haline Getirmenin 5 Yolu

Spor, kimisi için zorlu bir süreç iken kimisi için de günlük yaşamdaki bir rutin. Sporu rutin haline getirmek, alışkanlıklar arasına eklemek ise çoğu zaman zor. Bunun nedeni vücudu ciddi anlamda yorması ancak bunu alışkanlık haline getiren insanlar spor yaptıkça kendisini çok daha dinç hisseder. İnsanın kendisini daha genç, dinç ve aktif hissedebilmesi için düzenli bir şekilde spor yapmayı hayatına entegre etmesi önemli. Peki her gün spor yapmak için neler yapılmalı? Bu içerikte sporu alışkanlık haline getirmenin yollarını öğrenebilir; siz de hayatınızın her anını daha aktif bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Spor Yaparken En Büyük Motivasyonunuz Nedir?

Düzenli spor, bir yük olmaktan çıkıp yaşam tarzı haline geldiğinde çok daha verimli hale gelir. Belli bir amaç uğruna spor yapmak, motivasyonu her zaman üst seviyede tutar. Peki bu amaçlar neler olabilir? Bazıları için kilo vermek, bazıları için daha fit görünmek ve bazıları için de vücut yapma spor yapmanın amaçlarındandır. Aynı zamanda hayatı daha aktif yaşamak isteyenler için de spor yapmak büyük motivasyon. Hem spora başlamadan önce hem de spor sırasında başlamak ve bunu sürdürmek için kişinin motivasyonunu en üste taşıması gerekir. 

Spor yaparken en büyük motivasyonunuz hedefleriniz olmalı. Hedeflerinize ulaşmak uğruna her geçen gün kendinizi geliştirdiğinizi görmeniz motivasyonunuzu zirvede tutar. Sonuçta hedefe ulaştığınızda kendinizi daha mutlu hissedebilir; spora başladığınız ve bunu sürdürdüğünüz her gün için kendinizi tebrik edebilirsiniz. Bunun yanı sıra pek çok insanın spor yaparkenki en büyük motivasyonu her geçen gün daha zorlu etkinlikleri başarmak, günlük rutinleri tamamlayarak kendisini huzurlu hissetmek, hayata dair farkındalığını arttırmaktır. Başardıklarınız için kendinizi ödüllendirerek de motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Spor Yapmanın Vücudunuza ve Psikolojinize Etkileri Nelerdir?

Spor yapmak, hem vücudu fiziksel olarak geliştirir hem de psikolojiye büyük etkiler sunar. Spor yapmanın vücuda ve psikolojiye en önemli faydaları ise şunlar:

 • Spor yapmak, beyin fonksiyonlarında olumlu gelişmeler sağlar. Stres ve anksiyeteyi düşürmeye olanak tanır ve depresif duyguların azalmasına yardımcı olur. Mutluluk sağlayan serotonin ve norepinefrin hormonlarını arttırarak beyni mutluluğa daha duyarlı hale getirir.
 • Olumlu duyguları pekiştirmeye yardımcı olan egzersiz, ağrı algısını azaltmaya yardımcı olan endorfin üretiminde de fark sağlar.
 • Spor yapmak, metabolizma hızını destekler. Bu sayede daha fazla kalori yakmaya ve daha hızlı kilo vermeye olanak tanır. Vücuttaki kas kütlesini de korumaya yardımcı olduğundan vücudun daha güçlü olmasına imkan sağlar.
 • Egzersiz yapmak, enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Bilinenin aksine düzenli yapıldığında yorgun hissettirmez ve güne daha enerjik başlamaya olanak tanır.
 • Spor yapmak, kronik yorgunluk sendromundan ve bazı hastalıklardan korumaya yardımcı olur.
 • Kas ve kemiklerin korunmasında spor yapmak önemli bir yere sahiptir. 

Bunların yanı sıra spor yapmanın hem vücuda hem de psikolojiye büyük katkıları bulunur. Dolayısıyla bunu bir rutin haline getirmek için düzenli bir spor programı yapmak ve bu programı uygulamak son derece önemli.

Sporu Alışkanlık Haline Getirmenin 5 Yolu

Nasıl Bir Spor Programı Oluşturmalısınız?

Spora yeni başlayanların ve bunu alışkanlık haline getirmek isteyenlerin en çok merak ettiği noktalardan biri de spor programlarının nasıl olması gerektiği. Spor programlarının kişiye özel hazırlanması oldukça önemli. Kişinin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve günlük rutinlerine göre spor programı hazırlamak daha sürdürülebilir bir antrenman sürecini beraberinde getirir. Spor programı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 1. Amacınıza göre kardiyo mu yoksa ağırlık antrenmanı mı yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Kardiyovasküler kapasitenizi arttırmak ve daha dayanıklı olmak temel amacınızsa kardiyo antrenmanlarına ağırlık verebilirsiniz. Kas gelişimi için ise ağırlık antrenmanları daha uygun olabilir. Bu aşamada belli günleri kardiyoya ve belli günleri de ağırlığa ayırabilirsiniz.
 2. Haftada kaç gün spora gideceğiniz de belirleyici bir etken. Her antrenmandan sonra kasları dinlendirmek gerektiğinden spor hocaları ile birlikte hangi günler ve kaç saat spora gideceğinizi belirleyebilirsiniz.
 3. Antrenmanlardan önce kardiyo mu yoksa ağırlık mı yapacağınızı belirlemeniz gerek. Kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız önce ağırlık antrenmanları uygulayabilirsiniz. 

Her gün spor yapmak ise genel olarak tavsiye edilmez. Özellikle kaslarınızı dinlendirmeniz ve zedelenmelerin önüne geçmeniz gerekir. Spor programınızı belirlerken uzmanlardan yardım alabilir; kendi bilgi ve deneyimlerinize göre bir sistem oluşturabilirsiniz.

Sporu Alışkanlık Haline Getirmek için 5 Yöntem

Sporu alışkanlık haline getirmek pek çok kişinin korkulu rüyası. Her ne kadar motivasyonunuz tam bir şekilde başlayıp uygun bir spor programı ile devam etseniz bile bir yerden sonra antrenmanlardan sıkılabilirsiniz. Sıkılmadan spor yapmak ve antrenmanları hayatınızın bir rutini haline getirmek için ise şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 1. Vakit Belirleyin

Sporu en iyi yaptığınız zaman aralığını belirlemeniz aktivitelerinizi daha verimli sürdürebilmenize olanak tanır. Kimileri gece sporu yapmak daha etkili diye düşünürken kimileri ise sabah sporlarını daha etkili görür. Sabah sporu ve gece sporu yapmak arasında farklar olsa da önemli olan sizin alışkanlıklarınızdır. Spor saatinizi mümkün olduğunda belli bir saate odaklayarak kendinizi daha enerjik hissedebilir; spor yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Spor için bir zaman belirlememeniz ise sürekli ertelemenize neden olur ve daha sonra da ipler tamamen elinizden kayar.

 1. Küçük Hedefleri Tamamlayarak Devam Edin

Kendinize büyük hedefler koymanız bu hedeflere ulaşamadıkça pes etmenize sebep olur. Küçük hedefleri tamamlamak ise daha büyüklerine ulaşmak için yeterli motivasyonu sağlar. Başlangıç sürecinde tükenmişlik yaşamamanız için vücudunuzu strese sokmadan, küçük hedeflerle ilerleyebilirsiniz. 

 1. Yoğunluğu Yavaş Yavaş Arttırın

Sporda ağırlıklarınızın ve hareketlerinizin yoğunluğu da önemli. Henüz vücudunuz bu kadar yoğunluğa hazır değilken çok fazla yükleme yaparsanız çabucak pes edebilirsiniz. Sporunuzun yoğunluğunu ve süresini arttırmaya başlamadan önce kendinize 2 haftalık bir alışma süreci koyun. Bu süreçten sonra hem süre olarak artışa gidebilir hem de daha yoğun hareketler yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi çok fazla zorlamadan ilerleyerek daha verimli bir spor süreci geçirebilir ve yaptığınız spordan daha fazla keyif alabilirsiniz.

 1. Sporu Eğlenceli Hale Getirin

Bir alışkanlığı acı ve ağrı ile ilişkilendirmek bunun alışkanlık haline gelmesinin önünde büyük bir engel. Eğer eğlenceli hale dönüştürürseniz de daha keyifli bir süreç geçirebilirsiniz. Örneğin, sporunuzu manzaralı bir yerde, temiz bir havada, güneş doğarken veya batarken, yalnız veya insanlarla iç içe yapabilirsiniz. Kendi zevklerinize göre bir rutin hazırlamanız spordan daha fazla keyif almanızı sağlar. Aynı zamanda sevdiğiniz hareketli müzikleri dinlerken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamasınız.

 1. Hazırlığınızı Erken Yapın

Tüm ekipmanlarınızı spordan önce hazırlamanız zaman kaybı yaşamanızı engellerken aynı zamanda başarılı olma ihtimalinizi üst seviyeye taşır. Özellikle sporu sabah erken saatlerde yapmayı sevenlerdenseniz o saatte ekipmanları hazırlamak ve yarı uyanıkken eşyaları yerleştirmek oldukça keyifsiz olur. Kıyafetlerinizi, koşu ekipmanlarınızı ve egzersiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz tüm eşyaları akşamdan hazırlayarak vakit kaybetmeden spora gidebilirsiniz.

Bunların yanı sıra spor yaparken farklı antrenmanları bir araya getirmek, dinlenme günleri yapmak, günleri atlamamak ve kendinize motivasyon sözleri söylemek sporu alışkanlık haline getirmenize olanak tanır.Sevdiğiniz sporları yaparken siz de doğru ekipmanlara sahip olarak süreci daha keyifli hale dönüştürebilirsiniz. Basketbol, futbol ekipmanları ve diğer tüm sporlar için uygun aksesuarlara Barcin.com’dan ulaşabilirsiniz. Siz de Barcin.com’u hemen ziyaret edin ve ihtiyaçlarınıza hemen sahip olun.

Hamilelikte Egzersiz Neden Önemlidir? Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Egzersiz Neden Önemlidir? Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Makarna Severlere Müjde! Birbirinden Lezzetli ve Sağlıklı Makarna Tarifleri

Makarna Severlere Müjde! Birbirinden Lezzetli ve Sağlıklı Makarna Tarifleri