Menu
in

Vücuduna Uygun Kardiyo Türleri!

Vücuduna Uygun Kardiyo Türleri

Kalp atış hızını artıran egzersizlerin genel adı kardiyo olarak isimlendirilir. Birçok farklı egzersiz seçeneği olması beraberinde pratik ve etkili sonuçlar getirir. Kardiyo türlerinden vücudunuz için ideal olanı seçmeniz gerekir. Aynı zamanda kardiyo türleri arasında karar verirken egzersiz süresi ve yakmak istediğiniz kalori miktarını da göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı hem de daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Egzersizleri yaparken konforlu hissetmeniz de oldukça önemlidir. Yeterince konforlu hissetmediğinizde egzersizleri tam olarak yapamayabilirsiniz. Kardiyo yaparken en önemli şeylerden bir tanesi giydiğiniz ayakkabılardır. Konforunuzun maksimum seviyede kalmasını ve kardiyonuzun verimli olmasını istiyorsanız Nike spor ayakkabı seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Kardiyo Nedir?

Vücudun kalp ve damarlar ile birlikte tüm dolaşım sistemine kardiyovasküler sistem adı verilir. Kardiyo ise bu sistemin kısaltması olarak kullanılır. Vücudun dolaşım sistemini daha aktif hale getiren egzersizlere genel olarak kardiyo denilmektedir. Kalp, damar ve akciğerlerin yoğun bir şekilde çalıştırılması ile kalori yakmaya yarayan bu egzersizler birçok farklı türden oluşur. Kalp ritminin yükselmesini sağlayan ve nefes alışverişinin hızlandığı bu egzersizler vücudu bir bütün olarak çalıştırır. Vücudun her bölümünün çalıştırılması genel olarak kalori yakmakla birlikte sağlıklı bir bünye için de oldukça faydalıdır.

Vücutta bulunan kas kütlelerinin aktif hale getirilmesi daha ideal beden yapısı oluşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kardiyo egzersizleri, kalpte bulunan kas kütlelerini aktif hale getirmesi sayesinde diğer organların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlar. Kardiyonun bir diğer avantajı ise egzersiz sırasında yağ yakımı gerçekleştiği gibi vücut hareketsizken de bu işlemi devam ettirmesidir. Siz de istediğiniz sağlıklı vücuda sahip olmak için dilediğiniz kardiyo çeşidini hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Kardiyo Türleri Nelerdir?

Kas kütlelerini aktif hale getirerek yağ yakmak için ideal olan kardiyo, pek çok farklı türden egzersizi içerir. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, step ve ip atlama kardiyo türlerinden bazılarıdır. Her kardiyo türü kendi içerisinde belirli bir tempo ve süreye ihtiyaç duyar. Düzenli aralıklarla yapılması gereken egzersizler için en önemli noktalardan bir tanesi egzersiz sırasında giydiğiniz ayakkabı ve kıyafetlerdir. En sık tercih edilen kardiyo türlerinden biri olan koşu, gerek her alanda rahatça uygulanabilmesi gerekse kolay oluşuyla herkes için idealdir.

Bununla birlikte koşu sonrası ayak ağrısı çekmemeniz ve tempolu egzersizde rahat hissetmeniz için ayakkabı seçimini dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Nike koşu ayakkabısı modelleri egzersizleriniz için üstün kalite sunar. Aynı zamanda Nike koşu kıyafet modellerine de göz atabilirsiniz. Her ürünüyle kalitesini ortaya koymayı başaran marka, ayakkabı modelleriyle de standardını korumayı sürdürür. Step, bisiklet gibi kardiyo türleri için de en önemli noktalardan bir tanesi yine ayakkabılardır. Her yerde yapılabilecek egzersizlerden bir diğeri olan ip atlama da en çok kalori yaktıran kardiyo türleri arasında yer alır.

Kardiyo Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kardiyo yapmak vücuttaki kas kütlelerini çalıştırır ve böylelikle genel olarak tüm vücut üzerinde etkili olur. Birçok farklı türdeki egzersizlerin her birinde egzersiz süresine bağlı olarak yakılacak kalori miktarı ortalaması mevcuttur.

Kardiyonun kalori yakmayı sağlamasının yanı sıra sağlık açısından kazandırdıklarından bazıları şu şekildedir:

  • Kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlaması sayesinde oluşabilecek damar tıkanıklıklarının önüne geçer.
  • Doğru beslenmeyle birlikte kardiyo yapılması metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar. Bunun sonucunda vücudunuz daha çok yağ yakar ve kolayca kilo verebilirsiniz.
  • Düzenli olarak yapılan egzersizler kemik yoğunluğunun artırılmasında da büyük rol oynar. Bu durum kadınlar için menopoz döneminde büyük kazanım sağlar.
  • Hızlanan kan dolaşımı vücuttaki besinlerin daha kolay bir şekilde parçalanmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda vücuttaki bütün dokulara çok daha kolay bir şekilde taşınan besinler, kas kütlelerinin de güçlenmesini sağlar. Böylelikle tüm hareketler için kalp kasına ihtiyaç duyan vücut, kan pompalanmasını daha kolay bir şekilde yaparak erken yorulmanın önüne geçer.

Kardiyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her egzersiz öncesi gerekli ısınma hareketlerinin yapılması büyük öneme sahiptir. Yeterince ısınmadan egzersizlere başlamak kaslara zarar verebilir. Gerekli ısınma yapıldıktan sonra kaslar esneklik kazanır. Bu sayede hareketleri daha kolay ve daha çok tekrarlı olarak uygulayabilirsiniz.

  • Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri düzenli ve doğru bir şekilde nefes alıp vermedir. Aynı zamanda düzenli olarak su tüketmeye de özen göstermelisiniz.
  • Beslenme, kardiyo yapan kişiler için büyük önem taşıyan bir diğer husustur. Uzmanlar egzersize başlamadan bir buçuk saat öncesinden bir şey yenmemesi gerektiğini vurgular. Boş bir mide hareketleri rahat bir şekilde uygulamaya yardımcı olduğu gibi oluşabilecek aksi durumların da önüne geçer. Aynı zamanda spordan sonra yarım saat içerisinde karbonhidrat alımı da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Kardiyo yaparken konforlu hissetmeniz egzersizlerinizin etkili sonuçlar sunması için önemlidir. Konforlu hissetmediğinizde tam olarak uygulanmayan egzersizlerden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Nike ayakkabı ve spor giyim ürünleriyle, maksimum konfora sahip olmanız için sürekli olarak kendisini geliştirmektedir.

Kardiyo İçin Ayakkabı Önerileri!

Kardiyo türlerinin neredeyse her biri için en önemli noktalardan bir tanesi ayakkabı seçimidir. Yapmak istediğiniz egzersiz için doğru ve kaliteli ayakkabı seçimi ile birlikte aldığınız verimin yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Konfor ve kalitenin ön planda tutulduğu modeller sayesinde egzersizleriniz çok daha keyifli bir hal alır. Nike spor ayakkabı modelleri her spor için farklı seçenekler sunar. En sık tercih edilen ve diğer egzersizler öncesinde de vücudun etkili bir şekilde hazırlanmasını sağlayan koşu, doğru ayakkabı olmadığı takdirde size zorluk çıkarabilir. Nike koşu ayakkabısı modelleri erkek ve kadın kullanıcılar için ileri teknoloji kullanılarak hazırlanır. Nike erkek koşu ayakkabısı ürünleri ayağı sarmalayan yapıları sayesinde ters bir hareket yapmanızın önüne geçer. Aynı şekilde Nike kadın koşu ayakkabısı seçenekleri de gerek güçlü tabanları gerekse konforlu iç yapılarıyla kullanıcılardan tam not almayı başarmaktadır. Kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği koşu ayakkabılarından olan Nike Runallday, Nike Revolution, Nike Pegasus ve daha birçok ürüne göz atabilir ve ihtiyacınız olan modele kolayca ulaşabilirsiniz.

Birbirinden kaliteli bu ayakkabı modellerine Barcin.com üzerinden hemen sahip olabilirsiniz. Yalnızca Barcin.com’a özel avantajlı Nike spor ayakkabı fiyatları sizleri beklemektedir.

Yorum Yazın

Exit mobile version