Menu
in

Tenis Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

tenis ayakkabısı nasıl seçilir

Çeviklik, hız ve koordinasyon temelli sporlar arasında yer alan tenis, aksiyon halinde sürekli ileri, geri ve yana doğru hareket etmeyi gerektirir. Oyunun hareketli doğası ve koşu sırasında yön değiştirme ihtiyacı nedeniyle tenis oynamak için tasarlanan ayakkabıların kullanılması tavsiye edilir. İyi bir tenis ayakkabısı, sporcuların rahat bir şekilde sahada hareket edilebilmesine olanak tanır. Tenis ayakkabısı almaya karar verirken oyun stilinize, tenis oynayacağınız kort tipine ve ayak yapınıza uygun bir model seçmekte fayda vardır.

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tenis için gerekli malzemeler arasında yer alan spor ayakkabısı, aktif ve tempolu bir oyun olan tenisin olmazsa olmazıdır. Ayağınıza ve zemine uygun bir tenis ayakkabısının seçilmesi sizi hem olası sakatlıklardan korur hem de performansınızı önemli ölçüde yükseltir.

Tenis ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlara yakından göz atabilirsiniz.

  1. Kort Tipine Uygun Ayakkabı Seçimi

Zemin koşullarına uyumlu ayakkabıların tercih edilmesi sakatlık riskini en aza indirirken hareket kabiliyetini de en üst seviyeye çıkarır. Çim kort için tasarlanan tenis ayakkabıları, zemine zarar vermeden etkili bir tutunma sağlar. Sentetik kumaş ve örgü kombinasyonundan oluşan saya, ayakkabının hafif bir forma kavuşmasını sağlarken desenli kauçuk taban da kaygan çimler üzerinde daha etkili bir çekiş gücü elde edilebilmesine yardımcı olur. Toprak kort için dizayn edilen tenis ayakkabıları, manevra kabiliyeti sunan bir gövde ve balıksırtı şekle sahip hafif bir taban yapısı ile gelir. Sert zemin tenis ayakkabıları ise zemine zarar vermemek için daha esnek taban hattına ve sert yüzeylerde size konfor sağlayan yastıklama donanımlarına sahiptir.

  1. Ayak Taban Yapısına En Uygun Ayakkabının Belirlenmesi

Ayak taban tipinin belirlenmesi doğru tenis ayakkabısı seçiminde tartışmasız en önemli adımlardan biridir. Ayak tipinize uygun bir ayakkabı, optimum güvenlik ve rahatlık için ihtiyacınız olan yanal destek ve yastıklamayı etkili bir şekilde sağlar. Ayak tabanı ayak kemerinin derinliğine göre nötr (normal) taban, düz taban ve destek gerektiren taban olarak sınıflandırılır.

Ayak tipinizi belirlemek için “ıslak test” uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bunun için ayağınızı ıslatarak kuru bir kağıt veya zemine basmanız yeterlidir. Ayağınızı zeminden kaldırdıktan sonra topuk ile ayak ayası arasında kalan bölüm büyük oranda doluysa düz taban, yarı yarıya doluysa nötr taban, büyük bir boşluk varsa supinasyon taban yapınız var demektir. Ayak tabanındaki süpinasyon içe veya dışa basacak açıda olabilir. Ayak boşluğunu dolduran tenis ayakkabıları, bilek ve diz kapağı üzerindeki stresi azaltarak daha konforlu ve sağlıklı bir biçimde hareket edebilmenize yardımcı olur.

  1. Oyun Stiline En Uygun Ayakkabı Modelinin Tercih Edilmesi

Boris Becker, Andre Agassi, Roger Federer, Serena Williams, Maria Sharapova ve Novak Đokovic gibi en iyi tenisçiler arasında yer alan isimler, kortta en çok rahat ettikleri ayakkabıları tercih ederler. EVA ve PU taban sistemlerinden herhangi biri içinden seçim yapabilmek mümkündür. EVA tabanlar, daha hafif ve daha esnektir ancak daha az stabilite ve dayanıklılık sunar. PU taban sistemleri ise daha dayanıklı ve stabildir ancak EVA tabanlara kıyasla daha ağır bir yapıya sahiptir. Siz de kort yapısına ve ayak tipinize uygun ayakkabıyı belirledikten sonra oyun stilinize ve tarzınıza uyum sağlayabilecek tenis ayakkabı modellerine yönelebilirsiniz.

İster deneyimli bir sporcu olun isterseniz ilk kez korta çıkmış olun iyi bir tenis ayakkabısına ihtiyaç duyarsınız. Zemine ve ayak yapınıza uygun bir spor ayakkabısı seçmeniz ise rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmenizi sağlar. Siz de dünyaca ünlü markalara ait tenis ayakkabı modellerine uygun fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version