Menu
in

Tenis Sporu Nasıl Oynanır, Tenis Kuralları Nelerdir?

tenis nasıl oynanır

Toprak, çim veya sert kort üzerinde oynanan tenis, doğası gereği yüksek tempo ve kondisyon gerektirir. Her branşta olduğu gibi tenis oynarken de uyulması gereken belli başlı kurallar vardır. Sporcular üst üste sayılar alabilmek ve klasman içinde en üst sıralara ulaşabilmek için mücadele eder.

Tenis Nedir?

İngiltere kökenli bir spor olan tenis, dünya çapında birçok ülkede oynanmakta ve ilgi ile takip edilmektedir. 19. yüzyıldan itibaren belirli bir organizasyon içinde düzenlenen bu eğlenceli spor, tekli veya çiftli olarak oynanır. Dünyanın en iyi tenisçilerini bir araya getiren ve Grand Slam olarak bilinen büyük turnuvalar bu sporun en önemli etkinlikleri arasında gösterilir. Avustralya Açık ile başlayan Grand Slam sezonu Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon ile devam ettikten sonra Amerika Açık ile kapanır.

Tenis, evrensel kuralları ve belirli standartları karşılayan kort üzerinde oynanır. Çizgi boyunca 23,77 metre uzunluğa ve 8,23 metre genişliğe sahip olan dikdörtgen kort merkez çizgisinden bir file yardımıyla ikiye ayrılır. Yarı sahada kendi sınırları içinde bulunan oyuncular, tenis topunu 1,07 metre yüksekliğindeki fileden aşırarak karşı tarafa ulaştırmaya çalışır. Sahayı ince bir hat halinde çevreleyen uzun kenar çizgilerine yan çizgiler, kısa uç çizgilerine de ana çizgiler adı verilir. Her yarı alan kendi içinde 5 orantılı parçaya ayrılır. Sol servis alanı, sağ servis alanı ve arka alan; tenis yan çizgisi, file çizgisi ve kısa uç çizgisi arasında bulunur.

Tenis Kuralları Nelerdir?

Yüksek rekabete dayalı sporlar arasında yer alan kort tenisi, belli kurallar dahilinde oynanır. Tenis sporu sayı kuralları oldukça net ve anlaşılabilir bir şekilde düzenlenmiştir. Tenis maçları servis atışı adı verilen ilk vuruş ile başlar. Servis kullanan oyuncu, topu rakibin çapraz servis alanında bulunan kareye isabet ettirebilmelidir. Rakip, isabetli servis atışına karşılık veremezse sayı karşıdaki oyuncuya geçer. Servis üstünlüğü bulunan oyuncunun ise tek hamlede topu karşıya atabilmesi beklenir. İlk vuruş fileye çarparsa “LET”, çapraz servis alanına düşmeden dışarı çıkarsa “OUT” olur ve vuruş yapan oyuncu bir kez daha servis kullanır. İkinci atışta da isabet sağlanmaz veya top filede kalırsa çift hata olur ve sayı rakibe geçer.

Servis atışı karşılandıktan sonra sayı alabilmek için rakibi hataya zorlamak gerekir. Sayı kazanabilmek için top karşı saha içinde en az iki kez yere temas etmeli ya da rakip oyuncu topu saha çizgisinin dışına atmalıdır. Oyuncular, maçta üstünlük kurabilmek amacıyla rakibin hamlelerini iyi analiz edebilmeli ve uzak köşelere etkili vuruşlar gönderebilmelidir. Oyuncular, topa yere bir kez temas ettikten sonra vurabileceği gibi daha etkili ve hızlı sonuç alabilmek için topa yere değmeden de vurabilir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis, üç veya beş setlik müsabakalar şeklinde oynanır. 1 sete ulaşabilmek için en az 6 oyun alınmalıdır. Oyun 5-5 olursa uzatmaya gider ve oyunu kazanabilmek için arada 9-7 veya 8-6 gibi en az iki farkın olması gerekir. Bazı özel turnuvalarda ise oyun 6-6 olduğunda seti bozan “Tie-break” uygulamasına gidilir. 0-0 olarak başlayan müsabakada her puan 15 sayı anlamına gelir. Birinci puan 15, ikinci puan 30, üçüncü puan 40 olarak sayılır. Dördüncü puana ulaşan oyuncu oyun puanını hanesine katar. 40-40 sayı eşitliğinde ekstra sayı alan avantajı eline geçirir. “Avantaj” sayısı üstüne alınan sayı ile oyun puanı kazanılır.

Kurallarına uygun olarak tenis öğrenmek ve bu bağlamda oyun stratejinizi geliştirmek taktik düzeyde daha iyi bir oyuncu olabilmenizi sağlar. Uygun ekipmanlar ve çok yönlü bir eğitimle iyi bir tenisçi olma yolunda ilk adım atılabilir. Tenis öğrenme sürecinde size destek olacak spor malzemelerine ve giyim ürünlerine ise güvenli alışveriş imkanı ve cazip ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.

Yorum Yazın

Exit mobile version