in

Vücut Tipine Göre Spor Önerileri

Hem sağlıklı yaşamak hem de zayıflamak için evde spor yapmaya karar verdiniz ya da artık sporun hayatınızın bir parçası olmasını istiyor ve profesyonel adımlar atmayı amaçlıyorsunuz. Tercihiniz hangisi olursa olsun dikkat etmeniz gereken bir şey var: Yapmak istediğiniz spor vücudunuza uygun mu? Bu önemli, çünkü vücudunuzun ihtiyacı olan egzersizleri bulmak, sizi doğrudan sonuca götürecektir. 

vucut-tipleri-02

Yuvarlak vücut tipi

Bu vücut tipine elma vücut da deniliyor. Bu vücudun başlıca özelliği, kiloların orta kısımda toplanmış olması. Eğer yuvarlak vücut tipine sahipseniz, üst vücudunuz alt vücudunuzdan daha kalın ve geniş, bacaklarınız ise daha incedir.

Eğer yuvarlak vücut tipine sahipseniz:

Sizin için en uygun spor pilates ve bisiklet. Bel çevrenizde biriken yağları pilates egzersiz hareketleriyle eritebilir, bisiklet ile zayıf olan bacak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Eğer amacınız hızlı kilo vermekse yüzme, hem vücudunuzun şekle girmesini hem de hızla kilo vermenizi sağlayacaktır.

Armut vücut tipi

Alt vücuda göre daha ince bir üst vücuda sahipseniz sizin vücut segmentiniz armut vücut tipi. Dar omuzlar, çok fazla belirgin olmayan göğüsler, kavisli bel ve geniş basenler bu vücut tipinin en önemli özelliğidir.

Eğer armut vücut tipine sahipseniz;

Bu vücut tipinde olan insanlar genellikle vücudun alt kısmını eritmeye odaklanır. Bu yüzden bu vücut tipindeyseniz size en uygun spor, koşudur. Hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sprint koşu tam olarak ihtiyacınızı karşılayacaktır. Biraz hızlı ve tempolu koşu sonrası düşük tempolu yürüyüş yapmayı deneyin. Böylece vücudunuzun şekillenmesi adına iyi bir adım atmış olacaksınız. Özellikle yan kalçaları çalıştıracak yan yatış pozisyonların barındıran kardiyo hareketleri önemli. Üst vücudun zayıf olduğunu düşünüyorsanız omuz ve göğüsler için ağırlıklar tercih edilebilir.

Kum saati vücut tipi

Bu vücut tipine sahipseniz, kusursuza yakın bir vücuda sahipsiniz demektir. Hadi, durmayın ve kutlayın bu özgüven sizin! Belirgin göğüsler, ince bel, dolgun ve çıkık kalça, düzgün bacaklar… Orantılı olan ideal vücut hatlarınızı korumak için konuyu yine spora getireceğiz tabii ki.

Eğer kum saati vücut tipine sahipseniz;

Kum saati vücut tipinde göğüsler ağırlık yapabilir bunun için bol bol sırtı esnetme egzersizleri uygulanması tavsiye edilir. Bunun dışında hafif egzersizler kum saati vücut tipini hem yormaz hem de yararını çok çabuk gösterir. Dans, koşma, bisiklet, pilates bu vücut tipi için en uygun sporlardır.

Kereviz (Dikdörtgen) vücut tipi

Kereviz vücut tipine sahipseniz muhtemelen zayıfsınız. Alt ve üst vücudunuz dengeli ve kıvrımlarınız dikkat çekecek düzeyde değil. Şimdi vücut kıvrımlarınızı belirginleştirerek vücudunuza hareket verme zamanı!

Eğer kereviz vücut tipine sahipseniz;

Bu vücut tipine sahipseniz kıvrımlarınızı belirginleştirmeye odaklanmalısınız. Çok fazla kilo vermek gibi bir amacınız olmadığı için spor yapmak sizin için daha keyifli hale gelebilir. Özellikle omuz ve kalça egzersizlerine ağırlık vermek vücudunuzu kıvrımlarla tanıştıracaktır. Üst vücudu geliştirmek için ağırlık çalışmaları, alt vücut için eliptik bisiklet ve yüzme sizin ideal sporunuz olabilir.

Durant ve LeBron James

Spor Ayakkabı Modelleri ve Kullanabileceğiniz Alanlar