Menu
in

Yaz Sporları ve Yaz Sporu İçin Tavsiyeler

Yaz Sporları ve Yaz Sporu İçin Tavsiyeler

Yılın en hareketli zamanlarından biri olan yaz mevsimi, dışarı çıkıp uzun günlerin ve güneşli gökyüzünün tadını çıkarmak için çok sayıda seçenek sunar. Metabolizma hızını artıracak ve kas hacmini yükseltecek yaz sporları sayesinde günlük rutininize fiziksel efor katabilirsiniz. Yazın keyifle yapabileceğiniz ve formunuzu korumaya yardımcı olacak eğlenceli açık hava etkinliklerine yakından göz atabilirsiniz.

Yaz Aylarında Yapılabilecek Başlıca Sporlar

Su Sporları

  1. Yüzme

Yaz sporları denildiğinde ilk akla gelen etkinliklerden biri olan yüzme, vücudunuzdaki tüm ana kas gruplarını harekete geçirerek saatte 500 kaloriye kadar yakabilmenize olanak tanır.

  1. Kano

Tek veya çift kişilik olarak tasarlanan kanolar, yüzmekten sıkıldığınız anda hem denizin tadını çıkarabilmek hem de üst vücut kaslarını geliştirebilmek için tercih edebileceğiniz oldukça keyifli su sporları içinde bulunur.

  1. Rüzgâr Sörfü

Denge ve dayanıklılık üzerine kurulan rüzgâr sörfü oldukça eğlenceli bir spordur. Ülkemizde Alaçatı, Çeşme, Seferihisar, Bozcaada, Urla, Datça ve Değirmendere gibi birçok noktada rüzgâr sörfü yapabilmek mümkündür.

  1. Dalış

Serbest veya tüplü dalış ile deniz altındaki sonsuz güzelliği keşfedebilir, su altı şehirlerine ufak bir ziyarette bulunabilirsiniz.

  1. Rafting

Hızlı, heyecanlı ve coşkulu bir spor olan rafting sayesinde yüksek debiyle akan suların üzerinde adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Açık Hava Sporları

  1. Bisiklet

Hem ulaşım aracı hem de önemli bir spor branşı olan bisiklet, yazın yapılabileceğiniz en eğlenceli sporlar arasında yer alır. Bisikletinizi alıp hafta sonu eğlenceli bir geziye çıkabilir ya da iş yeriniz ile eviniz arasında sağlam bir kardiyo egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Tenis

Harika bir açık hava sporu olan ve saatte 550 kaloriye kadar yakmanıza katkıda bulunan tenis, yüksek tempoda egzersiz yapmak için oldukça idealdir.

  1. Kaya Tırmanışı

Kamp yapmayı seviyor, adrenalin tutkusunu doyasıya yaşamak istiyor ve doğa ile bütünleşmekten hoşlanıyor iseniz kaya tırmanışı sizin için en ideal açık hava sporu olabilir.

  1. Plaj Voleybolu

Hem güneşlenip hem de spor yapabileceğiniz açık hava etkinliklerinden biri olan plaj voleybolu sayesinde saatte 500 kalori yakabilirsiniz.

  1. Golf

Çok aktif bir açık hava sporu gibi görünmese de golf oynarken saatte 300 kalori yakabilmek mümkündür. Golf esnasında doğal ortamda yürüyüş yapabilir, topa vururken gerçekleştireceğiniz hareketler ile formunuzu koruyabilirsiniz.

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcaklıkların hızlı bir şekilde yükseldiği yaz aylarında sıvı tüketimine özellikle dikkat etmek gerekir. Egzersiz sonrası yaşanan dehidrasyon sorunlarını önleyebilmek, enerjinizi koruyabilmek ve vücut elektrolit dengesini koruyabilmek için en az 2 litre su tüketilmesi ve su ile birlikte doğal maden suyu ya da organik mineral takviyelerinin alınması tavsiye edilir. Su tüketiminin yanı sıra yenilen gıdaların da yaz mevsimine uygun olarak seçilmesi gerekir. Hazır yiyeceklerin, yağlı besinlerin ve hazmı zor gıdaların yerine meyve, sebze ve et gibi lifli gıdaların tercih edilmesi daha yerinde bir seçim olacaktır.

Güneş ışınları, bulunduğunuz yerin konumuna göre değişmekle birlikte, genellikle 11:00 – 15:00 saatleri arasında daha dik açılarla gelmektedir. Bu saatlerde spor yapmaktan kaçınmakta fayda vardır. Güneş koruyucu özelliğe sahip kremler kullanmak, şapka ya da bere takmak, vücudu çok fazla yormamak ve aralıklı dinlenme yöntemlerini uygulamak sıcak havalarda spor yaparken işinizi kolaylaştıran başlıca çözümler arasında yer alır.

Yüksek sıcaklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da giyimdir. Yaz mevsiminde özellikle de günün sıcak saatlerinde spor yaparken güneş ışığını çekmeyen açık renkli giysiler tercih edilmelidir. Hava geçirgenliği yüksek, ter emici ve hafif giysiler hem spor yaparken daha rahat hareket edebilmenize olanak tanır hem de sıcak ve nemli havaların olumsuz etkilerinden kendinizi koruyabilmenize yardımcı olur. Her adımda ayağınıza uyum sağlamak için geliştirilen ve farklı üretim teknolojileri ile hava geçirgenliği yükseltilen yazlık spor ayakkabıları da spor yaparken aldığınız keyfi önemli ölçüde artırır.

Yazlık kullanıma uygun olarak üretilen tişört, atlet, şort, ayakkabı, şapka ve çorap gibi spor ürünlerine güvenli alışveriş imkânı ve cazip ödeme seçenekleri ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version