in

Tarafını Seç! Hangi Dans Türü Sana Göre Hemen Öğren!

Tarafını Seç! Hangi Dans Türü Sana Göre Hemen Öğren!

Yüzyıllar içerisinde eğlence, iletişim, sosyal etkileşim, tören veya kutlamalar için önemli bir araç olarak kullanılan dans, günümüzde hâlâ insanların zindeliği ve sağlığı için değerlidir. Teknolojinin gelişmesi ve kültürlerin iç içe geçmesiyle birlikte popüler dans sayıları artmış ve aynı zamanda çeşitlenmiştir. Siz de farklı dans türlerini denemek istiyorsanız Latin Amerika’nın yerel danslarından modern stillere kadar onlarca farklı çeşidi keşfetmeye başlayabilirsiniz!

Dans Türleri Nelerdir? 

İnsanlık tarihi boyunca duygu ve düşünceleri ifade etmenin önemli bir aracı olan dans, günümüzde eğlenmek, ruh ve beden sağlığını geliştirmek amacıyla tercih edilir. Farklı bölgeler, kültürler ve ekoller çeşitli dans türlerinin gelişmesine neden olmuştur. Dansın yaratıcılıkla harmanlanması sonucu yeni dans çeşitleri de hızla ortaya çıkmaktadır. Siz de günümüzde en popüler dans türleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz. 

Salon Dansları

Rönesans ile birlikte tüm dünyaya yayılan salon dansları, günümüzde hâlâ etkisini koruyan en klasik ekoller arasında yer alır. Bunla arasında en popüler olanlar:

  • Vals
  • Cha Cha Cha
  • Rumba
  • Samba
  • Mambo
  • Bolero

Avrupa ve Amerika’da çeşitli kültürlerle harmanlanarak günümüze ulaşan klasik dans türleri, elegan ve zarif bir eğlence arayışında olanlara hitap edebilir. Salon dansları genellikle eşli dans türleri arasında yer alır. Günümüzde ise salon dansları genellikle balo, düğün, resepsiyon, tören ve davetlerde eğlence amacıyla şık kıyafetlerle gerçekleştirilir. 

Modern Dans Türleri

19. yüzyılın başlarında ortaya çıkan modern dans klasik bale ekolüne karşıt olarak ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada elektronik ve rock soundlu yeni müzik türlerinin ortaya çıkması, dans kültürüne de eşlik ederek yeni seçenekleri yaratmıştır. Modern dans hareketleri serbest biçimli ve akışkan olarak kabul edilir. Genellikle Afrika dansı, halk dansları ve bale gibi diğer stillerden ilham alır. Modern dans türleri teknik anlamda baleden daha rahat ve doğal kabul edilse de önemli ölçüde gövde antrenmanı ve güç gerektirir. Bu dans türü için bra modellerinden jogger ve taytlara kadar çeşitli kıyafetlere ihtiyaç vardır. 

Hip Hop Dans Türleri

70’li yıllardan günümüze evrilen dans türlerinden biri olan hip hop, özellikle 90’lı yıllardan sonra medyada veya filmlerde tercih edilmesi sonucu oldukça popüler hale gelmiştir. En popüler seçeneklerinden biri olan break dans türleri, sokakta yetenekli dansçıların kendilerini göstermesiyle öne çıkmıştır. Tek kişilik dans türleri arasında yer alan break dans, hip-hop veya funk müzikle birlikte özellikle metropollerde büyük bir eğlence kültürü oluşturmuştur. Bu tarz hareketli ve solo dans türleri için rahat kadın veya erkek tişört ve eşofman seçmek gerekir. 

Tarafını Seç! Hangi Dans Türü Sana Göre Hemen Öğren!

Latin Dans Türleri

Latin Amerika’dan tüm dünyaya yayılan tutkulu ve ritmik Latin dansları, Avrupa ve Afrika etkileri ile yeniden şekillenmiştir. Enerjisi yüksek ve performansı her zaman canlı tutan Latin dans türleri, genellikle eşli olarak tercih edilir. Zumba, Jive, Paso, Rumba, Samba, Bachata ve Salsa gibi hareketli dans türleri eğlenceli ve aynı zamanda sosyal etkileşimi yüksek hobi edinmek isteyenler için harika bir alternatif olabilir. Latin dansları genellikle dansın ritmine uygun hareketli, şık ve eğlenceli kıyafetlerle yapılır. 

Bedenini Tanı! 

Dans, sağlık ve esenliği geliştirmenin en eğlenceli ve sosyal yoludur. İster serbest dans çeşitleri ister bale klasisizmi olsun bu performans sporunu gerçekleştirmek için bedeninizi çok iyi tanımlamanız gerekir. Bu kararı daha rahat hale getirmek amacıyla sizin için mükemmel olan en iyi dans stilini seçme konusunda aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Farklı dans türleri için belli bir güç ve fiziksel kondisyona sahip olup olmadığınızı değerlendirmelisiniz.
  • Dansın yaşı yoktur ancak yaş grubunuzla sosyalleşmek için hareketli veya salon dansları gibi size en uygun türler arasından seçim yapmalısınız. 
  • Bir dans stili seçmeden önce kişiliğinizi ve müzik zevkinizi göz önünde bulundurmalısınız.
  • Dansı kilo verme, eğlence, güç kazanma veya sosyalleşme gibi hangi amaçlarla yapmayı düşündüğünüzü belirlemelisiniz.

Dene ve Sana En Uygun Dans Türünü Bul!

Tüm koşullar uygun olsa dahi bir dans türünün size en uygun olduğunu öğrenmek için öncelikle denemeniz gerekir. Sosyal bir etkileşim kurma ve hobi edinme amacındaysanız grup dansları sizin için harikadır. Solo performansı göstermek, zindeliği ve kas gücünü artırmak amacıyla  serbest dans türleri daha iyi bir seçenek olabilir. Çocuğunuza en uygun stili bulmaya çalışıyorsanız farklı dans türleri için kurslara yazdırarak ilgisini test etmeniz gerekebilir. Dans türleri ne olursa olsun çocuk şort modellerinden kadın tayt veya erkek eşofman seçeneklerine kadar ritme kendinizi kaptırmak ve konforla hareket etmek için doğru kıyafetlere ihtiyacınız vardır.Siz de farklı dans türlerinde en yüksek performansa ulaşmak için en havalı kıyafetleri ve ekipmanları Barcin.com ayrıcalıkları ile anında satın alabilirsiniz.

Dans Tutkunlarına İlham Verecek 5 Dans Filmi

Dans Tutkunlarına İlham Verecek 5 Dans Filmi

Arka Bahçenizde Nasıl Beyzbol Oynanır; Adım Adım Beyzbol

Arka Bahçenizde Nasıl Beyzbol Oynanır; Adım Adım Beyzbol