Menu
in

Toparlanma

Toparlanma, bir antrenman programı sürecindeki bir antrenmandan veya sert bir koşudan sonra dinlenerek biraz zaman geçirme anlamına gelir. Çoğu zaman toparlanma gözardı edilse de, antrenman planlarının önemli bir parçasıdır.

Kolay koşu günlerinizi ve dinlenme günlerinizi ciddiye alın, böylece asıl efor harcamanız gereken zorlu antrenman günlerine hazır olmuş olursunuz. Yıllar boyu yapılmış sayısız araştırma, dinlenme gününün, performansı sekteye uğrattığı kavramının yersiz olduğunu kanıtlamıştır, bilakis doğru olan aksidir. Çok hafif bir performans ve verim kaybı, antrenmanlarınıza ara verdiğinizde gerçekleşir, evet bu doğrudur ancak bu durum sadece 2 günden daha uzun bir süre ara verdiğinizde görülür. Toparlanma, dinlenme olmadan gelişim sadece kısa ömürlü olur ve uzun vadede kötü sonuçlanır. Tabi sürekli fazla yıpranma ile sakatlıklar da ortaya çıkar.

Bu durumları önlemek için İngilizcesi cross training olan başka bir branşta faaliyet göstermek, dinlenmek veya çok hafif ve yavaş hızda kısa bir koşu, 3-4 hafta sizi spordan ayrı tutacak ITB sendromu adı verilen sakatlığı önleyecektir.

Zorlayıcı antrenmanların ardından vücudunuzun bu yeni eforlara alışıp gelişmesi için onu dinlendirin. Her 7 ile 14 günde bir günlük dinlenme, glikojen depolarınızı doldurur, kuvvetinizi artırır ve yorgunluğunuzu azaltır.

Yorum Yazın

Exit mobile version