in

3 Adımda Tenis Öğrenmeye Başlayın!

Hep tenis öğrenmeyi istediniz ama nasıl başlayacağınızdan emin değilsiniz. Tenis oynamanın hızınızı ve gücünüzü arttırarak genel fitness seviyenizi geliştirmenize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca arkadaşlarınızla beraber vakit geçirmenin oldukça eğlenceli bir yolu! Peki, tenis öğrenme hedefinize ulaşırken, takip etmeniz gereken en önemli adımlar neler? Sıralayalım: Tenis kortunun planını öğrenmek, puanlama sistemini anlamak ve temel teknikleri kavramak.

1) Başlarken: Size En Uygun Tenis Kortunu Bulun ve Ekipmanlarınızı Alın

Üniversite kampüslerinde, parkta, spor salonunda veya bir tenis kulübünde tenis oynayabilirsiniz. Sizin için en uygun ve en iyi tenis kortunu bulmak için internetten araştırma yapabilir veya tenis oynadığını bildiğiniz bir tanıdığınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer rutin olarak bir tenis kortuna gitme şansınız yoksa temel servis teknikleri öğrenmek için pratiğinizi herhangi bir açık alanda veya duvara karşı da yapabilirsiniz. Ancak daha sonra korta daha iyi alışabilmek için antrenmanlarınızı tenis kortunda yapmaya özen gösterin.

tenis öğrenme
Tenis Öğrenme

Yeni başladığınızda profesyonel raketler ve üst düzey ekipmanlar almanız gerekmez. Raket alırken, elinizde rahatça tutabildiğinizden ve kolayca kavrayabildiğinizden emin olun. Raket elinizdeyken ağır bir his vermemeli, hareket ettirmesi kolay olmalı ancak çok da hafif olmamalıdır. Ağır raketler kollarınızın çabuk yorulmasına; çok hafif raketler ise kontrol etmekte zorlanmanıza neden olabilir. Raket ile beraber en az 3 tenis topu da alın.

Tenis kulüplerinde ve bazı spor salonlarında tenis şortu, tenis ayakkabısı ve kadınlar için tenis eteği giyme zorunluluğu olabilir. Eğer bu konuda bir kısıtlama yoksa rahat ve esnek spor kıyafetleriniz yeterli olacaktır. Özel tenis ayakkabıları, tenis oynarken kullanabileceğiniz en rahat ayakkabılardır. Ancak tenis ayakkabınız yoksa, rahat bir spor ayakkabı da işinizi görür.

2) Temel Vuruşları Öğrenin ve Bol Bol Pratik Yapın

Rakete topla vurmaya çalışarak bol bol pratik yapın. Topu havaya atıp vurmaya çalışarak raketinize alışın. Gerçekten servis atmaya ya da oynamaya başlamadan önce temel hareketleri kavramaya çalışın.

tenis öğrenme

Forehand ve backhand vuruşlar için sık sık pratik yapın. Forehand vuruş için baskın olarak kullandığınız elinizde raketi tutun. Forehand, daha yumuşak ancak daha yüksek servisler için idealdir. Backhand vuruş için raketi iki elinizle birlikte, vücudunuzun yanında biraz geride tutun. Top yaklaştığında raketin yüzü hafifçe yukarı bakacak şekilde olsun ve ardından topa sertçe vurun. Backhand topun servis alanına geleceğinden emin olmak için kullanılabilecek iyi bir vuruş şeklidir.

Temel hareketleri kavradıkça pratiklerinizi tenis kortuna taşıyın. Pratiğinizi geliştirmek için beraber oynayacak birini bulmalısınız. Eğer tenis oynayan bir tanıdığınız yoksa gittiğiniz tenis kortundaki diğer oyunculara teklif edebilirsiniz.

Oyunu ilk servisle başlatan oyuncu, o oyun bitene kadar servisleri atar. Sonraki oyunda servis atma sırası diğer oyuncuya geçer. Başarılı şekilde servis atmak, oldukça pratik gerektiren bir harekettir. İlk denemelerinizde başarısız olursanız endişelenmeyin, sık sık pratik yapmaya devam edin.

3) Kortun Çizgilerini ve Skorlara Sistemini Öğrenin

Önce tenis kortunun bölümlerini öğrenerek başlayın. Tenis kortları, bir file ile ikiye bölünmüştür; bir tarafı size diğer tarafı rakibinize aittir. Maç sırasında fileye dokunmamanız ve topu fileye değdirmemeniz gerekir. Fileden en uzak olan çizgi, başlangıç çizgisidir.

File ve başlangıç çizgisi arasındaki ince çizgi, servis çizgisidir. Servis atarken, bu çizgi hedef alınarak atmaya çalışılır. Servis alanı, fileye dik gelen bir çizgi ile ikiye bölünmüştür. Bu çizginin solunda veya sağında durarak servis atılır. Kortun iki kenarında fileye dik gelen çizgiler ise kortun sınırlarını belirler. İç taraftaki çizgi tek kişilik maçlar için, dış taraftaki çizgi ise iki kişilik maçlar içindir.

Tenis setler halinde oynanır. Maçlar genellikle 3-5 setten oluşur. Teniste puanların ve set sayılarının karışmaması için farklı sayılar kullanılır. Top sınırların dışına çıktığında, fileye değdiğinde ya da bir oyuncu tarafından kaçırıldığında puan verilir.

Pratiğinizi geliştirdikçe daha ileri teknikleri denemeye başlayın. İsterseniz farklı zeminlerde oynamayı ya da iki kişilik takımlarla oynamayı deneyebilirsiniz. Tenis öğrenme, bolca pratik gerektiren ancak oldukça eğlenceli bir deneyimdir. Hemen şimdi ilk adımı atmak için Barcin.com’da tenis kıyafetlerine ve ayakkabılarına göz atabilirsiniz.

Kasları Onarmaya Yardımcı 5 Besin

yılbaşı hediyeleri

En Sportif Yılbaşı Hediyeleri