in

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri

Doğru şekilde nefes almanın sağlıklı yaşam üzerinde oldukça önemli faydaları vardır. Çağdaş tıp uzmanlarına göre, doğru şekilde solunum yapmak insanı canlı, neşeli, güçlü ve dinç kılar. Nefes almak sadece akciğerler üzerinde değil, genel metabolizma üzerinde de etkin rol üstlenir. Nefes çalışmaları ile birlikte beden ve zihin koordinasyonu sağlanır, sinir sistemi sakinleşir ve kan dolaşımı hızlanır. Bu da sağlıklı ve kaliteli bir yaşama zemin hazırlar. Hintliler tarafından “Prana”, Japonlar tarafından “Ki” ve Çinliler tarafından “Çi” olarak adlandırılan eylem, Uzak Doğu felsefesinde aslında sadece oksijeni değil, yaşam enerjisini içe çekmekle özdeşleştirilmiştir.

Uzak Doğu öğretilerinden biri olan yoga, doğru yoga nefesi tekniklerinin uygulandığı yegane aktivitelerden biridir. Çeşitli nefes teknikleri ile öne çıkan öğretide; beden, el ve vücut duruşuna göre nefes akışı düzenlenir. Sakinleştiren, ısıtan, serinleten ve enerji veren nefes teknikleri, fiziksel ve ruhsal enerji durumunu düzenlemeye yardımcı olur. Doğru biçimde uygulanan teknikler yaşam enerjisini içe çekmeyi ve daha sağlıklı bir birey olmayı sağlar.

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri 1

Uzmanlara göre, doğru nefes tekniğinin temelini anlamak için bir bebeği uyurken izlemek yeterlidir. Bebekler uyku sırasında nefes aldıklarında göğüs kafesleri yerine karınları yükselip alçalır. İşte bu eylem, doğru nefes tekniği olarak adlandırılır. Diyaframdan alınan nefes, akciğerlerin en uç noktasına kadar ulaşarak sağlıklı yaşam enerjisi sağlar. İnsanların yaşı ilerledikçe nefes alış verişleri kısalır ve hızlı hale gelir. Diyafram yerine göğüsten alınan nefesin nedeni, yıllar ilerledikçe oluşan korku, endişe ve yaşam mücadelesi gibi sorunlarla ilintilidir.

Yogiler, ölümün yıl hesabı ile değil, nefes hesabı ile yapıldığına inanır. Bu nedenle yogilerin amacı nefes sayısını azaltarak ölümü olabildiğince uzaklaştırmaktır. Onlara göre, kişi, nefesini kontrol ettiğinde yaşamını da kontrol altına alabilir. Beden ile zihin arasında bir köprü görevi gören solunumun vücudumuza pek çok yararı vardır. Yoga öğretisinde tam nefes tekniği olarak adlandırılan yöntemi uygulamak için diyafram, kaburga ve göğüs nefesini birleştirmek gerekir.

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri 2

Yogada Doğru Nefes Teknikleri

Diyafram Nefesi

  • Diyafram nefes tekniğini uygulamak için sırt üstü yere uzanın.
  • Dizlerinizi bükerek sırtınızın düz şekilde durduğundan emin olun.
  • Bir elinizi göğsünüze, diğer elinizi ise karnınızın üzerine koyun.
  • Burnunuzdan yavaşça nefes almaya başlayın. Karnınızın üzerinde bulunan elinizin yükseldiğini hissediyorsanız diyaframdan nefes alıyorsunuz demektir. Bu teknikte nefes alırken karnınızın şiştiğinden, nefes verirken ise indiğinden emin olun.

Yoga Nefesi

  • Sırt üstü yere uzanarak tüm bedeniniz gevşediğini hissedin.
  • Derin şekilde nefes vererek başlayın. İçinizdeki tüm nefesi boşalttıktan sonra yavaş ve derin şekilde karnınızdan nefes almaya başlayın. Nefesin kaburgalarınıza çıktığını, göğüs ve köprücük kemiğine ulaştığını hissedin. Bu esnada karnınızın yükseldiğine emin olun.
  • Ardından nefes vermeye başlayarak önce karnınızın sonra kaburga ve göğüs bölgenizin boşaldığını hissedin. Nefesinizi bu şekilde alıp vermeye devam edin.

Başlangıç olarak bu nefes uygulamasını 4 set şeklinde tekrarlayabilirsiniz. Belli bir deneyim kazandıktan sonra set sayısını 20’ye kadar çıkarabilirsiniz. Yoga nefesini uygularken bedeninizin gevşemesine ve kendinizi serbest bırakmaya özen gösterin.

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri 4

Dingin ve sakin hareketlerle uygulamayı gerçekleştirmeye çalışın. Yoga nefesi, yeni başlayanlar için sırt üstü şeklinde daha kolay uygulanabilir. Bunun yanında omurganız dik olacak şekilde nefes egzersizini ayakta ya da oturarak da gerçekleştirebilirsiniz. İlk uygulama sırasında baş dönmesi gibi sorunlar yaşasanız da zamanla bu durumun azaldığını fark edebilirsiniz. Herhangi bir solunum ya da kalp rahatsızlığınız varsa yoga nefesi çalışmasını bir eğitmen eşliğinde uygulamanız tavsiye edilir.

Yoga Nefesi ve Nefes Teknikleri 3

Siz de sağlıklı bir yaşam için doğru yoga nefes alma tekniklerinden yararlanabilir ve vücudunuzu yaşam enerjisi ile doldurabilirsiniz. Yoga esnasında kullanabileceğiniz, dünyaca ünlü markaların %100 orijinal spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Egzersizlerde İstikrar ve Alışma Sürecini Artırmak İçin Nike Giyim

Mekik Çekemeyenler için Göbek Eritme

tenis tarihinde gelmiş geçmiş Backhand Slice Roger Federer

Tenis Tarihinde Gelmiş Geçmiş En İyi Vuruşlar