Menu
in

Yağmurda Koşmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Şey

Yazın bitmesine maalesef çok az kaldı. Hatta Eylül ayının başlamasıyla yaz mevsimi teknik olarak bitti; sonbahar başladı bile. Güneşten kavrulurken bir anda bastıran yağmurların geleceği günler ise çok yakın. Sabah ceket, öğlen tshirt, akşam montla gezmeye sayılı günler kala havanın bu dengesiz hali doğal olarak spor rutininizi de etkileyecek. Ancak hiçbir koşu sevdalısı için yağmur, bir bahane değildir. Yağmurda koşmak, koşucular için bir tutkudur. Birkaç ay sonra spor salonlarına yapılacak kesin dönüş öncesinde yağmurda koşmanın tadını almak ve bu eşsiz deneyimi yaşamak isteyenlere yola düşmeden önce birkaç önerimiz var!

1. Koşu Şapkası Kullanın!

Şapka takmak, rüzgarı keserek başınızın üşümesini engeller. Şapkanın ön kısmı yüzünüzü yağmurdan koruyacağı için sağanak yağmurda bile önünüzü görmeniz kolaylaşır. Özellikle sentetik malzemelerden yapılmış koşu şapkası seçmenizi öneririz. Çünkü bu tür şapkalar ıslandıktan sonra diğerleri gibi ağırlaşmayacaktır.

2. Görünür Olun!

Dış yüzeyi açık ve neon renklerden oluşan veya ışığı yansıtan çizgileri olan kıyafetler seçmelisiniz. Çünkü yağmurlu havalarda görünürlüğünüz azalıyor. Bu sayede kolay fark edilebilir ve oluşabilecek tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

3. Koşullara Göre Giyinin!

Eğer hava çok soğuk ve yağmurluysa üst üste bir kaç kat giyinmeniz gerekebilir. Bunlardan en önemli olanı vücudunuza en yakın olan kat. Giydiğiniz kıyafetin nemi emen bir kumaştan ve pamuklu olmadığından emin olun. En üstte kalan kat için havaya bağlı olarak ceket, yağmurluk veya hırka tercih edebilirsiniz. Ancak suya dayanıklı ve nefes alan bir yapıda olmasına özen gösterin. Su geçirmez, muşamba yağmurluklar giyinmekten kaçının. Çünkü bu yağmurluklar ısıyı ve nemi hapsedecektir. yağmurda koşmak için ihtiyacınız olan kıyafetlere linke tıklayarak bakabilirsiniz.

4. Ayakkabılarınızı Kurutun

yağmurda koşmak bambaşka bir zevk ancak bir o kadar da kirli bir olay. O sebeple eve vardığınız zaman yapacağınız ilk iş ıslanmış ve kirlenmiş ayakkabılarınızı yıkamak olmalı! Tabii burada en önemli nokta ayakkabıların iyice kuruması. Islanmış koşu ayakkabılarını kurutmanın en iyi yöntemi ise içine buruşturulmuş gazete kağıtları koymaktır. Bu teknik, kağıtlar ayakkabıdaki nemi emerken aynı zamanda ayakkabının şeklini korumasına da yardımcı olur. Koşu ayakkabısı, kurutucuya veya ısıtıcının önüne asla konmaz. Çünkü, daralmasına, şeklini kaybetmesine sebep olabilir, bir daha giyemeyecek duruma getirebilirsiniz.

5.Elektronik Eşyalarınızı Islanmaktan Koruyun

Elektronik eşyalarınızı, cep telefonu veya iPod gibi, ağzı kapanır plastik torbalarda, su geçirmez kılıflarla taşıyın veya yanınıza hiç almayın.

6. Sadece Koş

Yağmurda koşmak harika olsa da en zor tarafı kesinlikle ilk adımı atmak. Başta tabi ki ıslanma ve üşüme ihtimalleri aklınıza geldikçe üşenip, vazgeçebilirsiniz. Yağmurda koşarken kendinizi tam bir savaşçı gibi hissedersiniz. Çamurlu yollarda kirlenirken ve yağmur yüzümüze çarparken, karşımıza çıkan bütün zorluklarla başa çıkabileceğimizi düşünür, adeta özgürleştiğinizi hissedersiniz. Ancak şimşekli günler için sizi şimdiden uyarıyoruz. Koşunuz bir anda korku filmine dönüşebilir. Bu sebeple koşacağınız alanı iyi seçmelisiniz.

7. Adımlarınıza Dikkat Edin

Dışarıdayken her zaman dikkatli olmanız gerekir. Ancak ıslak zeminde koşmak ekstra dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor. Daha küçük adımlar atarak ve su birikintilerine girmeden ilerlemelisiniz. Yolunuza sürüklenmiş çakıl taşları veya çalılıklar olabilir. Özellikle boyalı yerler daha kaygan olduğu için gözünüzü dört açın.

Yorum Yazın

Exit mobile version