Menu
in

Toprak Razgatlıoğlu Kimdir? SuperBike Şampiyonunu Tanıyın

Toprak Razgatlıoğlu Kimdir? SuperBike Şampiyonunu Tanıyın

1988 yılında kurulan Superbike Dünya Şampiyonası, modifiye edilmiş motosiklet araçları ile yapılan bir motor sporları serisidir. Özel olarak tasarlanmış yarış tesislerinde düzenlenen spor dalı sıralı turlardan oluşur. Her turda iki tam mesafe katedilirken, 2019 yılından itibaren “superpole yarışı” başlığı altında 10 kısa tur yarışa eklenmiştir.

Superbike, cuma günü serbest antrenmanlarla başlar, sıralı turlarla devam eder. Cumartesi günü ilk tur yarışları yapılırken, pazar günü “superpole yarışı” başlığı altındaki 10 kısa tur yapılır. Bu kısa turlar pazar günü yapılan ikinci yarışın sınırını belirler.

Kurulduğu 1988 yılından bu yana ilgi ile izlenen SuperBike Dünya Şampiyonası Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan birçok ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilir.

Bugüne kadar birçok şampiyonu ağırlayan Superbike Dünya Şampiyonası şampiyonlarından biri olan 2021 yılı şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Dünya Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu Nereli ve Kaç yaşında?

2021 yılında Endonezya’da gerçekleştirilen SuperBike Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluğunu ilan eden Toprak Razgatlıoğlu, aslen Antalya/ Alanya doğumludur. 16 Ekim 1996 yılında dünyaya gelen Razgatlıoğlu 27 yaşındadır. Ünlü motosiklet sürücüsü Arif Razgatlıoğlu’nun oğludur. Küçük yaşlardan itibaren motosiklet sürmeye meraklı olan Toprak Razgatlıoğlu, babasının da etkisiyle 7 yaşından itibaren motosiklet kullanmaya başlamıştır.

2011 yılından itibaren adını Avrupa sahnesinde duyuran Razgatlıoğlu, 2012 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası 600cc A grubu ve TMF GP 600cc şampiyonluğunu elde etmiştir.

Toprak Razgatlıoğlu, 2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Redbull MotoGP Rookies Cup’ta yarışarak 10 ve 6. sıralarda yer almıştır. Ayrıca, aynı yıllarda Almanya’nın Sachsenring şehrinde düzenlenen yarışta ilk uluslararası alanda başarısını 7. yarışta birincilikle almıştır.

“İmkânın sınırlarını görmek için imkansızı denemek gerek” düşüncesiyle yola çıkan Toprak Razgatlıoğlu, 2015 yılında Avrupa Superstock 600 Şampiyonası’nda Kawasaki ZX-6R ile birinci sırada yer almıştır.

2017 yılı Avrupa Superstock 1000 Şampiyonası’nda ikinci olan Toprak Razgatlıoğlu, 2019 SuperBike Fransa’da birinci olan ilk Türk motosiklet sporcusu unvanını kazanmıştır.

Toprak Razgatlıoğlu, 2018-2020 yılları arasında Türk Puccetti Kawasaki yarış takımında gelecek vadeden sporcuların arasında yer almıştır. 2019 yılında 8 saatlik Suzuka dayanıklılık yarışında ortakları Jonathan Rea ve Leon Haslam ile sırayla yarışmasına izin verilmediği gerekçesiyle Kawasaki yarış takımından ayrılarak, 2020 yılı itibariyle Yamaha yarış takımına dahil olmuştur. 2020 yılında yeni takımı PATA YAMAHA ile Avustralya’daki ilk sezonunda 4. olarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Toprak Razgatlıoğlu, bir sonraki yılda Yamaha yarış takımıyla girdiği mücadelede 2021 yılı SuperBike Dünya Şampiyonası rakibi Jonathan Rea’nın hatalarını fırsata çevirerek dönemin SuperBike Dünya Şampiyonasını kazanmıştır. Genç yaşında azmi ve kararlılığı ile başarılı bir kariyere sahip olan Razgatlıoğlu, yarışlarda agresif ataklarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Toprak Razgatlıoğlu şampiyonluğunun ardından bir 2022 yılında Yamaha YZF-R1 ile katıldığı yarışta ikinci olarak Türk bayrağını dalgalandırmayı başarmıştır.

Toprak Razgatlıoğlu’nu Kim Yetiştirdi?

Genç yaşta çabalarıyla dikkatleri üzerine çeken, SuperBike Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluğu kazanan Toprak Razgatlıoğlu, Supersport Dünya Şampiyonası şampiyonu olan Kenan Sofuoğlu tarafından bizzat yetiştirilmiştir.

Dünya Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu kaç kere şampiyon oldu?

SuperBike Dünya Şampiyonası 2021 şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu, kariyerinin başlangıcından itibaren birçok başarıya imza atarak Dünya Şampiyonası genelinde 120 yarışta 18 birincilik, 19 üçüncülük ve 16 ikincilikle toplamda 53 kez podyuma çıkarak Türk milli marşının dinlenmesini başarmıştır.

Toprak Razgatlıoğlu Son Yarışında Kaçıncı Oldu?

SuperBike Dünya Şampiyonası 2021 şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu, Portekiz’de yapılan son yarışta rakibi Ducati pilotu İspanyol Alvaro Bautista’nın son virajda yaptığı atakla yarışı ikinci olarak bitirmiştir.

Toprak Razgatlıoğlu BMW ile Ne Zaman Yarışacak?

SuperBike Dünya Şampiyonası 2021 Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu, 2020-2023 yılları arasında Yamaha yarış takımıyla 31 yarışta birincilik elde etmiştir. Kontratı 2023 Kasım ayında biten Razgatlıoğlu, kariyerine Rokit BMW takımıyla devam etmeye karar vermiştir.

Toprak Razgatlıoğlu, 2024 Dünya SuperBike Şampiyonası’nda Rokit BMW takımında mücadelesine devam edecektir.

Siz de ilgi duyduğunuz sporla ilgili ekipmanları ve kıyafetleri Barcin.com’da bulabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version