in

Tibet Yogası ile Genç ve Fit Kalmanın İpuçları!

Tibet Yogası ile Genç ve Fit Kalmanın İpuçları

1900’lü yıllardan beri Tibet rahiplerinin uyguladığı Tibet yogası vücudun güçlü ve zinde olması için tercih edilen egzersizlerden biridir. Tibet’in Gençlik Pınarı adlı kitap ile ünlenen bu yoga öğretisi Tibet’te keşfedilen ve toplam 5 hareketten meydana gelen egzersizler bütünüdür. Tibet yogası faydaları ile öne çıkan ve 7 enerji merkezinin aynı anda çalışmasını sağlayan özellikleri ile bilinir. Peki, Tibet yogası nedir, Tibet’in 5 hareketi ne zaman yapılmalı? Gelin bu yoga türü ile ilgili dikkat çeken konu başlıklarını birlikte inceleyelim.

Tibet Yogası Nedir?

Tibet Budizm kültürünün bir uzantısı olan Tibet yogası ruh, beden ve zihin bütünlüğünü amaçlayan geleneksel bir yoga türüdür. Kökleri eski zamanlara dayanan bu yoga çeşidi 5 önemli hareketten meydana gelir. Çeşitli meditasyon teknikleri ve öğretilerle şekillenen teknik vücuttaki enerji akışının dengelenmesine katkı sunabilir.

Tibet Egzersizi Ne İşe Yarar?

Vücutta yer alan 7 temel çakraya odaklanan 5 yoga hareketi vücuda esneklik kazandırmaktan uykuyu düzenlemeye, dolaşım sistemini desteklemekten güç ve kondisyon elde etmeye kadar bir dizi yarar sağlayabilir. Tibetin hareketi yapanların yorumları egzersizin gençlik ve canlılık kazandırdığı hakkında olumlu görüşler içerir.

Tibet’in Gençlik Pınarı 5 Hareket

Tibet’in Gençlik Pınarı kitabında da yer alan ve bu yoga türünü oluşturan 5 temel hareket şu şekildedir:

  1. Tibet Dönüşü: Yoganın ilk hareketinde çakraların hızlanması hedeflenir. Hareketi yapmak için ayaktayken kollarınızı omuz hizasında iki yana açın. Başınız dik ve gözleriniz açık şekilde saat yönünde dönmeye başlayın. Her bir turu bir tekrar olarak sayabilirsiniz. Başınız dönerse hareketi kısa tutabilirsiniz.
  2. Tekne Duruşu: Bacaklarınızı bitiştirip, kollarınızı iki yanınıza alıp bir mat üzerinde uzanın. Nefes alırken başınızı ve bacaklarınızı aynı anda yukarı kaldırın. Ardından nefes verin ve ilk pozisyonunuza dönün.
  3. Deve Duruşu: Dizlerinizin üzerine çöktükten sonra ellerinizi kalçanıza yerleştirin. Ardından nefes alarak başınızı arkaya atın. Hareketi yaparken mümkün olduğunda geriye eğilmeye çalışın. Dilerseniz ellerinizle ayak bileklerinizi tutabilirsiniz.
  4. Masa Duruşu: Bacaklarınız önde olacak şekilde yere oturun. Nefes alarak kalça ve üst gövdenizi yukarı doğru kaldırın. Hem ayaklarınızın hem de ellerinizin üzerinde yükselmeye başlayın. Kafanızı geriye doğru atarak kalçanızı iyice sıkın. Sonrasında nefes verip ilk pozisyonunuza dönün.
  5. Köpek Duruşu: Yüzüstü yere uzanın. Nefes alırken vücudunuz ters V şekli alacak şekilde çenenizi göğüs bölgesine, kalçanızı ise yukarı kaldırın. Ardından nefes verip başlangıç hareketine geri dönün.

Beş hareketin her birini yaparken egzersize tam olarak odaklanmalı ve nefes alış veriş senkronizasyonunu doğru şekilde uygulamalısınız. Yoga esnasında uzunca nefes alırken nefesinizi yavaşça dışarı vermeyi unutmayın.

Tibetin 5 Hareketi Günde Kaç Kere?

Tibet yogası egzersizleri günde bir veya iki kez yapılan hareketlerden oluşur. Hareketlerin her birinin 21 set şeklinde gerçekleştirilmesi gerekir.

Tibet Egzersizi Kilo Verdirir mi?

Tibet hareketleri ile zayıflayanlar egzersizin diyetle desteklendiğinde ve uzun süre yapıldığında vücudu inceltici etkisi olduğunu belirtir. Tibet yogasında devamlılık sağlamak kilo vermek açısından önemli bir unsurdur.

Tibet’in 5 Hareketi Zararları

Tibet yogasının zararları hakkında çeşitli endişeler olsa da söz konusu yoga türü kontrollü bir şekilde yapıldığında vücuda bir zararı bulunmaz. İlgili hareketler vücudu rahatlatma ve kan dolaşımını hızlandırma gibi yararlı özelliklere sahiptir. Yoga esnasında acele etmeden ve sakin biçimde hareketlerin yapılması tavsiye edilir.

Siz de Tibet yogası ile kendinizi daha zinde ve canlı hissedebilirsiniz. Yoga yaparken ihtiyacınız olan yoga kıyafetleri ve ekipmanları için Barcin.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. “Tibet Yogası: 5 Egzersiz.” LifeClub, 1 September 2023, https://lifeclubapp.com/blog/mental-saglik/tibet-yogasi-5-egzersiz. Accessed 6 January 2024.
  2. “Tibet Yogası: 5 Tibet Hareketi İle Genç Kalın!” MACFit, 27 October 2023, https://www.macfit.com/blog/fitness/tibet-yogasi-5-tibet-hareketi-ile-genc-kalin. Accessed 6 January 2024.

Futbol Aşığı Partnerinize Sevgililer Günü Hediyesi

Pistol Squat Ne İşe Yarar & Squat En Çok Nereyi Çalıştırır?