in

Yazın Eğlencesi: Su Sporları

Yazın Eğlencesi: Su Sporları

Su sporları ve su üzerinde eğlence yaz aylarında çok fazla enerji gerektiren aktiviteleri ifade eder. Türkiye’de çok popüler olan bir takım su sporları vardır. Bunların başlıcaları tekne veya yelkenli ile seyir, yelken yarışları, rüzgar ve uçurtma sörfü, su kayağı sporu, wakeboarding ve su altı dalıştır. Yaz sporları, güneşli havalarda spor salonuna iyi bir alternatiftir. Suyun ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bu sporlar oldukça teşvik edicidir ve her yaşa uygun bir su sporu mutlaka vardır. Açık ve temiz havada yapılan su sporlarının kas gelişimine, dengeye ve daha pek çok vücut fonksiyonunu geliştirmeye katkısı vardır. Ancak eğitim, doğru ekipman, mayo ve alınabilecek önlemler bu su sporlarını sorunsuz ve keyifle tamamlamanıza yardımcı olur. İşte popüler su sporları hakkında bilmeniz gereken her şey!

Su Sporları Nelerdir? 

Su sporları, su üzerinde bir araçla ilerleyebileceğiniz tekne sporları ve yüzerek ilerleyebileceğiniz yüzme sporları olarak ikiye ayrılır. Tekne sporları wakeboarding, deniz kayağı, sörf, uçurtma sörfü, sup boarding, rüzgar sörfü, yelkenli, kürek çekmek, kano sporu, su kayağı, jet ski ve tubingdir. Yüzme sporları ise yüzme, dalgıçlık, senkronize yüzme, tüplü dalış,  serbest dalış, su topu sporu, su basketbolu, sualtı hokeyi, havuza atlama gibi genellikle sualtı sporlarıdır. Düzenlenen su sporları festivali ise hem deniz hem de havuzda oynanan su topu turnuvası, yüzme ve kürek yarışı, su jeti gibi karşılaşmalardan oluşur.

Deniz sporları temel olarak iyi bir yüzme yeteneği gerektirir. Öncelikle yüzme bilmeniz ya da sporun  teknikleri hakkında eğitim almanız önemlidir. Bu sporların içerisinde en poppüler olanlardan biri su topudur. Su topu bir tür ragbi veya hentbol çeşididir, ancak suda oynanır. Su topunun amacı mümkün olduğunca çok gol atmaktır. Hedefler doğrudan suyun üzerinde bulunur. Bu spor için genellikle kullanıcılar tarafından merak edilen ise “su topu kaç kişiyle oynanır?” konusudur. Profesyonel olarak 6 oyuncu ve bir kaleci olmak üzere yedili takımlar halinde oynanır. Ancak hobi olarak beşer kişilik takımlar halinde oynanabilir. Merak edilen diğer bir konu ise su topu havuz derinliğidir. Su topu resmi olarak maksimum 33 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 2 metre derinliğinde bir oyun sahasında oynanır. Bir su topu müsabakasının oynanabileceği minimum boyutlar ortalama 20×10×1.9 metredir. 

Su Sporlarının Faydaları Nelerdir? 

Su sporları vücudun hemen her bölgesindeki kaslara yönelik hareketler içerdiğinden kas gelişimi için oldukça faydalıdır. Örneğin su topu yüzme, top kaçırma, dalma gibi pek çok bileşen içerdiğinden bacak, kol grubundaki kasları hedefler. Su üzerinde bir tahta ya da tekne ile ilerlediğiniz sporlar ise daha çok denge, bacak ve kol kası için idealdir. Paraşütlü sörf paraşüt ve bir tahta ile su üzerinde kalmanız gereken bir spordur. Bu nedenle kavrama yeteneği ve denge açısından oldukça faydalıdır. Yüzme turları, üst vücudunuzda ve çekirdeğinizde kas inşa etmek için idealdir. Ek olarak, kondisyonunuzu da geliştirmenizi sağlar. Elektrikli su kayağı ise üst vücudunuza değil daha çok bacaklarınıza odaklanan  bir spordur. Kayak tahtasının altında bir motor bulunur ve siz ayaklarınız ve bacaklarınızla yön vererek ilerleyebilirsiniz. Dolayısıyla güçlü bacak kasları gerektirir.

Su Sporlarını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Geliştirilmiş dayanıklılık ve performans başta olmak üzere tüm vücut kaslarınızı güçlendirebileceğiniz su sporlarından yüksek verim almak ve zarar görmemek için dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Bunların başında ise kaliteli ve dayanıklı ekipman, koruyucu giysiler gelir. Örneğin yüzme için kulak tıkacı sadece suyu değil, kloru ve bakterileri de kulaklarınızdan uzak tutar. Ayrıca havuzdaki yüksek seslere karşı da koruma sağlar. Bu nedenle dalış, sutopu, sualtı hokeyi gibi havuz aktivitelerinde yüzme kulak tıkacı gerekli bir ekipmandır. Aynı şekilde yüzücü gözlüğü de gözlerinizi enfeksiyonlara karşı korur ve daha iyi bir görüş için özel filtreli camlara sahiptir. Serbest dalış gözlüğü olarak bilinir ve markaya göre değişiklik gösteren pek çok özellik sunar.Siz de tatillerinizi su sporları ile değerlendirmek veya herhangi bir sporda profesyonel olarak ilerlemek isterseniz ekipmanlarınızı Barcin.com avantajlarıyla seçebilir ve kısa sürede sahip olabilirsiniz.

air jordan

Yaptığınız Spor için En Uygun Ayakkabı Seçimi

Yazın Tüketilebilecek Birbirinden Lezzetli 10 Sebze

Yazın Tüketilebilecek Birbirinden Lezzetli 10 Sebze