in

Yeni Manchester Derbisi: Pep Guardiola vs Mourinho

Futbol, rekabetin ve hırsın her anlamda sahaya yansıdığı bir spor. Peki, yalnızca sahaya yansıdığından emin misiniz? Çünkü aynı rekabet çoğunlukla kulübede oturan hocaların da en büyük ilham kaynağı.

Futbol dünyasının en zıt, en rekabetçi ve en sık karşılaşan iki başarılı teknik direktörü Pep Guardiola ve Jose Mourinho ikilisi. En son İspanya’da kozlarını paylaşan teknik adamlar şimdi de Manchester derbisi ile 2016-17 sezonunda karşı karşıya gelecekler.

Manchester City‘nin başında olan Guardiola, Manchester United’ın Jose Mourinho ile anlaştığını duyduğunda hırslanmış olmalı. Bu hırsın ne gibi sonuçlar doğuracağını tahmin etmek güç değil. Mourinho’nun röportajlarda yalnızca Manu’ya odaklandığını ve odak noktasında kesinlikle Guardiola’nın olmadığını belirtmesi bile aralarındaki rekabeti aslında net olarak gösteriyor.

Dünyanın bu en iyi iki teknik adamının, daha önceki karşılaşmalarında nasıl sonuçlar aldığını merak ediyor musunuz? O halde hazırladığımız istatistiklerle Guardiola vs Mourinho rekabetinin perde arkasını size yansıtacağız. İkili, sahada kazanmaları/kaybetmelerinin ötesinde, saha dışında birbirleriyle sürekli etkileşim halinde olmalarıyla da meşhur. Özellikle ikilinin her röportajı adeta birer savaş deklerasyonu gibi.

Tarihin izlerine baktığımızda ise şöyle sonuçlar dikkat çekiyor: İki teknik adam şimdiye kadar toplam 20 karşılaşmada karşılıklı kulübelerde oturdular. İki teknik direktörün de şimdiye kadarki başarıları gerçekten büyük ve takdir edilesi. Aralarındaki rekabeti incelediğimizde ise ortaya, oldukça çarpıcı sonuçlar çıkıyor:

El Clasico

İspanya La Liga’nın derbisi olan, dünyanın en önemli derbi maçları arasında ilk sıralarda gösterilen Real Madrid – Barcelona mücadelesinde karşılaşan ikilinin sonuçları, Guardiola lehine gözüküyor. Tam 7 maçtan galibiyetle ayrılmayı başaran Guardiola, buna karşın 6 maçı da beraberlikle bitiriyor. Mourinho ise yalnızca 3 maçtan galip ayrılmayı başarıyor.

Lig Mücadeleleri

4 lig maçında Mourinho yalnızca 1 galibiyet alırken; Guardiola 2 galibiyet almayı başarıyor. Bir maçta ise eşitlik bozulmuyor.

Kral Kupası

3 kez karşılaştıkları Kral Kupası’nda iki teknik adamın eşitliği bozamadığını görüyoruz. Guardiola ve Mourinho birer galibiyet alırken, bir maçta da skor değişmiyor.

Şampiyonlar Ligi

Şimdiye dek 6 kez Şampiyonlar Ligi’nde karşılaşan teknik adamlar, Guardiola’nın kazandığı 3 maç, Mourinho’nun kazandığı 2 maç ve 1 beraberlikle bu istatistiği de sonlandırıyorlar.

Tüm bu sonuçları baz aldığımızda, Pep Guardiola’nın avantajı bariz bir biçimde elinde tuttuğunu görüyoruz. Yani Manchester City, 2016-17 sezonunda favori gösterilebilir. Fakat karşı taraftaki teknik adamın da Jose Mourinho olduğunu hesaba katmalıyız. Ancak kesin olan bir şey var ki, muhteşem ikili bu sene herkesin gözünü İngiltere Premier Lig’e çevirecek ve heyecanı doruk noktalara taşıyacak.

Zlatan Ibrahimovic Hakkında İlginç Bilgiler – İnfografik

Mr Freeze: Vladimir Micov