Menu
in

Zayıflamak için Fitness Programı Nasıl Olmalı?

fitness programı nasıl olmalı

Kilo vermek isteyen kişiler için beslenme kadar önemli olan bir diğer nokta da düzenli egzersizdir. Her birey, hem sağlığını hem de formunu koruyabilmek adına düzenli spor yapmalıdır. Zayıflamak isteyen kişilerde bu durum daha da büyük bir önem kazanır. Zayıflamanın kolaylaştırılması üzerinde çok büyük bir etkisi olan spor; kişisel tercihlere göre açık hava egzersizleri, evde yapılabilecek bazı hareketler, yürüyüş, koşu ve fitness egzersizleri gibi pek çok farklı şekilde uygulanabilir. Bir fitness salonuna yazılarak spor eğitmenlerinin önerileri doğrultusunda zayıflamak için fitness programı uygulamak zayıflama sürecinde egzersiz yönetiminin sağlanması açısından oldukça faydalı bir seçenektir. Özellikle spor yapma alışkanlığı bulunmayanlar veya günlük hayatında spora vakit ayırmakta zorlananlar için bir fitness salonuna başlamak düzenin oturtulması açısından da katkı sağlar.

Fitness Programında Sürekliliği Hedef Alın

Zayıflamak için fitness programı uygularken daha hızlı bir şekilde kilo vermek, verilen kiloların kalıcılığını sağlamak ve vücudun istenen forma ulaşmasını sağlamak adına birtakım hususlara dikkat edilmelidir. Tıpkı yanlış beslenme gibi yanlış bir egzersiz planı da kilo vermenin önünde bir engel teşkil edebilir. Diyete başlayan kişilerin birçoğunda hayatının önceki dönemlerinde sporla ilgilenmemişken bir anda yoğun şekilde spora yüklenme, sonrasında diyetin bırakılması veya istenilen kiloya ulaşılması gibi nedenlerle sporun birden bırakılması gibi yanlış bir davranış biçimi görülür. Bu durum hem kalp sağlığı, hem de vücut fonksiyonları açısından oldukça büyük riskler barındırır. Bunun yerine diyete adapte olana kadar geçen süre boyunca tempolu yürüyüşler yapılmalı ve basit fitness egzersizleri uygulanmalı, diyette süreç ilerledikçe ve kilo verme yavaşladıkça haftanın üç günü düzenli olarak uygulanacak bir fitness programına geçilmelidir. Fakat diyet bırakıldıktan sonra da sağlığın korunması amacıyla eski temposu kadar yoğun olmasa da egzersiz programına devam edilmelidir.

Fitness Programınızın Şiddetini Basamaklandırın

Zayıflama diyeti uygulayan kişilerde zamanla metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo verme de yavaşlar ve hatta bir noktadan sonra durabilir. Bu durumlarda egzersiz yoğunluğu arttırılarak kilo vermenin yeniden hızlandırılması mümkündür. Bu nedenle bir anda yoğun bir şekilde egzersize yüklenmek yerine basamak basamak şiddetlenen bir egzersiz programı, zayıflama sürecinde daha etkilidir. Başlangıçta koşu bandı, bisiklet kullanımı ve bazı ısınma hareketleri ile başlanabilir. Sonrasında yoğunluğu daha yüksek olan kardiyo egzersizleri uygulanabilir. Bu egzersizlerin miktarlarında da zaman geçtikçe artışa gidilebilir. Ancak bu süreçte kontrol elden bırakılmamalı ve vücudun izin verdiği limitler zorlanmamalıdır. Daha fazla kilo verebilmek adına vücudu yıpratacak derecede ağır hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.

Bölgesel İncelme mi Yoksa Orantılı Kilo Kaybı mı?

Bölgesel yağlanma şikayeti bulunan kişilerde yalnızca diyet yapılarak belirli bir bölge ağırlıklı olacak şekilde kilo verilmesi mümkün değildir. Bölgesel incelme ancak düzenli egzersiz ve istenilen bölgenin daha yoğun olarak çalıştırılması ile elde edilebilir. Bu nedenle egzersiz planı yapılırken hangi bölgelerin ağırlıklı olarak çalıştırılacağı belirlenmelidir. Tüm vücuttan orantılı bir şekilde kilo kaybı sağlamak isteyenlerin belirli bir bölgeye yoğunlaşmadan vücudun farklı bölümlerini çalıştırmaya imkan tanıyan çeşitli egzersizler yapmaları gerekir. Fakat bölgesel yağlanma sorunu olan kişilerde bu bölgeye yönelik olarak bir fitness programı belirlenmeli, tüm bölgelerin çalıştırılmasına ek olarak bu bölgedeki kasları çalıştırmaya yönelik farklı egzersizler de programa eklenmelidir.

Yapılacak olan her türlü spor aktivitesinde hem ortopedik sağlığın korunması, hem de aşırı terlemenin önlenmesi için uygun giyim ürünleri ve ayakkabılar tercih edilmelidir. Egzersiz sürecinizde ihtiyacınız olabilecek her türlü giyim ürünü, ayakkabı ve spor ekipmanları için Barcin.com adresini inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version