Menu
in

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir, Nasıl Yapılır?

Trekking (Doğa Yürüyüşü) Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğayla iç içe olmanızı ve şehrin gürültüsünden uzaklaşarak kendinizle baş başa kalmanızı veya yeni arkadaşlıklar edinebilmenizi sağlayan trekking, son dönemde oldukça öne çıkan spor türleri arasında bulunur. İster dostlarınızla isterseniz tek başınıza çıkacağınız bu uzun yürüyüşlerin fiziksel etkisinin yanı sıra pek çok psikolojik katkısı da vardır. “Trekking nedir, nasıl yapılır?” gibi soruların cevabını merak ediyor ve bu alanda detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazının devamına göz atabilirsiniz.

Trekking Nedir?

İngilizce bir kelime olan trekking, yürüyerek çıkılan uzun yolculuk anlamına gelen trek kelimesinden üretilmiştir. Aslında kelime kökeni bu sporu özetler niteliktedir. Doğa sporları arasında öne çıkan trekking, doğada farklı zorluk derecelerine sahip yürüyüşleri ifade eder.

Trekking sporunu tek başınıza yapmanız mümkün olsa da yürüyüşler genellikle gruplar halinde yapılır. Hafif, orta veya zor tempolarda olabilecek yürüyüşler, birkaç saat sürebileceği gibi aylar boyunca da sürebilir.

Trekking Nasıl Yapılır?

Trekking yapmak için temelde bir rota belirlemeniz gerekir. Rotayı belirledikten sonra grup arkadaşlarınızla yola çıkabilirsiniz. Bilinmeyen farklı bölgelere ziyaretler yapılabileceği için bu yolculuklarda o alanda bilgi sahibi olan bir rehberin öncülüğü oldukça önemlidir. Doğa yürüyüşü boyunca farklı bölgeleri ziyaret edip akşam ise kamp yapabilirsiniz. Sosyal ve fiziksel anlamda pek çok faydası bulunan trekking sırasında çeşitli dostluklar edinebilir, doğayla iç içe yürüyüşlerinizde temiz bir hava solumanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Trekking Programı Nasıl Olmalı?

Trekking programı tamamen sizin planlamalarınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kısa bir tur düşünüyorsanız şehre daha yakın ormanlık alanları değerlendirebilirsiniz. Daha uzun süreli bir trekking amacındaysanız farklı şehirleri hatta ülkeleri de gezmeniz mümkündür. Yürüyüşe çıkmadan önce ilk olarak rota belirlenmeli, bu rotada yer alan alanların güvenliğinden mümkün olduğunca emin olunmalı ve alternatif kamp alanları düşünülmelidir. Bunun yanı sıra grubunuzda yer alan kişilerin istekleri doğrultusunda alan konusunda değişiklikler yapabilirsiniz. Süre ve mekan odağında programınızı oluşturmanız mümkündür. Belirlenen rotadan şaşmamak için GPS’ten veya telefonun çekmediği yerlerde fiziksel haritanızdan yardım almayı da unutmayın!

Trekking için Nasıl Giyinilmeli?

Doğayla iç içe olmak belli koşullara da maruz kalmak anlamına gelir. Bu yürüyüş anlarında da kullanacağınız kıyafetler oldukça önemlidir. Yürüyüşte sizi konforsuz hissettirecek kıyafetler seçmemeye özen göstermeniz gerekir. Yaz aylarında bir yürüyüşe çıkıyorsanız terletmeyen tişört ve şort, eşofman veya kargo pantolon modellerini değerlendirebilirsiniz. Hareketlerinizi kısıtlamayan, düğmeli veya fermuarlı modelleri seçmeye özen göstermelisiniz. Kış aylarında ise polar modeller tercih etmeniz gerekir. Kıyafet seçiminde en önemli kriter ise fazla yer kaplamayan işlevsel tasarımlara yer verebilmektir. Kıyafetlerin yanı sıra trekking sporunun temel amacı yürüyüş olduğundan ayakkabılarınız hayati önem taşır. Hava koşullarına karşı sizi koruyacak, terletmeyen, aşınmaya veya suya dayanıklı konforlu bir ayakkabı modeli tercih etmeniz gerekir. Uzun süreli yolculuklarda kıyafet ve ayakkabı seçiminde güvenilir markaların ürünlerine yer vermeye özen göstermelisiniz.

Trekking Ne Kadar Sürer?

Trekking sporunun süresi tamamen yürüyüşün planına bağlı olarak değişir. Şehre yakın alanlarda günübirlik doğa yürüyüşleri yapılabileceği gibi aylar süren uzun yolculuklar da planlayabilirsiniz. Kamp olanakları ile uzun grup yürüyüşleri yapmanız mümkündür. Trekking programınız özelinde yürüyüşlerinizin süresini belirleyebilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü için Gerekli Malzemeler

Kamp planlarının da dahil olabildiği trekking aktivitelerinde uzun süre boyunca doğa ile iç içe olursunuz. Bu anlamda ihtiyaç duyacağınız pek çok malzemeyi de günler öncesinden hazırlamanız gerekir. Doğa yürüyüşünüzde malzemelerinize yer verebileceğiniz, zorlu hava koşullarına dayanıklı, kaliteli ve sırtınıza binen yükü mümkün olduğunca azaltan bir sırt çantasına ihtiyacınız vardır. Bunun yanı sıra, konforlu spor ayakkabılar, trekking pantolonu, tehlikelere karşı veya yemeklerinizde kullanabilmeniz amacıyla çakı, geceleri yararlanabileceğiniz kafa lambaları, yeterli miktarda su, yiyecek, iletişim için telefon ve şarj amacıyla powerbank de yanınızda bulunması gereken malzemeler arasındadır. Uzun süreli bir yürüyüşe çıkıyorsanız kamp malzemelerinize de sırt çantanızda yer vermeniz gerekir.

Doğa ile iç içe olacağınız keyifli trekking anlarınızda konforunuzdan ödün vermemek için kaliteli kıyafetler, sırt çantası ve ayakkabılar tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Belirlediğiniz rotanızda size üstün konfor sunacak pek çok outdoor ürünü ve kamp ihtiyacınızı Barcin.com’da bulabilirsiniz!

Yorum Yazın

Exit mobile version