Menu
in

1900’lerin Başından Bugüne Sokak Modası!

Moda, pek çoğumuz için vazgeçilmez bir tutku. Geçmişten günümüze etkileyici görünmenin anahtarlarından biri olan moda trendleri, içinde yalnızca şık ve estetik ürünleri değil, konforlu ve özgün seçenekleri de barındırıyor. Sokak modası ise bunun en iyi örneklerinden biri. Günlük giyim alışkanlıklarının estetik ve konforla harmanlandığı bu moda akımı, günümüzde giderek daha popüler bir hale geliyor. Spor giyim ürünlerinin öne çıktığı sokak modasının geçmişten günümüze kadar olan yolculuğunu gelin, birlikte keşfedelim. 

1900’lerde Sokak Modası Nasıldı?

Sokak modası denildiğinde pek çoğumuzun aklında eşofman ve sweatshirt gibi giyim ürünleri canlanıyor olabilir. Ancak sokak modasının kökleri 1900’lü yılların başına dek uzanıyor. Dönemin Avrupası’nda ortaya çıkan akım, ilk dönemlerde çoğunlukla konfor yerine estetiği ön plana alıyordu. Sokak modası kadın ve erkeklerin dönem şartlarında aykırı değişimler yapmasını kısıtladığından bu durumun sebebini anlamak pek de güç değil. Yine de sokak stili kadın giyiminde korselerin daha konforlu bir tasarıma evrilmesini de beraberinde getirdi. Bu dönemlerde kadın giyim sektörü, kadın vücudunun “S” şeklini aldığı tasarımlarla ilerliyordu.

Ancak 1900’lü yılların ilk başında sokak stili erkek moda alanında öne çıkmaktan oldukça uzaktı. İkinci Dünya Savaşı’na kadar olan süreçte sokak stili, yalnızca günlük kadın ve erkek giyim ürünlerinde yapılan geliştirmelerle öne çıkıyordu. Ancak ilerleyen yıllarda yaşanacak zorlu süreç, sokak stilinin daha büyük ölçekte ses getirmesine ön ayak olacaktı. 

Sokak Modasına Yön Veren Unsurlar Nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan hammadde tedariği eksikliği, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde giyim ürünlerinin karneye bağlanması neden oldu. Bu dönemde yaşanan güçlükler, sokak stilinin moda alanında öne çıkmasına ön ayak oldu. Kadın ve erkek sokak modası alanında daha basit tasarımlara sahip giyim ürünlerinin tercih edilmesi, sokak stilinin ikonik tarzını şekillendirmeye başladı. Halk arasında beğenilen bu tarz, savaş sonrası yıllarda da geçerliliğini korudu. Sokak modasına yön veren başlıca unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özellikle zorlu savaş şartlarının yoğun olarak hissedildiği Avrupa’da tekstil ürünlerine ulaşımın güçtü.
  • Ulaşılan malzemeler geleneksel moda akımlarından çok daha basit ve günlük kullanım ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılmaya başlandı.
  • Moda dünyasının da ihtiyaca yönelik üretime dahil olmasıyla sokak stilinin estetik olarak da desteklendi ve gelişmeye başladı.
  • İnsanlar sokak modasının sahip olduğu konfor ve estetik özellikleri benimsedi ve özelliklere hayatlarında yer verdi böylece moda da insanlara ayak uydurmayı tercih etti.

Sokak modasına yön veren itici unsurun trajik bir şekilde savaş döneminde yaşanan tedarik sorunları olduğu söylenebilir. Moda sektörünün de bu akıma ilgi duymasıyla birlikte bu dezavantaj, sanatsal tasarım ve dokunuşlarla güçlendirildi. Zorlu dönemlerde giyim ürünlerinin tasarım yönünden zayıf kalması, bol kalıplı ve salaş olarak tabir edebileceğimiz sokak stili eşofman gibi ürünleri ortaya çıkardı. Modanın dokunuşuyla birlikte bu eksiklik giderildi ve moda dünyasına yeni bir kategori dahil edilmiş oldu. 

Sokak Modası Tekrar mı Ediyor?

İlerleyen yıllarda sokak modası, farklı akımlardan ve dünya gelişmelerinden ilham aldı. Aykırı bir yaklaşımın benimsendiği sokak modası, tasarım ve konforun mükemmel bir şekilde bir araya getirildiği bir konsept haline büründü. Modern şehir merkezlerinde ve genç kitleler arasında benimsenen ve devam ettirilen sokak modası kültürü, günümüzde kadın ve erkek ayakkabı ürünlerinden aksesuarlara kadar geniş bir yelpazeye erişti. Üstelik bu ürünlerin hepsinde kültürün önemli ikonlarını ve izlerini görmek mümkün. Ünlü rock yıldızlarından dünyanın farklı kültürlerine ait motiflere kadar pek çok detay, sokak modasını besleyen önemli unsurlar. 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz sokak modasının günümüzde tekrar revaçta bir moda akımı haline gelmesi pek de şaşırtıcı değil. Dinamik ve özgün tarzları yansıtan sokak modası, dev moda markalarının da katılımıyla birlikte dünya çapında büyük ilgi görüyor. Büyük markaların dünya çapında ses getiren yaz ve kış sokak modası kreasyonları, bu dinamik moda alt kültürünün yaşamaya devam ettiğini gözler önüne seriyor. Kadın ayakkabı modellerinin klasik stillerden çarpıcı tasarımlara evrildiği sokak modasının, ilgi çekici hikayesiyle geçmişten günümüze ve hatta gelecekte de modanın vazgeçilmez bir parçası olmayı sürdürmesi bekleniyor. 

Yorum Yazın

Exit mobile version