Menu
in

Yüzüklerin Efendisi: Obradovic

Obradovic ismi basketbol severler tarafından kesinlikle aşina olunan bir isimdir. Özellikle söz konusu Euroleague olduğunda onun varlığından bahsetmemek büyük haksızlık olacaktır. Zelimir Zeljko Obradovic ismiyle halen daha Basketbol Koçu olarak görev yapan başarılı sporcu yıllarını ayırdığı kariyerine ilk olarak basketbolcu olarak başlamıştır. Ancak en az oyunculuğu kadar koçluğuyla da sükse yapmayı başarmış olan bir yetenektir. 9 Mart 1960 doğumlu olup 56 yaşında olmasına karşın halen daha Fenerbahçe‘nin koçluğunu yapmaktadır. Yakalanan Euroleague başarılarında ise ciddi bir pay sahibi olduğunu söylemek gerekiyor.

Yugoslavya’nın Cacak kentinde dünyaya gelmiş olması bir dezavantaj olarak görülebilir. Fakat yetenek kendisini her an her yerde belli etme potansiyeline sahiptir. Obradovic içinde bu tam anlamıyla geçerlidir. İlk olarak 1980 yılında Borac Cacak forması giymeye başladığında 24 yaşına kadar bu kulüpte ter döktü. Bu kariyerine biraz geç kalınmışlık hissiyatı verse de yıldızını parlatarak 1984’te KK Partizan ile anlaşma imzalamayı başarmıştır. Aslında takım bazında çok yoğun bir başarıya imza atamamış gibi görünse de o dönem Yugoslavya’da ve Avrupa’da en güvenilir oyun kurucu olarak anılmasına sebep olmuştur. 1986-87 sezonunda Yugoslavya Basketbol Ligi şampiyonluğunda önemli bir rol oynarken aynı sene Euroleague final dörtlüsüne katılma şansı elde edilmiştir.

1989 yılında Yugoslav Kupası ile Koraç kupasını da müzelerine götürmeyi başaran KK Partizan, Obradovic’in kariyerinde önemli bir nokta olarak değerlendirilebilir. Ancak kariyerindeki en önemli viraj bu değildir. Yugoslav milli takımında forma giymesinin haricinde Olimpiyat Basketbol Takımıyla ve FIBA Dünya Şampiyonasında 1988-89 sezonlarında altın madalya ve gümüş madalya kazanarak daha geniş bir kitleye adını duyurmayı başarmıştır. İşte Obradovic’in kariyerindeki en önemli viraj bu sıralarda karşısına çıkmıştır. Talihsiz bir biçimde yaşadığı trafik kazası sonucunda yolda yürüyen bir kişinin ölümüne sebep olmuştur. Başarılı sporcu çıktığı mahkeme kararınca 2 yıl hapse mahkum edildiğinde herkes kariyerinin bittiğini düşünmüştür.

Hapis cezası aldığı dönem boyunca hiç kondisyon çalışamaması, hiçbir karşılaşmaya çıkamaması onu fizik ve mental açıdan yıpratmış olabilir. Ancak Obradovic Basketbol tutkusunu hiçbir zaman kaybetmemiş olacak ki çıkışında Partizan formasını giymeye devam etmiştir. Bu süreçte gençlik takımının çalıştırıcısı olması istendiğinden bunu da kabul etmiş başarılı basketbol koçu iki görevi sürdürmenin ağırlığından ötürü profesyonel basketbol hayatına son noktayı koymuştur. 1993 yılına kadar KK Partizan koçluğunu üstlenen başarılı çalıştırıcı sırasıyla Badalona ve Real Madrid kulüplerinde koç olarak göreve getirildi.

İki ekiple de Euroleague şampiyonu olan Obradovic bunun üzerine kısa bir Treviso macerasının ardından yıllar boyunca görev yapacağı Yunan ekibi Panathinaikos‘a koç olarak geçti. Bu süreçte 5 kez Euroleague, 11 kez ise Yunanistan Basketbol ligi şampiyonluğu yaşamasıyla Avrupa’nın en başarılı koçu olma unvanına sahip oldu. 2012 yılında Yunan temsilciyle yollarını ayıran başarılı koç ülkemiz ekiplerinden Fenerbahçe ile anlaştı. Sarı lacivertli ekibin son yıllarda Euroleague performansının artışında müthiş bir pay sahibi olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Obradovic Oyunculuk Başarıları

 • Yugoslavya Basketbol Ligi Şampiyonluğu – 1987
 • Yugoslav Kupası – 1989
 • Koraç Kupası – 1989
 • Euroleague dörtlü final 3. – 1988
 • 1988 Yaz Olimpiyatlarında Milli Takımla Gümüş Madalya
 • 1990 FİBA Dünya Şampiyonasında Altın Madalya

Obradovic Koçluk Başarıları

 • Partizan ile Sırbistan Şampiyonluğu, Sırbistan Kupası ve Euroleague başarısı – 1992
 • Badalona ile Euroleague Şampiyonluğu – 1994
 • Real Madrid ile Euroleague – 1995, Euroleague dörtlü final – 1996, Saporta Kupası – 1997
 • Treviso ile İtalya Süper Kupası – 1997, Euroleague dörtlü final 3. – 1998, Saporta Kupası – 1999
 • Panathinaikos ile Euroleague şampiyonluğu – 2000, 2002, 2007, 2009, 2011
 • Panathinaikos ile Euroleague dörtlü final ikinciliği – 2001, dörtlü final üçüncülüğü – 2005, dörtlü final dördüncülüğü – 2012
 • Yunanistan Basketbol Ligi Şampiyonluğu – 11 Kez
 • Yunanistan Basketbol Kupası – 7 Kez
 • Fenerbahçe ile Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu -2014, Cumhurbaşkanlığı Kupası – 2013
 • Fenerbahçe ile Euroleague dörtlü final dördüncüsü – 2015
 • Erkekler Türkiye Kupası – 2016

Yorum Yazın

Exit mobile version