in

Zayıflamanın Yolları ve Sağlıklı Bir Beslenme için İpuçları

Her insan hızlı yoldan kilo vermenin yöntemlerini arar fakat esas önemli olan sağlıklı beslenmenin öneminin farkına varmaktır. Sağlıklı ve doğru beslenme planı oluşturulduktan ve bunu hayat tarzı haline getirdikten sonra kilo vermek sanıldığı kadar zahmetli bir süreç olmaktan çıkar. Aksine sağlıklı beslenmenin hazzı, bu süreci devamlı ve keyifli hale getirir. Zayıflamanın yolları ve sağlıklı beslenmenin ipuçları nelerdir merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Öğün Atlamayın

Kilo vermek isteyenlerin ilk olarak başvurduğu yöntem bazı öğünleri atlamak olabiliyor. Böylelikle daha az kalori alarak daha hızlı bir şekilde kilo verileceğini düşünürler. Fakat bu son derece yanlış bir düşüncedir. Bir öğünü atladığınız takdirde kendinizi diğer öğününüzde almanız gerekenden daha fazla kalori alırken bulursunuz.

zayıflamanın yolları

Uzun vadede metabolizma hızınızın azalmasına yol açan bu yöntem aynı zamanda kan şekeriniz üzerinde olumsuz etkide bulunarak kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize de yol açar. Gün içerisinde dengeli bir öğün planı yapıldığında ve hiçbir öğün atlanılmadığında, metabolizma hızınızın artmasına bağlı olarak kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Bu öğünler arasında en önemlisi hiç şüphesiz kahvaltıdır. Güne güzel başlamak ve uyku sırasında yavaşlayan metabolizmayı hareketlendirmek için mutlaka kahvaltı yapmalısınız.

Bilinçli Alışveriş Yapın

Alışverişe gitmeden önce mutlaka ihtiyaç listenizi oluşturun. Bu listeyi oluştururken sağlıklı olan besinleri tercih etmeye sağlıksız atıştırmalıkları ve gazlı içecekleri ise liste dışında tutmaya özen gösterin. Yine alışverişe gitmeden önce aç olmadığınızdan emin olun. Yapılan araştırmalar aç iken alışveriş yapan kişilerin daha yüksek kalorili ve sağlıksız gıdaları satın alma eğiliminin bulunduğunu doğruluyor.

zayıflamanın yolları 3

 

Alışveriş sırasında mutlaka etiket okuyun. Zayıflamanın yolları arasında etiket okuma alışkanlığının kazanılması yer alır. Satın alınan ambalajlı gıdaların üzerinde kalori miktarı ve besin değerleri bulunur. Yağ, şeker vb. içerikleri daha az olanları tercih ederek zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Lifli Gıdalar Tercih Edin 

Tüketilen gıdaların bağırsak enzimleri tarafından sindirilemeyen kısmı lif olarak bilinir. Yapılan araştırmalar lif bakımından zengin gıdalar tüketmenin kilo kaybını arttıran etkide bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca lifli gıdalar tokluk hissi sağladığı için ihtiyaçtan fazla kalori alımını sınırlar.

zayıflamanın yolları 4

Sebze ve meyveler, tam tahıllı ürünler ve kuruyemişlerde bulunan lifleri beslenme planınıza dâhil edin.

Daha Fazla Protein Alın

Beslenme planınızda protein içeren gıdaları arttırdığınız takdirde daha sağlıklı ve hızlı kilo vermeniz mümkün olacaktır. Özellikle kahvaltınıza yumurta ve az yağlı beyaz peynir eklerseniz hem gün içinde daha tok olacak hem de karbonhidrat alımını azaltarak kilo vermenizi hızlandıracaksınız. Yeterli protein alımının gün boyu iştah kontrolünü sağlamada etkili olduğu gözlemlenmektedir. 

Yeterli Su Tüketin 

Su diyet programınızın en önemli parçası. Su ihtiyacı kişiden kişiye göre farklılık gösterse de günlük ortalama 8-10 bardak su tüketimi kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli su tüketimi kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi daha zinde ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı da sağlar. Bu sebeple su içmek için susamış olmayı beklemeyin.

zayıflamanın yolları 5

Görebileceğiniz yerlerde su bulundurmaya özen göstererek su tüketiminizi arttırın. Ayrıca her sabah aç karnına ılık su tüketerek hem sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını hem de kilo kaybınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Şekerli ve İşlenmiş Gıda Tüketimini Sınırlandırın

Şeker içeren gıdalar ve içecekler hem fazla kalori içerir hem de bu ürünlerin besin değeri oldukça düşüktür. Uzun vadede şekerli besinlerin tüketilmesi diyabet, obezite, depresyon ve kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Ayrıca işlenmiş gıdalar da yüksek kalorili olabildiği gibi çeşitli sağlık sorunlara yol açabilmektedir.

zayıflamanın yolları7

Bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için çeşitli işlemlere maruz kalan bu gıdalar bağımlılık yaratması yönüyle de sağlık açısından oldukça zararlıdır.

en iyi fitness programı

En iyi Fitness Programı Hazırlamak İçin Öneriler

uyku düzeni

Sporcunun Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?