Menu
in

Yazın Fitness Yapacaklara Tavsiyeler

Yazın Fitness Yapacaklara Tavsiyeler

Siz de zaman ve mekân tanımadan spor yapmaktan vazgeçmeyenlerdenseniz, yaz sıcakları sizi asla yıldıramaz! Hâlihazırda sürdürdüğünüz fitness programınızı yaz mevsiminde de uygulamayı düşünüyorsanız ya da yaz için yeni bir programa başlamayı planlıyorsanız, bu yazı da son derece zinde ve formda geçirmeye hazırsınız demektir. Ancak fitness programınızdan en iyi şekilde verim alabilmek ve sağlığınızı riske atmaktan kaçınmak için bazı konularda dikkatli olmanız gerekir. Dilerseniz, yazın fitness yaparken daha konforlu ve keyifli olmanızı sağlayacak önerilere birlikte göz atalım. 

1. Isınma Hareketlerini Atlamayın

Fitness programınızın yoğunluğu ve süresi nasıl olursa olsun, ısınma hareketleriyle başlamalısınız. Kış aylarında antrenman öncesinde ısınma hareketleri yapmak, gözünüze daha kolay ve gerekli görünebilir. Ancak kaslarınızı az sonra yapacağınız antrenmana hazırlamak ve olası sakatlıkların önüne geçebilmek için, ısınma aşamasını atlamamanız son derece önemlidir.

Yazın fitness yapmadan önce zaten terlemiş olmanız ya da nabzınızın yüksek olması sizi yanıltmasın. Kaslarınızı en doğru ve güvenli şekilde çalıştırmak, zihninizi de antrenman programına hazırlamak için mutlaka yaklaşık 10 dakika boyunca tüm kaslarınızı ısıtmalısınız. 

2. Güneşin Zararlı Işınlarından Kaçının

Yazın fitness yapmanın sağlığınız açısından en büyük risklerinden biri, güneşin zararlı ışınlarına korumasız şekilde maruz kalmaktır. Açık havada spor yapmanın keyfine ve konforuna diyecek yok. Ancak yaz aylarında özellikle 11.00 – 17.00 saatleri arasında, güneş ışınları gerçekten riskli ve yakıcı bir hal alır. Özellikle açık havada spor yaparken bu saatlerin dışında kalan zaman dilimlerine antrenman koymaya özen göstermelisiniz.

Sabah erken saatlerde spor yapıyor olsanız bile, cildinizi koruma altına almak için antrenman öncesinde yüksek faktörlü bir güneş kremi sürmeyi unutmamalısınız. Spor yaparken sürekli hareket halinde olduğunuz için güneşin cildinizdeki etkisini fark etmeyebilirsiniz. Olası güneş yanıklarını önlemek ve güneşin tansiyonunuzu ya da performansınızı düşürmesinden kaçınmak için, antrenmanınızı güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatler dışında programlamanızda fayda var. 

3. Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin

Sağlıklı, konforlu ve keyifli bir spor programı sürdürebilmek için, günlük tüketmeniz gereken su miktarını asla ihmal etmemelisiniz. Söz konusu yaz aylarında fitness yapmak olduğunda, sıvı tüketimi daha da önemli bir role sahiptir. Yaz aylarında metabolizmanızın daha hızlı çalışması, vücudunuzun daha çok sıvı kaybetmesine neden olur. Antrenman esnasında performans düşüklüğü yaşamamak için, günde en az 2,5-3 litre sıvı tükettiğinize emin olmalısınız.

Eğer hâlihazırda bir metabolizma sorununuz ya da kronik rahatsızlığınız varsa, tüketmeniz gereken ideal sıvı miktarını doktorunuza danışarak belirleyebilirsiniz. Antrenman boyunca yanınızda cam bir şişede ya da matarada su bulundurmak, ani susuzluklarınızı gidermek için pratik bir çözüm olacaktır. Özellikle nabzınız yüksekken, suyunuzu yavaş ve yudum yudum içmeye özen göstermelisiniz. 

4. Doğru Kıyafetleri Tercih Edin

Yaz döneminde fitness yaparken terlemek, vücudunuzdaki toksinlerin atıldığının ve sıkı bir program sürdürdüğünüzün göstergesidir. Ancak çok fazla terlemek, her zaman olumlu bir sonucu işaret etmez. Yaz aylarında spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerin kalın, koyu renkli ya da termal özellikli olması antrenman esnasında konforlu hissetmenize engel olabilir. Seçtiğiniz kıyafetlerin ince kumaşlı, mümkünse soğutma ya da teri emme özelliği olan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan tasarımlarla hazırlanmış olduğuna emin olmalısınız. 

Elbette sizin için ideal spor kıyafetlerinin tasarımı ve rengini, tamamen tarzınızı göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Ancak yaz aylarında açık havada spor yapmayı tercih ediyorsanız, koyu renkli spor kıyafetleri giymek doğru bir tercih olmayabilir. Koyu renk tayt, eşofman ve büstiyerler güneşin yakıcı ışınlarını daha çok hissetmenize neden olur. Daha konforlu ve ferah hissetmek için tercihinizi açık renkli spor kıyafetlerinden yana yapabilirsiniz.

Hem tarzınıza hem de konforunuza hitap edecek spor kıyafetlerine Barcin.com‘dan ulaşabilir, yaz aylarında birbirinden keyifli ve verimli antrenmanları seçtiğiniz kıyafetler eşliğinde yapabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version