Menu
in

Şutör Olarak Doğmak: Reggie Miller

Doğuştan gelen sakatlığından dolayı 5 yaşına kadar desteksiz yürüyemeyen Reggie Miller, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 1965 yılında dünyaya geldi. 5 yaşına kadar yürüyememesine karşın ameliyatla iyileşerek sonrasında hayatını desteksiz sürdürdü. NBA tarihine damga vurmayı başaran basketbolcu, beyzbola merak sardıktan kısa süre sonra lisede basketbolla ilgilenmeye başladı.

Riverside Polytech lisesindeki öğrenimi süresince basketbol oynamayı sürdüren Reggie Miller, zayıflığından ötürü alay konusu olmasına rağmen, bunun kariyerine faydalarını hayatı boyunca yaşadı. 2.01 uzunluğundaki şutör gard, NBA tarihinin en önemli isimlerinden biri sayılmaktadır. Fakat talihsizlikleri doğuştan gelen sakatlığı ile de sınırlı değil. Kariyeri boyunca formasını giydiği Indiana Pacers takımı 1987 yılında tam 11. sıradan Reggie’yi draft etmiştir. Normal şartlarda başarılı isimlerin bu denli yüksek sıralardan draft edildiğine çok sık rastlayamayız. Bu bağlamda mucizenin ta kendisi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Kaliforniya üniversitesinde basketbolla arası biraz daha iyi olsa da draftlara kadar çok büyük bir varlık gösterememiştir. Hemen ardından draft edilmesi ve 31 numaralı formasıyla Indiana Pacers kadrosunda yer alması basketbol otoritelerine başarısızlık izlenimi vermiştir. Genel kanı Reggie Miller’ın başarısız olacağı yönündeydi. Fakat bunların tam tersi oldu ve gelmiş geçmiş en iyi üçlük atan oyuncular arasına girmesinin yanı sıra en başarılı şutörler arasına da girmeyi başardı.

1987 yılında başlayan Indiana Pacers kariyeri 2004 yılına kadar sürdü. Oynadığı dönem boyunca 5 kez NBA konferans finali oynamayı başardı. Bunların dördünü kaybeden Pacers, yalnızca birinde NBA finallerine yükselmeyi başarmasına karşın burada da Los Angeles Lakers tarafından finallerin dışına itildi. 2004 yılındaki konferans finalinde, Detroit Pistons ile karşılaştıkları maçta 27 sayı atarak sahanın yıldızı olurken takımının yenilmesini engelleyemedi. Bu maç takımının playoff macerasına nokta koyarken kendisinin de kariyerine nokta koymaya karar verdiği maç oldu.

“One More Year” kampanyasıyla bir sene daha oynamasını tüm NBA taraftarlarının istemesine karşın Miller, profesyonel basketbol hayatını zirvede bıraktı. NBA tarihinin en iyi üçlük atan ikinci oyuncusu olarak anılan başarılı şutör aynı zamanda kariyerinde farklı başarıların da sahibi.

  • 5 kez NBA All Star: 1990, 1995, 1996, 1998, 2000
  • 3 kez NBA üçüncü 5’li: 1995, 1996, 1998
  • 1994 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Altın Madalya
  • 1996 Olimpiyat Oyunları’nda Altın Madalya
  • Kariyer ortalaması: 25.28 sayı, 2.56 üçlük olarak hesaplanmıştır.
  • Aynı zamanda 4.14 asist ortalamasıyla da başarılı sayılır.

Yorum Yazın

Exit mobile version