in

Step Tahtası İle Yapabileceğiniz 5 Muhteşem Hareket

Step tahtası, aerobik ve fitness dünyasında hem etkili hem de eğlenceli bir araç. Kalp atış hızınızı artırarak vücudunuzun her bir noktasını çalıştırabilmenizi sağlayan step tahtası, kardiyo antrenmanlarını zirveye taşır. Fonksiyonel yapısıyla step tahtası, evde bile kolayca bir antrenman yapma olanağı sunar. Step tahtası kullanarak yapabileceğiniz sayısız hareket var. Bu hareketler, vücudunuzu şekillendirmenin anahtarlarından. Peki step tahtasıyla neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bu step aerobik temel hareketler ile formunuzu değiştirebilirsiniz.

Step Tahtası Ne İşe Yarar?

Düz ve ayarlanabilir yüksekliğe sahip bir platform olan step tahtası, aerobik egzersizlerde sıklıkla kullanılan bir ekipmandır. Sporcunun bazı hareketlerde tahtanın üzerine adım atması ve bazı hareketlerde de üzerinden atlamasıyla kalp atış hızını artırarak etkili kardiyo egzersizleri yapmaya olanak tanır.

Step tahtası egzersizleri, bacak kaslarınızı, kalçalarınızı ve karın bölgenizi etkili bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu egzersizler doğru bir teknikle yapıldığı takdirde hem dayanıklılığınızı hem de kas gelişiminizi artırarak vücudunuzun daha fit görünmesini sağlayabilir.

Step Temel Hareketleri Nelerdir?

Step tahtası kullanarak yapabileceğiniz birçok egzersiz vardır. Bu hareketler sayesinde antrenmanınızı çeşitlendirebilir ve farklı kas gruplarını çalıştırabilirsiniz. Step tahtası kullanarak yapabileceğiniz bazı temel hareketler şunlardır:

 • Basic step
 • V step
 • Leg lift
 • T step
 • L step
 • Corner to corner
 • Reverse step
 • Tap-up Tap-down
 • Jump up

Bu hareketler, hem spor salonlarında hem de evde kolaylıkla yapabileceğiniz temel egzersizlerden. “Evde step tahtası yerine ne kullanılabilir?” diye düşünüyorsanız bunun için pek çok alternatif olduğunu unutmayın. Sandalyeler, merdivenler, oturma grupları gibi eşyalarla step temel hareketlerini uygulayabilirsiniz.

Bu step tahtası hareketlerinin yanı sıra uygulayabileceğiniz en iyi ve etkili diğer egzersizler şunlar:

 1. Lunge

Step tahtası önünüzdeyken dik bir konumda durun. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açarak bir adımınızı step tahtasına atın. Daha sonra dizinizi kırarak öne doğru vücudunuzu alçaltın. Hareketi yaparken nefes alın. Başlangıç pozisyonuna dönerken ise nefes verin.

 1. Pivot Turn

Tahtanın önünde ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak durun. Bir ayağınızla tahtanın ortasına adım attıktan sonra vücudunuzu 180 derece döndürün. Dönüp tahtanın diğer tarafına geçtiğinizde diğer ayağınızla hareketi ters yöne tekrarlayın.

 1. Knee Lift

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açıp tahtaya bir ayağınızla adım atın. Ağırlığınızı tahtaya attığınız ayağınıza verin ve diğer bacağınızı kaldırın. Karın kaslarınızı sıkarak dengenizi korumaya çalışın. Yukarıdaki ayağınızı indirip başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi diğer yönde tekrarlayın.

 1. Atlama

Bu harekete sağ ayağınız tahtada diğer ayağınız zeminde olacak şekilde başlayın. Dizinizi hafifçe kırdıktan sonra tahtadaki ayağınızı yere, zemindeki ayağınızı tahtaya alarak atlayın. Hareketi 1 dakika boyunca nefesinizi kontrol ederek ve ritmik şekilde uygulayın.

 1. Zıplama

Step tahtasını bacaklarınızın arasına alıp karnınızı sıkarak topuklarınızı yukarı kaldırın. Daha sonra zıplayarak step tahtasının üzerine çıkın. Ardından başlangıç pozisyonuna dönmek için iki yana atlayın ve squat duruşu alın. Yavaşça ayağa kalkarak hareketi tekrarlayın.

Step Up Hareketi Nereyi Çalıştırır?

Step tahtasıyla yapılan en temel hareketlerden biri de step up. Bu hareket için ayaklarınızı kalça genişliğinde açarak step tahtasının önünde durun. Daha sonra bir ayağınızla tahtanın üzerine adım atın. Diğer ayağınızı ise karnınıza doğru çekin.

Son derece etkili bir egzersiz olan step up, quad kaslarınızı aktif olarak çalıştırır. Hareketi ne kadar sık tekrarlarsanız kas grubunuz daha da güçlenir. Aynı zamanda step up hareketiyle hamstringler, kalça kasları, baldırlar ve karın kasları da çalışır.

Step Yapmak Hangi Bölgeyi Zayıflatır?

Step yapmak fit bir vücut elde etmenin en iyi yollarındandır. Özellikle alt vücut bölümünüz step ile yoğun şekilde çalışır. Alt vücut bölgesindeki kasların güçlenmesi daha ince ve fit bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Çekirdek bölgesini ve yan karınları da çalıştıran step, göbek bölgenizin erime sürecini destekler.

Step yaparken aynı zamanda beslenmenize de dikkat ederek genel bir kilo kaybı elde edebilirsiniz. Düzenli step egzersizleri ile tüm vücudunuzda zayıf ve şekilli bir görünüm kazanmanız mümkün.

Step yaparken ihtiyaç duyacağınız birçok ekipman var. Barcin.com üzerinden tüm egzersiz ve fitness ürünlerine ulaşabilir; antrenmanlarınızı daha etkili hale dönüştürebilirsiniz.

Ayak Bandajı Nedir? Sporda Ayak Bileği Bandajının Avantajları

Kondisyon Nedir? & Kondisyonunuzu Nasıl Korursunuz?