Menu
in

Yüzme Öğrenmenin En Kolay Yolu Nedir?

Yüzme Öğrenmenin En Kolay Yolu Nedir

Yüzmek, tüm kas gruplarını aynı anda çalıştıran kompleks bir spordur. Sırt, kol, bacak kasları ile birlikte boynunuzu da güçlendiren yüzme, omurganızın dik ve postürünüzün sağlıklı durmasına yardımcı olur. Yüzmeyi öğrenmek, yüzebileceğine inanmaktır aslında. Suyun zaten sizi kaldıracağı bilgisine güvenip biraz cesaret biraz da sakinlikle kendinizi sulara bıraktığınızda, yüzmenin o kadar da zor olmadığını görürsünüz. Burada önemli olan, kaslarınızı ve nefesinizi doğru kullanmanız. Hiç hareket etmeseniz de yüzeyde kalacağınız halde panik ile oluşabilecek kasılmalara engel olduğunuzda, emin olun gerisi kendiliğinden gelecektir. Su ile kurduğunuz ilişki bir kez güvenli hale gelince, kalanı birkaç kulaç ve birkaç bacak hareketinden fazlası değildir. Kasların normalden çok daha fazla sıkılarak yeterli oksijenden mahrum bırakılması, bedenin su yüzeyindeki doğal dengesini bozar. Bu dengeyi bozmamak ve kasları doğru kullanmayı keşfetmek, yüzme öğrenmenin en kolu yolu olarak tanımlanabilir. 

Bir Profesyonelden Yardım Alın

Yüzme öğrenmek için bir profesyonelden yardım almak her zaman işinizi kolaylaştırır. Yüzmeyi bilen herkesin size yüzme öğretebileceğini düşünebilirsiniz, ancak burada önemli olan, antrenörün yüzmeyi değil, öğretmeyi bilmesidir.

Bedeninizi suyun yüzeyinde en doğru şekilde nasıl tutabileceğinizi, nasıl nefes alacağınızı ve koordineli olarak nasıl hareket edeceğinizi size en kolay öğretecek kişi yüzme eğitmenidir. Ayrıca bir antrenör yardımıyla yüzme öğrendiğinizde, hareketlerinizi çok daha doğru yapabilir ve daha stilistik yüzebilirsiniz

Antrenman Yapmayı İhmal Etmeyin

Sık tekrar her öğrenmenin en büyük kolaylaştırıcısıdır. İster yabancı dil ister yüzme isterseniz bisiklet sürmek olsun, bireysel çalışmalarınız her zaman daha hızlı ve daha kolay öğrenmenize yardımcı olur. Temel yüzme hareketlerini öğrendikten sonra yapacağınız antrenmanlar ile çok kısa sürede çok daha hızlı ve güzel yüzebilirsiniz. Bu antrenmanlarınız esnasında yanınızda bir gözetmenin olması kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olur. 

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Yapılan araştırmalar, motivasyonun öğrenme üzerinde büyük önem taşıdığına işaret eder. Başaracağına inanan ve sürece odaklanarak çalışan insanlar, hedeflerine  çok daha kısa sürede ve daha kolay varır. İnsanların kendini başarmak istediği noktada hayal etmesi ise motivasyonu oldukça yükseltir. Bacaklarınızı ve kollarınızı uyumlu bir şekilde hareket ettirerek kendinizi suyun yüzeyinde keyifle ilerlerken hayal etmeniz, oldukça iyi bir yöntem olabilir. Biraz ilham almak için Jack’in Kayık Gezisi adlı filmi izleyebilirsiniz.

Kendinizi Dışarıdan İzleyin

Bir an için kendinizi izleyebileceğinizi düşünün ve nasıl görünmek istediğinize odaklanın. Panik bir halde, telaşla çırpınan biri gibi mi yoksa suya sakince uzanmış biri gibi mi görünmek istersiniz? Kendini huzurlu ve rahatlamış olarak görmek isteyen zihiniz, kendiliğinden sakinleşecek ve çok daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca o anki panik duygunuzun odağı değişeceği için nefesiniz düzene girecek, kaslarınıza yeterli oksijen taşınacak ve denge kendiliğinden gelecektir. 

Öz Güvenli ve Kararlı Olun

Her işin bir acemilik süreci vardır ve bu süreçte pes etmemek son derece önemlidir. Bazı başarısızlıkları, ufak tefek aksilikleri sorun etmeden yolunuza devam etmeli ve bunları sürecin olağan parçaları olarak görmelisiniz. Unutmayın, öğrenmek hiç bilmediğiniz bir yolculuğa çıkmaktır ve arada şaşırmak son derece doğaldır. Yüzme öğrenirken nasıl göründüğünüze ve kimin ne düşüneceğine hiç takılmayın. Bu tarz düşünceler stres seviyenizi yükselteceği için öğrenmenizi zorlaştıracaktır. Herkesin yaklaşık aynı yollardan geçerek öğrendiğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Yüzmek fiziksel olarak sizi güçlendireceği gibi, psikolojik olarak da daha rahat ve mutlu olmanıza yardımcı olur. Siz de Barcin.com‘dan birbirinden güzel mayo ve yüzme aksesuarları satın alarak yüzme macerasına hemen başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version