in

Tarih Yeniden Yazılacak mı?

Büyük umutlarla Fransa’ya gelen A Milli Futbol Takımı, 2 maçta 0 puanla hayal kırıklığı yarattığı Euro 2016’da bu akşam Çek Cumhuriyeti’yla “tamam ya da devam” maçı oynayacak. Sergilenen performans, takım içi tartışmalar ve kamuoyunun sert eleştirileriyle birlikte Türk futbolseverlerinin ümidi yok denecek kadar az. Her ne kadar Türkiye’nin bu turnuvada gruptan çıkması diğer gruplardaki maçların skorlarına bağlı da olsa Euro 2008’te yaşananlar bir nebze de olsa umut verebilir.

Bundan 8 yıl önce tarihimizdeki üçüncü Avrupa Futbol Şampiyonası’na Portekiz yenilgisiyle başlamış ardından 1-0 mağlup duruma düştüğümüz maçta ev sahibi İsviçre’yi 2-1 yenmiştik. Cenevre’deki kader gecesinde, o güne kadar 4-1, 4-0 ve 3-0 gibi ağır skorlarla yenildiğimiz bir kez berabere kaldığımız Çek Cumhuriyeti’yle oynayacaktık. Türkiye karşılaşmaya Volkan Demirel, Servet Çetin, Hakan Balta, Emre Güngör, Mehmet Topal, Mehmet Aurelio, Arda Turan, Hamit Altıntop, Nihat Kahveci, Semih Şentürk, Tuncay Şanlı ilk 11’iyle başlarken ilk yarı 34’üncü dakikada Jan Koller’in attığı golle 1-0 Çeklerin lehine sonuçlanmıştı.

62’inci dakikada Jaroslav Plasil farkı ikiye çıkarınca futbol otoriteleri “bu iş bitti” demişti. Önde olmanın avantajıyla rahatlayan Çekler inanılmaz goller kaçırıyordu. Bütün senaryo 75’inci dakikadan itibaren değişecekti. O gün henüz kariyerinin başında olan Arda Turan, deneyimli kaleci Petr Cech’in de hatasıyla birlikte ağlara giden topu büyük bir hırsla aldığında bir mucizenin başlangıcıydı. Şu an Fatih Terim’in ekibinde olan Nihat Kahveci 87 ve 90’uncu dakikalarda attığı gollerle Ay-Yıldızlıları 3-2 öne geçirdiğinde tüm dünya büyük bir mucizeye tanıklık ediyordu.

Böylesine dramatik bir karşılaşmanın finali sıradan olamazdı. Volkan Demirel’in son dakikalarda topsuz bir alanda yaptığı hareket nedeniyle kırmızı kart görmesi üzerine kaleye Tuncay Şanlı geçince bitmek bilmeyen dakikalar başlıyordu. Sonunda “Çılgın Türkler” tur atlarken Avrupa’da yeni bir lakabın sahibi oluyorduk: Comeback Kings (Geri dönüş kralları)

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in o meşhur basın toplantılarından biri de o gün yaşanacaktı. Tecrübeli teknik adam cümlelerine 2-0’dan sonra ağır eleştiriler yazacağını tahmin ettiği basına seslenerek başlayacaktı: “Maç yazılarınızı değiştirdiğimiz için üzgünüz.” Bu akşam “İmparator” maçtan sonra tek cümle “Biz bitti demeden bitmez” derse ve basın toplantısından ayrılırsa çok da şaşırmayın!

Stephen Curry mi, LeBron James mi gülecek?

Uzun Koşuda Sıvı Almak İçin 5 Yol