in

Türkiye’nin Olimpiyat Tarihine Damga Vuran Yüz Akı Sporcuları

Aleko Mulos

alekomulos

1908 yılında olimpiyatlara gönderdiğimiz sporcu sayısı sadece 1’di.  O, yalnız ama gururlu gencimiz jimnastikçi Aleko Mulos’tu. O yıl madalya kazanamadan yurda dönse de, olimpiyatlardaki ilk temsilcimiz olarak adını listemizin en tepesine yazdırmayı başardı.

Yaşar Erkan

yasarerkan

Ardından takip eden yıllarda da olimpiyatlardan elimiz boş döndüysek de, 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları ülkemiz için gerçek bir dönüm noktasıydı. Güreşte Yaşar Erkan, olimpiyat tarihimizin ilk altın madalyasını kazanırken aynı olimpiyatlarda Ahmet Kireççi bronz madalyası ile olimpiyat kürsüsüne çıkan ilk isim olmuştu.

Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni

Halet_Cambel

1936’nın ilkler listesi bir hayli kabalalık. Olimpiyat tarihimizin ilk kadın sporcuları eskrim dalında Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni olurken, ülkemizin ilk spor kulübü olan Beşiktaş jimnastik kulübünün yetiştirdiği bu iki kadın, oyunların ilk Müslüman sporcuları olarak olimpiyat tarihine geçtiler.

Gazanfer Bilge, Yaşar Doğu, Celal Atik ve daha niceleri.

gazanferbilge

Güreşte Yaşar Erkan’la aralanan altın madalya kapısı 1948 Londra Yaz Olimpiyatlarında ardına kadar açıldı desek abartmış olmayız. O yılın efsane güreş takımı karosunda yer alan Gazanfer Bilge, yıllar sonra arkadaşları Nasuh Akar, Celal Atik, Yaşar Doğu, Ahmet Kireççi ve Mehmet Oktav için şu itirafı yapacaktı:

“İngiltere kraliçesinin daveti üzerine saraya gittik. Bir baktık masada içkinin kralı var. Bir daha nerede bulacağız böylesini deyip, keyfimize baktık. Saraydan ayrılırken dut gibiydik”

Naim Süleymanoğlu

Naim-Suleymanoglu-satranc-oynarken

Altın madalyayı sadece güreş dalında görmüş bir ülkenin evlatlarına, altın madalya sevincini halterle yaşatan Naim Süleymanoğlu’nu nasıl unutabiliriz ki? 1986 yılında Bulgaristan hükümetinin baskılarından kaçıp ülkemize sığındığında kimse, 2 yıl sonra Seul’de yapılacak 1988 Yaz Olimpiyatlarında 6 dünya rekoru, 9 olimpiyat rekoru kırarak ülkemiz adına muhteşem bir zafere imza atacağını tahmin bile etmiyordu.

Hülya Şenyurt

hulyasenyurt

Ve bir ilk daha… Judocu Hülya Şenyurt, olimpiyat tarihinde ülkemiz adına madalya kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçti. Ne yazık ki 1992 Berselona Olimpiyatlarından bu yana bu unvanının önüne geçebilecek bir kadın judocu çıkmadı.

Halil Mutlu

halilmutlu

Hemşerisi Naim Süleymanoğlu gibi o da erken yaşlarda merak saldı halter sporuna. Halterde üst üste 3 olimpiyat şampiyonu olan 4 sporcudan biri olarak adını tarihe yazdırdı.

Servet Tazegül

servettazegül

2016 Rio olimpiyatları döneminde madalya vadeden “16 altın sporcu” arasına girmesi pek tesadüf değildi elbette. Adını çoğumuz ilk kez 2008 Pekin Olimpiyatlarında kazandığı bronz madalyayla duymuş olsa da, 4 yıl sonra Londra Olimpiyatlarında tekvandodan kazanacağı altın madalya ile tarihe geçecekti. Bu madalya, Türkiye’nin tekvandodan kazandığı ilk altın madalya olarak da ayrı bir öneme sahip.

Nur Tatar

nurtatar1

İki kez üst üste olimpiyatlarda madalya kazanan ilk kadın sporcumuz Nur Tatar’ı herkes tanır. Gecenin bir yarısında bronz madalya için maçında hop oturup hop kalktığımız, ona gelen her tekmede kafamızı eğdiğimiz, onun yerine sehpaya tekme attığımız o maçı unutmak ne mümkün. O Brezilya’da tatami üstünde rakiplerini bir bir devirirken, biz Türkiye’de zafer sarhoşuyduk adeta.

Rio’da kazandığı bronz madalya sonrası spikerin şu an neler hissediyorsun sorusuna verdiği “annemle konuşmak istiyorum” efsanevi yanıtını da unutmamak gerekir.

Verdikleri Kilolarla Hayatı Değişen Kadınlardan 8 İpucu

Sevgiliyi Mutlu Edecek Sportif Hediye Önerileri