in

Yarıştan Sonraki Seyahatten Önce Yapılacaklar

Eğer bir yarışa uzaktan seyahat edip katılıyorsanız ve dönüş uçağınız yarıştan kısa bir süre sonra hareket edecekse, bitiş çizgisini geçtikten birkaç saat sonra bir koltukta sıkışıp kalacağınız anlamına gelir ve bu sizin toparlanmanıza zarar verebilir. Kan akışını sürdürmek için hareket etmek önemlidir. Şimdi hep beraber kan dolaşımını artıracak ve kaslarınızı gevşetecek hareketlere bakalım;

Bacakları Duvara Dikmek

Bu hareket, benim de tüm sporcularıma her gün yapmalarını önerdiğim çok faydalı bir harekettir. Uçağa veya otobüse binmeden önce, bir duvar dibine kalçanızı yaslayıp, sırt üstü yatarken  bacaklarınızı 90 derece açıyla duvara dikip bu şekilde 10 dakika durun.

Bilek Döndürme
Bir uçak veya araba koltuğunda otururken, sol dizinizi kaldırın ve ayağınızı 20 defa döndürün, sonra da diğer tarafa 20 defa döndürün. Diğer ayakta da tekrarlayın.

Diz Kaldırma
Yavaşça sol dizinizi kaldırıp indirin, böylece kalça ve üst bacak kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Diğer bacağa geçmeden önce 5 defa tekrarlayın.

Yarım Squat
Uçağın koridorunda veya mola noktanızda, dizlerinizi bükün ve rahat hissedeceğiniz noktaya kadar çömelin. İhtiyacınız olursa bir duvardan kuvvet alın. Yavaş hızda 5-10 defa tekrarlayın.

Üst Bacak Kası Masajı

Sağ alt kolunuzu sağ üst bacağınızın üstüne koyun. Kolunuzu kasın üzerine bastırın. Hafif baskı uygulayarak aşağı yukarı kaydırın, aynı bir masaj çubuğu gibi. Diğer bacağa geçin.

İstanbul Maratonu Rehberi

Liseli “Yanlışlıkla” Tam Maraton Koştu!