Menu
in

Ünlü Türk Tenisçiler

unlu-turk-tenisciler

Dünyanın en popüler sporlarından olan tenis, Türkiye için gelişmekte olsa da birçok isim kariyerlerini başarıyla sürdürüyor. Kendi kategorisinde bir Grand Slam şampiyonu ya da uluslararası turnuva şampiyonlukları bulunan yıldızlardan bazıları genç nesillere örnek oluyor, bazıları da kendi yaşıtlarını tenis oynamaya teşvik ediyor. Sizler için başarılarıyla izleyenleri etkilemiş ünlü Türk tenisçilerden birkaçını derledik;

1- İpek Şenoğlu

1979 doğumlu İpek Şenoğlu, kadınlarda uluslararası düzeyde adını duyuran ilk tenisçimiz olarak dikkat çekiyor. 2002’de başladığı profesyonel tenis kariyerinin henüz ilk üç yılında dünya sıralamasında teklerde ilk 300’e, çiftlerde ise ilk 100’e girmesi o dönem en başarılı tenisçimiz olmasını sağlıyor. WTA turnuvalarında final oynayan ilk Türk tenisçi olan İpek Şenoğlu, çiftler kategorisinde 2009’da Wimbledon’da, 2004’te ABD Açık’ta 3. tura kadar yükselmeyi başarıyor. 31 Ağustos 2009’daki dünya sıralamasında çiftlerde 55. sıraya kadar çıkan Şenoğlu’nun yurt içi kariyerinde tüm yaş gruplarında 41 şampiyonluk bulunuyor.

2- Marsel İlhan

Semerkand doğumlu olan Özbek asıllı tenisçimiz Marsel İlhan, 2004’te Türkiye’ye geldikten sonra 2006’da Türk vatandaşlığı alıyor. 2007’de 321, 2008’de ise 215. sıraya kadar yükselen Marsel İlhan, 26 Eylül 2010’da elde ettiği 96. sıra ile ATP(erkekler) sıralamasında ilk 100’e giren ilk Türk tenisçi olma özelliğini taşıyor. İlerleyen yıllarda rekorunu geliştiren sporcumuz 77. sıraya dek yükseliyor. 2015’te Dubai’de çeyrek finalde Novak Djokovic’e yeniliyor ancak kariyerinde ilk kez bir “Dünya 1 Numarası” maç yapma şansı yakalıyor. Akdeniz oyunlarında gümüş madalyaları bulunan Marsel İlhan, Türk tenisinin kilometre taşlarından biri.

3- Başak Eraydın

2018 yılında henüz 24 yaşında olmasına rağmen geleceği parlak isimlerden olan Başak Eraydın, 2010’da Avrupa Gençler Şampiyonası’nda çeyrek final oynayarak hem tüm dikkatleri üzerine çekiyor hem de bunu başaran ilk Türk tenisçi oluyor. Bu başarısı ona bir sonraki yıl Grand Slam kapılarını açıyor, gençler kategorisinde tekler ve çiftler mücadelelerine çıkıyor. Farklı ülkelerden eşleriyle çiftlerde başarılı sonuçlarıyla kariyerine başlayan Başak Eraydın, Temmuz 2017’de 170. sıraya yükselerek kariyerinin en yüksek sırasına ulaşıyor. 2018 sezonunda kendi rekorunu kırmayı ve Türkiye’yi daha üst sırada temsil etmeyi hedefliyor.

4- İpek Soylu

1996 doğumlu olmasına rağmen Türkiye’ye tarihinde ilk Grand Slam şampiyonluğunu getiren İpek Soylu, çiftlerde 63. sıraya kadar yükselerek dünya sıralamasında en iyi sonucu alan Türk tenisçiler arasında yer buluyor. 2014 ABD Açık’ta İsviçreli Jil Belen ile gençlerde final oynuyor ve 2-1’lik zaferle Türkiye’ye tarihinde ilk kez bir Grand Slam şampiyonluğu kazandırıyor. Roland Garros ve Wimbledon’da da gençler kategorisinde çiftlerde çeyrek finaller oynayan İpek Soylu, 2016 Roland Garros’ta da Çağla Büyükakçay ile birlikte ana tabloya kalarak teklerde Türkiye’nin iki isimle temsil edilmesini sağlıyor. İpek, gelecekte Türkiye’ye birden fazla WTA şampiyonluğu kazandıracak isimler arasında başı çekiyor.

5- Çağla Büyükakçay

1989 doğumlu Çağla Büyükakçay, bir Grand Slam ön elemesinde tur atlamayı başaran ilk Türk tenisçi unvanını taşıyor. Çağla, 2016’da Roland Garros’ta elemeleri geçmeyi başarıp ana tabloya kalarak kadınlarda bir ilke daha imza atıyor. WTA turnuvalarında kariyeri boyunca çeyrek final mücadelelerine kadar ilerliyor ancak 2016’daki başarısı onu Türk tenis tarihinde ayrı bir yere taşıyor. 2016 İstanbul Cup’ta önce yarı finale sonra da finale yükseldiğinde ikisini de başaran ilk tenisçi oluyor. Finalde 2-1’lik galibiyet alıyor ve Türkiye’ye tarihteki ilk WTA şampiyonluğunu kazandırıyor. Dünya sıralamasında da 60. sıraya kadar yükseliyor ve Grand Slam’lerde ana tabloda yer alma hakkı kazanıyor.

6- Yankı Erel

Listede yer alan son ismimiz olan Yankı Erel, 2000’de doğdu ancak altı yaşından bu yana tenis oynuyor. 2018’de kariyeri hızla ilerleyen Yankı, kadınlarda Grand Slam şampiyonluğu bulunan Türkiye’ye gençlerde de aynı gururu yaşatıyor. Gençler sıralamasında ilk 20’ye kadar yükselen Yankı Erel, 2018 Wimbledon’da genç erkeklerde Finlandiyalı Virtanen ile çiftler finaline yükseliyor. Muhteşem uyum yakalayıp rakiplerini deviren Virtanen-Yankı çifti Wimbledon’da kupayı kaldırıyor ve Türkiye artık erkeklerde de bir Grand Slam şampiyonluğu yaşamanın gururunu yaşıyor.

Yorum Yazın

Exit mobile version