Menu
in

Takım Çalışmasının Buz Üzerindeki Dansı Curling Sporu Nedir?

Gezegendeki en eski sporlardan biri olmasına rağmen hak ettiği değeri yakın zamanlarda görmeye başlayan Curling, büyüleyici ve karmaşık dünyasıyla izleyicileri kendine çekiyor. Bir kış sporu olan ve takım halinde oynanan Curling’in tutkunları buz üzerinde taşların ve süpürgelerin karmaşık dansını izlemekten keyif alırken bazıları ise oyunun nasıl oynandığını merak ediyor. Gelin, Curling sporu nedir, tüm bu buz üzerindeki fırçalama ve süpürme aksiyonlarının arkasındaki ne yer alıyor birlikte göz atalım.

Curling Sporu Nedir?

Pek çok kişi gibi siz de ilk izlediğinizde aklınızda “buz Curling ne demek?” sorusu uyandıysa bu sporun aslında taşın buz üzerindeki dönme ve kıvrılma hareketlerinden adını aldığını bilmeniz gerekir. Curling veya Türkçe’ye uyarlanmış haliyle Körling, kelime anlamıyla da kıvrılma veya dönme olarak ifade edilir.

Bu sporla ilgili daha fazlasını öğrenmek için Curling sporu nerede oynanır sorusu da akıllara gelir. Bir kış sporu olan Curling, Sheet olarak da adlandırılan 42×4,3 metrelik bir buz pisti veya ring üzerinde oynanır. Curling’in amacı, 19,6 kg’lık taş veya gülleyi ring adı verilen buz pistinin ortasındaki “ev” olarak adlandırılan hedefe doğru kaydırmaktır.

Curling Tarihçesi

Curling tarihçesi, donmuş göletlerde veya göllerde oynandığı için 16. yüzyıl İskoçya’sına kadar uzanır. İskoç göçmenler aracılığıyla Kuzey Amerika’ya yayılan Curling, Fransa’nın Chamonix kentinde düzenlenen Olimpiyatlarda ilk defa madalya sporu olmuştur. Türkiye’de Curling tarihçesi henüz yeni olmasına rağmen son yıllarda popülerliği artmıştır. Curling faaliyetleri 21 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye Curling Federasyonu tarafından yürütülür.

Curling Oyunu Nasıl Oynanır?

Geleneksel Curling sporunda her takım sırayla sekiz taşı (toplamda 16 taşı) süpürge veya fırçayla ev adı verilen hedefe doğru iter. Her takım üyesi arka arkaya iki taşı ittikten sonra ardından rakip takım oyuncusu sırasını oynar ve bu şekilde devam eder. Her turun sonunda ev olarak da bilinen hedefin merkezine en yakın olan veya içinde taşı yer alan takım o turu kazanmış olur. Ayrıca kazanan takımın hedefin merkezinde rakip takımdan daha yakın birden fazla taşının bulunması halinde her taş için artı bir puan kazanır.

Curling Süpürgesi Ne İşe Yarar?

İlk bakışta karmaşık gelen bir buz dansına benzeyen Curling süpürgesi ne işe yarar diye merak ediyor olabilirsiniz Takım oyuncuları taşın hedefe doğru hızlı bir şekilde hareket edebilmesi için yol üzerinde engel olabilecek veya yavaşlatabilecek kalıntıları Curling süpürgesi veya fırçası ile süpürür. Böylece taşın daha az kıvrılarak düz ve hızlı gitmesine yardımcı olur.

Curling Kaç Kişiyle Oynanır?

Körling oyunu, aynı cinsiyetten oluşan geleneksel takımlarda dört oyuncudan veya karışık çiftlerde iki kişilik takımlar halinde oynanır. Takımlarda ayrıca yedek bir oyuncu yer alabildiği için ortalama 2-5 kişi sporcudan oluşabilir.

Curling Kuralları

Her ne kadar ilk bakışta karmaşık ve alışılmışın dışında görünse de Curling kuralları oldukça basittir. Curling maçında takımlardaki dört oyuncunun her biri, totalde 16 taş olmak üzere her uçta iki taş atar. Atış yapmak için bir curlers, başlangıç bloğundan ayağını kaldırarak taşla birlikte hareket eder.

Çizgiye değmeden oyuncunun taşı serbest bırakması gerekir. Kendiliğinden eve veya hedefe doğru yönelen taş ile buz arasındaki sürtünmeyi azaltmak için diğer bir curlers süpürme yapar. Curling takımlarında katı bir rol dağılımı olmadığından belirli bir süpürücü veya atıcı yoktur. Curling maçında atılan son taş, skoru büyük ölçüde etkilediği için çekiç olarak adlandırılır.

Curling Ekipmanları Nelerdir?

Oyunun temeli olan 19,6 kilogramlık taş, buzun daha kaygan hale getirilmesi için süpürge veya fırçalar, oyuncuların kaymasına ve dengeyi sağlamasına yardımcı ayakkabılar, kıyafetler ve ölçme cihazı temel Curling ekipmanları arasında yer alır. Siz de Curling ile ilgileniyorsanız bu sporla ilgili ekipmanları, erkek ve kadın giyim ürünlerini veya ayakkabı modellerini Barcin.com ayrıcalıkları ile kolayca sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version