in

Yeni Başlayanlar için Kardiyo

Kardiyo, sporla ilgilenmeye başlayan herkesin mutlaka uygulaması gereken program türleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Vücudunuzun spor temposuna alışmasını, yağ yakımını ve fit bir görünüme kavuşmanızı kolaylaştıran kardiyo egzersizleri, hem kilo vermek hem de daha güçlü bir vücuda kavuşmak isteyen sporcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Son derece etkili olan ve kısa sürede vücudunuzda büyük farklar oluşmasına olanak tanıyan kardiyo programlarına başlarken önemli püf noktalarına da dikkat etmeniz öneriliyor. Peki, siz kardiyoya başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte, yeni başlayanlar için kardiyo egzersizleri ve mutlaka öğrenmeniz gereken tüm detaylar…

Vücut Kitle İndeksine Dikkat

Vücut kitle indeksi, kardiyo egzersizlerine başlamadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken detaylar arasında başı çekiyor. Özellikle fazla kilosu bulunan ve kardiyo programını zayıflamak için tercih eden kişilerin spor programına başlamadan önce vücut kitle indeksini hesaplaması, sağlığına zarar verecek uygulamalardan kaçınması açısından büyük önem taşıyor.

Vücut kitle indeksini hesaplamak ise son derece kolay. Kilogram cinsindeki ağırlığınızı metre cinsindeki boyunuzun karesine bölerek vücut kitle indeksinizi öğrenebilirsiniz. Eğer sonuç 18,5 ve altıysa kendinizi zayıf, 18,5 – 24,9 arasıysa normal, 25 – 29,9 arasıysa kilolu, 30 ve üzeriyse obez olarak değerlendirebilirsiniz. Vücut kitle indeksiniz ne kadar düşükse, kardiyo programlarına o kadar yüksek tempoyla başlayabilirsiniz. İndeksinizin yüksek çıkması durumunda ise kaslarınızın zarar görmemesi, kalp ve damar sağlığınızın tehlikeye girmemesi ve tansiyon problemi yaşamamanız için kardiyo programlarından önce vücudunuzu spora alıştıracak bir adaptasyon süreci planlayabilirsiniz.

Isınmanın Önemini Unutmayın

Isınma, her türlü spor etkinliği için büyük önem taşıyor. Isınmadan uygulanan spor programları, vücudunuzda çeşitli bölgelerde sakatlık oluşması riskini artırırken spordan alacağınız verimi de düşürüyor. Isınmanın en çok önem teşkil ettiği spor programları arasında ise kardiyo egzersizleri başı çekiyor. Kardiyo ile ilgilenecekseniz, her egzersiz öncesinde en az 15 dakika boyunca ısınma hareketleri gerçekleştirmeniz öneriliyor. Kardiyo öncesinde gerçekleştirilecek ısınma egzersizleri, vücudunuzu spora hazırlıyor ve kaslarınızın ısınmasını sağlıyor. Böylece yüksek eforlu kardiyo hareketlerinin kas gruplarınızda yırtılma ve zorlanma gibi deformasyonlar oluşturmasının önüne geçiliyor.

Isınma, kardiyo hareketlerinin etkisini de artırıyor. Ağırlıklı olarak yağ yakmak ve vücut ağırlığını düşürme amacıyla gerçekleştirilen kardiyo sporları öncesinde yeterince ısınmanız, metabolizma hızınızı artırıyor ve böylece kardiyo hareketlerinin daha hızlı bir şekilde yağ yakmasını kolaylaştırıyor. Terleme oranınızı da artıran ısınma egzersizleri, vücudunuzdaki ödemlerden ve her türlü şişkinlikten rahatça kurtulabilmenize yardımcı oluyor.

Programınızı Dengeli Hazırlayın

Kardiyo egzersizleri arasında koşu, yürüyüş, bisiklete binme, eliptik bisiklete binme gibi farklı hareket seçenekleri bulunuyor. Kardiyo programı hazırlarken bu egzersizler arasında denge kurmanız ise, spordan maksimum seviyede verim alabilmenize yardımcı oluyor. Eğer koşu yapmanıza engel olacak bir sağlık probleminiz yoksa, kardiyo programınızda orta ve yüksek tempolu koşuya mutlaka yer vermeniz öneriliyor.

nasıl daha hızlı koşulur

Koşuya başlarken önce birkaç dakika hafif tempoda yürümeniz ve sonrasında hızınızı artırmanız tavsiye ediliyor. Bel, basen ve karın bölgenizde yağ birikimleri bulunması durumunda ise koşu egzersizlerini bisiklet egzersizleriyle desteklemenizde yarar var. Kardiyo programınızı belirlerken egzersiz sürelerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer spor programınızı ağırlık kaldırma egzersizleriyle tamamlıyorsanız, vücudunuzu yormamak ve ağırlık egzersizlerinden de verim alabilmek için kardiyo hareketlerinin tümünü 30 ila 45 dakika ile sınırlamanız tavsiye ediliyor. Programınızın tamamen kardiyo hareketlerinden oluşması durumunda ise formunuza bağlı olarak spor sürenizi 60 dakikaya kadar uzatabilirsiniz.

Eğer siz de birbirinden etkili kardiyo hareketleriyle yaşamınızı değiştirmek, fit ve güçlü bir vücuda kavuşmak istiyorsanız, hemen barcin.com tarafından size sunulan kardiyo ve fitness ürünlerine göz atabilir ve size en uygun ekipmanları tercih ederek performansınızı kolayca artırabilirsiniz.

Sırt Yağlarına Karşı egzersizler

Sırt Yağlarına Karşı Etkili 5 Egzersiz

Yeni Koşucular için Faydalı 4 Tavsiye

Yeni Koşucular için Faydalı 4 Tavsiye