Menu
in

Yeni Başlayanlar İçin Tenis Rehberi: Ekipmanlar

tenis için gerekli malzemeler

Tenise yeni başlayanların yaş, kondisyon, dayanıklılık ve hareketlilik açısından bazı farklılıkları olsa da ihtiyaçları genellikle aynıdır. Ergonomik bir raket, bir kutu tenis topu ve hafif bir spor ayakkabı ile tenis oynamaya hemen başlanabilir. Rahat giysiler, doğru ekipmanlar ve iyi bir eğitimle tenis öğrenme sürecini en iyi şekilde tamamlayabilmek mümkündür.

Tenis Oynamak İçin İhtiyacınız Olan Başlıca Ekipmanlar

  1. Tenis Raketi

Tenis raketi, tenis oynamak için sahip olmanız gereken en önemli ekipmanlar arasında yer alır. Yaş, boy ve vücut dengesi gibi farklı detaylara uygun olarak tercih edilebilecek çok sayıda raket modeli bulunur. Tenis oynarken tutarlı, rahat ve bileği yormayacak bir rakete ihtiyaç duyulur. Raket uzunluğu, dayanıklılığı, ağırlığı, kavrama noktası, ipleri ve kafa şekli bir raket satın alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar içinde gösterilebilir.

Tenis raketi tavsiye üzerine alınabileceği gibi deneme yöntemi ile de seçilebilir. Raketin özellikleri ve yapısı topa nasıl vurduğunuzu etkilediğinden dolayı oyun stilinize ve yeteneğinize en uygun raketi seçmenizde fayda vardır. “Head size” yani kafa ölçüsü 105-110 ve kordajlı ağırlığı 250-300 gram arasında bulunan raketler, başlangıç seviyesi için idealdir. Tenise başlarken yetişkinler için orta ağırlığa sahip ve geniş tutma saplı bir tenis raketinin, çocuklar için ise daha kısa ve hafif içeriğe sahip bir tenis raketinin kullanılması önerilir.

  1. Tenis topu

Kort tenisi için geliştirilen tenis topları farklı özelliklere, ağırlığa, kabuk yapısına ve esnekliğe sahip olabilir. Kum, çimen ve kort şartlarına uygun olarak imal edilen toplar; spin, esneme, sıçrama ve falso alma gibi oyun içi dinamiklerini karşılayabilecek kalitede hazırlanır. Ancak yeni başlayanlar için çok üst düzey tenis toplarına ihtiyaç yoktur. Üçlü, beşli veya yedili paketler halinde satılan kutulu tenis topları hem antrenman ve alıştırmalar için hem de hafif tempolu müsabakalar için rahatlıkla tercih edilebilir.

  1. Tenis Çantası

Omuz askılı, sırttan askılı veya her ikisinin karışımı olan çok sayıda tenis çantası içinden tercih yapabilmek mümkündür. Tenis çantasının içinde, raketin rahat bir şekilde muhafaza edilebileceği yumuşak ped destekli raket bölmeleri yer alır. Çoklu bölmeleri sayesinde birden fazla raketi rahatlıkla içinde taşıyabileceğiniz çanta çeşitleri de vardır. Geniş gözler ve pratik bölmeler raketin yanı sıra tenis toplarının, su şişelerinin, ekstra kıyafetlerin, havluların ve atıştırmalıkların da kolaylıkla taşınabilmesini sağlar.

  1. Tenis Ayakkabısı

Tenis oynarken ileri, geri ve yan istikamette sürekli hareket etmek, topun yönüne göre çok hızlı bir şekilde durabilmek ve ilerleyebilmek gerekir. Bu nedenle ayakkabılarınız, satın aldığınız başlangıç ​​ekipmanları içindeki en önemli parçalar arasında yer alır. Toprak, çim ya da kort için tasarlanan tenis ayakkabıları zemine en iyi şekilde tutunabilecek tasarıma sahiptir. Sıkı bağcık düzeniyle ayağı iyice kavrayan ve hafif gövde yapısı ile öne çıkan tenis ayakkabıları sporcuların performansını daha yukarılara taşıyabilmelerine destek olur.

  1. Aksesuarlar ve Muhtelif Ürünler

Raket, top ve ayakkabı gibi ekipmanlar tenis için gerekli malzemeler içinde yer alır. Tişört, atlet, tenis şortu, kasket, bere, bileklik ve çorap benzeri giysiler ise daha rahat bir biçimde tenis oynayabilmenize yardımcı olur. Tenise yeni başlayan biri olarak çok fazla aksesuara sahip olmanız gerekmese dahi ter emebilen, hızlı kuruyabilen, rahat ve hava alabilen giysileri tercih etmeniz tavsiye edilir. Ayrıca çantanızda bir termos, yedek giysiler, çorap, güneş kremi ve ufak bir havlu bulundurmanızda da fayda vardır.

Dünyaca ünlü markalara ait tişört, şort, ayakkabı ve çanta gibi spor ürünlerine cazip fiyat olanağı ile Barcin.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version