in

TEB İstanbul 2016 Analizi

TEB İstanbul Cup 2016 yılında da düzenlenmiş olan bir tenis organizasyonu olarak yinelendi. İlk olarak 2005 yılında düzenlenen organizasyon İstanbul’da düzenlenmiş olan ilk tenis turnuvası olmakla beraber dünya çapında bir değere sahip. Türkiye Ekonomi Bankası ile dünyanın en önemli finans kuruluşlarından birisi olan BNP Paribas ile ortaklaşa oluşturulan etkinlikte bayanlar toprak zeminde raket sallıyorlar. Aynı zamanda BNP Paribas önderliğinde birde Open Erkekler Tenis Turnuvası düzenleniyor. Tekler ve çiftler olarak iki ayrı klasmanda ter döken yarışmacılar bu yılda oldukça eğlenceli ve dolu dolu anlar yaşatmayı başardılar.

Toplam 226.750 $ ödül dağıtılan organizasyonda 18 Nisan 2016 itibariyle start alarak bir hafta içerisinde tamamlandı. Sonuçlar arasında göğsümüzü kabartan ve tüm otoriteleri şaşırtan bir gerçek vardı ki Türk tenis tarihine de geçtiğini söylemek gerekiyor. Türk raket Çağla Büyükakçay teklerde idol alınabilecek bir başarıya imza atarken rakipleri teker teker saf dışı bırakmayı başardı. TEB 2016 İstanbul Cup etkinliğini kazanarak hem kendi kariyeri adına hem de Türkiye adına büyük bir başarıya imza attı.

Turnuvanın 1 numaralı seri başı olarak gösterilen ve dünya tenis sıralamasında 34.sırada bulunan Slovak raket Anna Karolina Schmiedlova, 2015 yılında düzenlenen turnuvayı kazanan genel sıralama 43.üncüsü Lesia Tsurenko gibi iddialı isimlerin arasından sıyrılarak kendisini birincilik potasına ulaştıran Türk raket gurur kaynağı oldu. Türkiye Tenis Federasyonu tarafından yapılan ödül törenleriyle gündemden düşmeyen başarılı sporcu aslında her alanda faaliyet gösteren ülkemizin başarıya ne denli yakın olabileceğini de kanıtlamış oldu.

Ülkemizi turnuvada temsil eden diğer raketler arasında bulunan Ayla Aksu ve İpek Soylu ise ilk maçta rakiplerine yenilerek turnuvaya veda ettiler. Aynı zamanda turnuva boyunca bu tür sürpriz sonuçlar dikkat çekici boyuttaydı. Örneğin seri başı olarak dikkat çeken Slovak Anna Karolina ilk turda Yunan rakibi Maria Sakkari karşısında 63-62 ile turnuvada havlu attı. Aynı şekil Ukraynalı tenisçi Lesia Tsurenko’da Romanyalı rakibi Sorana Cirstea karşısında sahadan yenik ayrılarak turnuvaya ilk turdan veda etti.

Turnuvanın en büyük sürprizi Çağla Büyükakçay ise Lesia Tsurenko’nun yenildiği rakiple bir üst turda karşılaşarak rakibini saha dışına itmeyi başardı. Favori olarak gösterilen birçok başarılı raketin çok erken turnuvaya veda etmesi bir anlamda diğer tenisçilerin önünü açan etkenler arasında oldu. Bu durumda Çağla gibi fırsatı iyi değerlendiren sporcularda başarılı bir maç grafiği çizebildi. Ukraynalı Kateryne Kozlova’yı mağlup ederek finale yükselen Danka Kovinic’in karşısında Türkiye’yi Çağla temsil etti. Kendisi ise Stefanie Vdegele’yi saf dışı bırakarak finale yükselmişti. 24 Nisan 2016 tarihinde oynanan nefes kesen karşılaşmanın sonucunda gülen taraf olan Çağla Büyükakçay TEB İstanbul Cup 2016‘yı kazanarak kariyerinde bir kaç basamak birden yükselmeyi başardı.

Karl Malone Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik

Converse Chuck Taylor II: Bildiğiniz Converse’den Daha Fazlası…