Menu
in ,

Yuvarlak Kalçalar Herkesin Hayali!

Pek çok kadının sahip olmak istediği sıkı ve yuvarlak kalça görünümü, düzenli beslenme, kilo kontrolü ve kalça egzersizleri ile elde edilebilir. Herhangi bir implant veya cerrahi müdahale olmadan doğal yollarla daha yuvarlak kalçalara sahip olmak için ilk etapta kalça tipinizi öğrenerek kendiniz için doğru egzersizleri belirlemeniz gerekir. Squat gibi kalça bölgesindeki kasları çalıştıran egzersizleri düzenli olarak yapmanın yanı sıra beslenmenize dikkat etmeniz halinde hayal ettiğiniz kalçalara sahip olabilir, tayt, kalem etek, skinny jeans gibi alt giyim ürünlerini daha özgüvenli olarak giymenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yuvarlak Kalçaların Sırrı Nedir? 

Bazı kadınlar ekstra efor sarf etmediği halde yuvarlak, dolgun ve sıkı kalçalara sahiptir. Bu durum genetik ile ilgilidir. Ancak kalça kasları her insanda bulunur ve bu kasları doğru egzersizlerle çalıştırarak kalçanın daha dik durması sağlanabilir. Öte yandan yağların vücutta depolandığı bölgeler herkeste farklı olabilir. Bu da kilo alındığında oluşan yağların kalça ve üst bacaklarda toplanmasına neden olabilir. Dolayısıyla vücut ile orantılı yuvarlak kalça formuna sahip olmak için vücut şekli ve yağ dağılımı fark etmeksizin beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. 

Başta squat çeşitleri olmak üzere kalça ve üst bacak bölgesindeki kasları çalıştıran pek çok egzersiz vardır. Bu egzersizler arasında en sık tercih edilenler şu şekilde sıralanır:

  • Squat: Squat yapmak, en sık tercih edilen kalça egzersiz hareketlerinden biridir. Bu egzersizi doğru olarak yapmanız, zamanla tekrar sayısını artırmanız veya egzersize ağırlık eklemeniz, daha yuvarlak kalçalara sahip olmanıza yardımcı olur. Doğru squat egzersizi yaparken dengeli bir duruş için egzersiz ayakkabısı modellerini tercih edebilirsiniz. 
  • Köprü: Sırt üstü uzanıp ayak tabanları ile zeminden destek alarak gövdenin yukarı doğru itilmesiyle gerçekleşen bu egzersiz, zamanla daha sıkı kalçalara sahip olmanızı sağlar.
  • Lunge: Bacak kaslarını da çalıştıran lunge egzersizinde bacaklar omuz hizasında açılır, eller ile bel desteklenir. Ardından sağ bacak öne doğru atılıp sol diz yere temas ettirilir. Her iki bacak için 10 tekrardan oluşan 3 set ile bu egzersize başlayabilirsiniz.
  • Plank: Klasik plank hareketi, sırt, kollar, bacak ve karın kaslarının yanı sıra kalça kaslarının da çalışmasını sağlar. Bu sebeple bekleme süresini artırarak plank egzersizleri yapabilirsiniz. 

Kalça Şekliniz Nasıl? 

Kalça, kas kütlesinin farklı dağılımı, kalçada depolanan yağlar ve genetik nedeniyle her kadında farklı şekilde olabilir. Dolayısıyla her kadının kalçası kendine özel bir şekle sahiptir. Bununla birlikte genel hatları ile değerlendirildiğinde dünya genelinde kabul edilmiş 5 çeşit kalça tipi vardır. Siz de kendinize en yakın kalça tipini belirleyerek, daha yuvarlak kalçalara sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz egzersizleri belirleyebilirsiniz. İşte sık rastlanan kalça şekilleri:

  • Yuvarlak Kalça: Yuvarlak popo modeline sahipseniz daha kalkık ve sıkı hale getirmeniz için lunge egzersizini tercih edebilirsiniz. 
  • Kare Kalça: Bu kalça tipine sahipseniz power booty pushes olarak adlandırılan egzersiz hareketi ile şekillendirme sağlayabilirsiniz.
  • Kalp/Üçgen Kalça: Üst kısmı dolgun olup aşağı doğru inildikçe incelen bu kalça tipinin daha yuvarlak hale gelmesi için tüm kalça kaslarını çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır.
  • Ters Üçgen Kalça: Aşağı doğru gidildikçe dolgunlaşan bu kalça tipine sahipseniz sumo squat adı verilen squat egzersizini uygulamanız önerilir. 

Daha Düzgün Kalçalar için Nasıl Beslenilmelidir?

Doğru egzersizleri düzenli olarak yaparak kalça kaslarınızı geliştirebilir, şekillendirebilir, kalça bölgesinde depolanan fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte tüm bu süreçte emeklerinizin karşılığını almak için beslenmenize de özen göstermeniz gerekir. Daha yuvarlak kalçalara sahip olmak, fazla kilolarınızdan kurtulmak, daha fit bir görünüm elde etmek için yüksek şeker, tuz ve zararlı yağ içerikli besinlerden uzak durmanız gerekir. Çöp gıda olarak da adlandırılan abur cuburlar, fast food gibi kilo almaya neden olan yiyecekler yerine sağlıklı salatalar, ızgaralar tüketmeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte herkesin metabolik hızı farklıdır. Dolayısıyla klasik diyet listelerini uygulamak yerine bir diyetisyene danışarak size uygun bir beslenme programı edinebilirsiniz. 

Siz de daha yuvarlak kalçalara sahip olmak için beslenme düzeninizi değiştirebilir, günlük su tüketim miktarını artırabilir ve kalça egzersizleri yapabilirsiniz. Bu süreçte konforlu hissetmek için dünyanın en ünlü markalarının egzersiz giyim ve aksesuarlarını bulabileceğiniz Barcin.com koleksiyonlarına göz atabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version