in ,

Yeşil sahaların ilk yıldızı; George Best

Bu hafta efsane sporcular bölümünde  George Best‘in hayatına  kısaca bakacağız. 22 Mayıs 1946 Londra doğumlu,  Kuzey İrlandalı sağ kant oyuncusu olan George Best etkileyici futbol stili kadar eğlence, alkol ve kadınlara düşkünlüğüyle de tanınır.  Manchester United’ın alt yapısından yetişen Best, daha sonra A takımında efsane oldu. Sahada çok iyi çalım atan, süratli bir oyuncuydu.  Hayranlarına “Maradona good, Pele beter George Best” dedirtecek kadar iyi bir oyuncuydu. Daha da büyük bir yıldız olma şansı varken o kadınlara ve alkole olan düşkünlüğü sebebiyle futbola erken veda etti. Kendisi de bunun farkında olan Best “eğer çirkin olsaydım Pele ve Maradona’yı kimse hatırlamazdı” demiş ancak yine de bu iki tutkusundan dolayı pişmanlık duymamıştır. Hatta “1969’da kadınları ve alkolü hayatımdan çıkardım, hayatımın en kötü 20 dakikasıydı” diyerek bu yaşam tarzının kendi tercihi olduğunu vurgulamıştır.

Sahada onun en büyük silahı, hız, denge, iki ayağını da kullanabilme ve rakip defansı kolayca avlayabilme yeteneğiydi.  1968 yılı George Best’in kariyerindeki altın yıldı. Manchester United ile Şampiyonlar Ligi kupasını kazanıp Avrupa’da yılın futbolcusu seçildi. Kuzey İrlanda milli takımı formasını 37 kez giyen Best 9 gol attı.

1963 – 1974 yılları arasında Manchester United forması giyen oyuncu Kırmızı Şeytanlarla çıktığı 361 lig maçında 137 gol attı. Burada geçen 11 yılda tam bir yıldız gibi yaşadı. Bugün David Beckham’ın ya da Cristiano Ronaldo’nun sahip olduğu şöhret onunkinin yanında sönük kalıyordu. Hatta bir röportajında David Beckham hakkında “Beckham sol ayağıyla topa vuramıyor, kafa atamıyor, yavaş ve oyun zekası eksik. Bunun dışında fena değil” diyerek Beckham hakkındaki düşüncelerini kendine özgü üslubuyla dile getirmiştir.

1999’da IFFHS’nin Yüzyılın Oyuncusu oylamasında 11 sırada yer aldı. Pele’nin FIFA için hazırladığı ve 125 futbolcunun yer aldığı FIFA 100 listesinde de George Best ismini görmek hiç şaşırtıcı değil. UEFA’nın Golden Jubilee anketinde ise Gerd Müller’in ardından 19. sırada yer aldı.

2005 yılında 59 yaşında alkole bağlı organ yetmezliğinden hayatını kaybetti. 2007 yılında ise GQ dergisi geçen 50 yılın en şık 50 erkeği arasında gösterdi.

George Best güzel kadınlara düşkündü, güzel kadınlar da ona…  1967, 1968 ve 1969 Dünya Güzelleri Best’in sevgilisiydi. Bir röportajda ona 7 tane Dünya Güzeli ile birlikte olduğu hatırlatılınca George Best “hayır” demiştir. “Yalnızca dördüyle birlikte oldum, üçünü gerçi çevirdim.”

Hayatı boyunca iki kez evlendi. İlk evliliğini 1978’de Angela MacDonald-Janes ile yaptı. 1986’da ayrıldığında bir bu evlilikten bir erkek çocuk sahibiydi. İkinci evliliğini ise 1995’te Alex Pursey ile yaptı ve 9 yıl evli kaldı. Alex Pursey’den çocuğu olmasa da evlilik dışı iki de kızı bulunuyor.

Özel hayatı da futbolu kadar hızlıydı. Öldükten sonra ise Kuzey İrlanda’da Belfast havalimanına George Best ismi verildi.

NBA’de yeni bir rekor kırıldı

Efsane Ayakkabılar: Air Jordan XV (15) 2000