Menu
in

Yaz Aylarında Vücudun Sıvı İhtiyacı İçin Öneriler

Yaz Aylarında Vücudun Sıvı İhtiyacı İçin Öneriler

Su, insan vücudundaki tüm sistemlerin ve organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli temel yakıtlardan biridir. Günlük tüketilmesi gereken su ve sıvı miktarını karşılamayan bir insan, başka hiçbir sağlık problemi olmasa dahi, uzun vadede ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilir. Özellikle vücudun normalden daha fazla sıvı ve elektrolit kaybettiği yaz aylarında, dehidrasyon yaşama riskini önlemek adına, sıvı tüketiminin ideal aralıkta olması büyük önem taşır. Normal şartlarda bir insanın gün başına tüketmesi gereken sıvı miktarı, kilo başına 30 gram üzerinden hesaplanır. Örneğin 60 kilogram ağırlığındaki bir kişi, günde 1,8 litre sıvı tüketmelidir. Söz konusu yaz günleri ya da egzersiz yapılan günler olduğunda ise, bu miktara yaklaşık yarım litre daha eklenir. Peki, vücudun sıvı ihtiyacı hangi içeceklerle karşılanmalıdır? Tükettiğiniz her içecek, sıvı ihtiyacı açısından yararlı mıdır? 

Su Tüketiminin Yerini Doldurmak Mümkün mü?

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayan temel unsur, elbette sudur. Yetişkin insanların vücut ağırlığı ortalama %55 – 75 oranında sudan oluşur. Özellikle yaz aylarında su tüketmek için susama hissini beklememek, vücudun aşırı miktarda sıvı kaybetmesini önlemek açısından son derece önemlidir. Eğer su içmekte zorlanıyor ya da içtiğiniz su miktarını takip etmekte güçlük çekiyorsanız, kendinizi denetlemek için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz.

Günümüzde her akıllı telefon veya tablette rahatlıkla kullanılabilen sıvı tüketimi aplikasyonları, gün içerisinde içtiğiniz su miktarını adım adım kaydetmek açısından size yardımcı olabilir. Su içmeniz gerektiğini unutuyorsanız, gün boyunca size belirli aralıklarla su tüketmeniz gerektiğini hatırlatan aplikasyonlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca, günlük sıvı ihtiyacınızın büyük oranını suyla karşılamayı unutmadan, ihtiyacınızın bir bölümü için farklı içeceklerden yardım alabilirsiniz.

Suyunuzu Daha Lezzetli Hale Getirin

Suyun tadını yavan bulduğu için su içmekte zorlanan insanların sayısı bir hayli fazladır. Siz de tadına varabileceğiniz bir su karışımı hazırlamak istiyorsanız, her gün içtiğiniz suyu tatlandırmak için farklı tarifler deneyebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzun sıvı ihtiyacı çok daha kolay bir şekilde karşılanabilir. Yaklaşık 1 ya da 1,5 litrelik bir su şişesini suyla doldurduktan sonra, şişenin içerisine bir adet tarçın çubuğu, birkaç yaprak taze nane, yarım limon ve salatalık dilimleri ekleyebilirsiniz. Nane ve salatalık, içtiğiniz suyun detoks etkisini artırmasına ve vücudunuzun ödem atmasına yardımcı olur.

Tarçın çubuğu kan şekerinizin dengelenmesini etkilediği için, ani tatlı krizlerini önleyebilirsiniz. Limon ise, barındırdığı C vitamini ve aromatik tat ile su içmenizi çok daha kolay hale getirebilir. Dilerseniz limon ve salatalık yerine farklı sebze ve meyveler kullanabilir, suyunuzun tadını damak zevkinize göre adapte edebilirsiniz.

Maden Suyu ve Ayran ile Tazelenin

Maden suları, içerdikleri zengin mineral desteği ile yaz aylarında sıvı ihtiyacınızı karşılamak için tüketebileceğiniz içecekler arasında yer alır. Ancak kilo kontrolü ve vücuttaki şeker depolanması açısından, sade maden suyu tercih etmeniz tavsiye edilir. Günde 1 ya da 2 şişe maden suyu tüketerek sindirim sisteminizi destekleyebilir, vücudunuza mineral ve sıvı takviyesi uygulayabilirsiniz. Sıvı ihtiyacı sorununu karşılamak için tüketebileceğiniz bir diğer içecek alternatifi ise ayrandır.

Protein, B6 ve B12 açısından oldukça zengin bir seçenek olan ayran, yaz aylarında ferahlamanıza ve su dışında bir içecek alternatifi yaratmanıza yardımcı olabilir. Dilerseniz, ayranınıza ince kıyılmış taze nane, fesleğen, maydanoz ya da dereotu ekleyerek tariflerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Bitki Çaylarından Destek Alın

Birçok insan, gün içerisinde verdiği keyifli molalarda eşlikçi olarak çay ya da kahve içmeyi tercih eder. Ancak söz konusu vücudunuzun günlük sıvı ihtiyacı olduğunda, çay ve kahve, kafein içermeleri nedeniyle doğru alternatifler değildir. Kafein, normalden fazla tüketildiğinde vücudun hızla sıvı kaybetmesine ve ödem tutmasına neden olur. Bu sebeple özellikle yaz aylarında tükettiğiniz kafein miktarını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Çay ve kahve molalarınızı bitki çayları ile değerlendirebilir, bir yandan lezzetli içecek alternatifleri tüketirken vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Yeşil çay, ada çayı, kuşburnu, ıhlamur, böğürtlen, elma ve çilek gibi birçok farklı lezzeti bir arada sunan bitki çaylarını dilerseniz sıcak tüketebilir, daha serinletici bir seçenek yaratmak istiyorsanız bitki çayınızı demledikten sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Soğuyan bitki çayınızın içerisine ekleyeceğiniz buz ve taze nane yaprakları, yaz aylarında serin ve keyifli bir mola vermenizi sağlayabilir. 

Yaz aylarında vücudunuzun aşırı miktarda sıvı kaybetmesini önlemek ve dehidrasyon riskini ortadan kaldırmak için, spor egzersizleriniz esnasında ince ve mevsime uygun kıyafetler giymeyi tercih etmelisiniz. Her mevsime uygun spor kıyafetlerine ve aksesuarlarına barcin.com‘dan ulaşabilirsiniz!

Yorum Yazın

Exit mobile version