in

Yağ Yiyerek Yağ Yakmak Mümkün Mü?

Vücudunuzun yağ oranının ideal düzeyin üstünde olması, kalp ve damar sağlığınızı büyük ölçüde riske atmanın yanı sıra formda kalmanızı ve yaşam kalitenizi artırmanızı da önler. Daha formda, sağlıklı ve güçlü bir vücuda kavuşmak için, vücudunuzun kas oranını artırırken yağ oranını azaltmanız ve ideal seviyede tutmaya özen göstermeniz gerekir. Keza, sağlıklı ve dengeli beslenme düzenini esas alan tüm diyet ve spor programları da bu amacı taşır. Peki, yağ yakmak için nasıl bir beslenme düzeni oluşturulmalı? Sizin de aklınıza, bu soruyu protein ağırlıklı ve düşük karbonhidrat ile yağ içeren bir beslenme programıyla cevaplamak geldiyse, az sonra okuyacaklarınız sizi şaşırtabilir. Çünkü özellikle son yıllarda yükselişe geçen beslenme trendleri, yağ yiyerek yağ yakmanın mümkün olduğunu söylüyor. Ne dersiniz, yağ tüketerek yağ yakmak fikrine daha yakından göz atalım mı?

İdeal Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Aç kalmadan formunuzu korumak ve vücudunuzun yağ oranını azaltmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz.

Yağ Yiyerek Yağ Yakmak Mümkün Mü

Katkı maddeli, koruyuculu ve işlenmiş gıdalar, sağlıklı yaşamı tehdit eden başlıca unsurlar arasında. İnsan vücudunun enerji için üç temel besine ihtiyacı var: Protein, yağ ve karbonhidrat… Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, kilo almanıza ve yağ oranınızın artmasına neden olur. Ancak söz konusu yağlar olduğunda, bu kadar kesin bir sonuca varmak mümkün değildir. Çünkü yağlar üç farklı gruba ayrılır. Doymuş, doymamış ve trans yağların vücutta yarattığı etkiler birbirinden oldukça farklıdır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak için karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırmalı, protein ağırlıklı beslenmeli ve doymamış yağları listenize eklemelisiniz. Neden mi? Gelin, doymamış yağların sağlıklı beslenme yolculuğunda üstlendiği rolü beraberce inceleyelim.

Doymamış Yağların Faydaları Nelerdir?

Doymamış yağlar; balık, fındık, zeytinyağı, avokado, tohum ve yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok gıdanın içeriğinde bulunur. Sağlıklı beslenme programına hiç uymayan patates kızartması, pizza, hamburger ve benzeri öğünler ise, doymuş ve trans yağlar barındırır. Trans yağ içerikli gıdaların kolesterolü ve vücudun yağ oranını yükselttiğini bilmeyen yoktur.

Yağ Yiyerek Yağ Yakmak Mümkün Mü

Ancak birçok insan, yalnızca yağ içerikli oldukları için, doymamış yağ kaynaklarına da mesafeli bir duruş sergiler. Vücudunuzun enerji harcamak, yani kalori yakmak için ihtiyaç duyduğu yakıt, yağdır. Başka bir deyişle, vücudunuzda yeterli ölçüde sağlıklı yağ asidi olmazsa, yağ yakmanız da mümkün olmaz. Vücuda sağlıklı ve kaliteli yağ asitleri geldiğinde, vücutta birikmiş olan yağlar da daha kolay bir şekilde yakılabilir. Omega 3 yağ asidi içeren gıdalar, çok daha uzun süre boyunca tok hissetmenize yardımcı olur. Ölçülü miktarda doymamış yağ tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilir, kas gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Üstelik A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünen mikro besinler olduğu için, vücudunuzda sağlıklı yağ asitleri olmadığı takdirde vitamin eksikliği sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Yağ Yiyerek Yağ Yakın

Elbette doymuş yağların faydalarına güvenerek sınırsız ölçüde yağ tüketmek hiç sağlıklı bir karar olmaz. Beslenme düzeninizde karbonhidrat tüketiminizi sınırlandırdığınız, protein ağırlıklı beslendiğiniz ve doymuş yağları ölçülü miktarda tükettiğiniz sürece kolaylıkla yağ yakabilir ve daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan doymuş yağları içeren besinleri ölçülü tüketmek ve trans yağ asitleri barındıran tüm gıdalardan uzak durmak. Doymuş yağ içeren besinleri beslenme düzeninize dahil edebilir, sağlıklı yaşamın tadını çıkarırken yağın öğünlerinize kattığı lezzet sayesinde enfes sofralar hazırlayabilirsiniz. Sistemli bir diyet programı uygulamak için ketojenik diyet listelerine göz atabilir, beslenme düzeninizi sporla destekleyerek daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Farklı spor branşlarını daha keyifli ve verimli hale getirmek için barcin.com‘da yer alan kıyafet ve ekipman seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Fark Etmeden Yapılan Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Fark Etmeden Yapılan Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Sırt Yağlarına Karşı egzersizler

Sırt Yağlarına Karşı Etkili 5 Egzersiz